Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

GRooVe

Cum asa detaileaza putin (unde ai facuto , ce materiale au pus , etc) ce si cum , vad ca singura diferenta intre masinile noastre e de motor al tau fiind mai mare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia la PBV1. Mi s-au efectuat urmatoarele operatiuni:

- inlocuire cartus filtru aer

- inlocuire filtru carburant

- inlocuire cartus filtru polen si praf

- schimb ulei - Castrol SLX longlife 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi revizie ca la GrooVe facuta la Cardinal Ploiesti 1061 lei. AM bifat sa imi dea piesele schimbate inapoi. Filtrul de aer schimbat e ca nou aproape. LA cel de polen e mai greu de apreciat cit praf e in al fiind cu carbune activ si negru gri la culoare.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GRooVe

Cred ca diferenta de pret este explicabila , in plus fata de mine ai filtru aer , filtru polen , filtru carburant si uleiul care este diferit , la mine am pus VW Castrol 505-01 care a costat 280 ron 4 litri porobabil Castrol SLX longlife 3 este mult mai scump si il schimbi la 30000 km , sau nu ?

Paul_L

La Cardinal Ploiesti se poate sa fie ora de manopera mai scumpa decat in Bucuresti aici fiind 110 ron +TVA s-au materiale . Se vede pe factura cat costa si poti face diferenta .

Timpul facturat l-am scris mai sus , timpul real in care s-a muncit la masina a fost de cam 45-50 de minute , restul a constat in adusul materialelor discuti pe tema si complectari de formulare si acte .

Oricum eu zic ca am scapat rezonabil dar le-am cerut de la inceput exact ce trebuie sa faca dar tot au mai facut si in plus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul sigur este mai scump, dar tot la interval de 15.000 km sau un an se schimba.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul SLX III este impus de fitrul DPF din cite am inteles. De achimbat politica in Romania este sa fie schimbat tot la 15000 nu stiu cit e de corect dar asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cadrul primei revizii de 15 000km, pot cere echilibrarea rotilor plus alte investigatii referitoare la directie?

Am programat-o pentru revizie si ma gandeam sa fac echilibrarea inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca poti sa o ceri. Poti cere orice atata timp cat o platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cat costa echilibrarea, geometria la pbn?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pbn nici nu se discuta de geometrie la revizie, ma programau prin mai la service.

Am facut revizia de 15k (schimb ulei si toate filtrele + lamele stergatoare) 1091 ron.

S-au purtat civilizat, am venit la 14:30 si am plecat la 16:30, daca te duci doar pentru revizie e ok, daca mai ai si alte probleme la masina, nu ii intereseaza, nu e treaba lor, totul e roz la teste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 15000, am preferat sa las service-urile din romania in voia lor si sa fac o mica excursie de 110 km pana la szeged in ungaria...

totul a fost ok (in afara de zambetele lor ironice cand le-am explicat motivele pentru care desenatii de la noi nu vor sa auda de long-life, insistand sa-ti ia banii din 15 in 15000 de km)... cost final 45000 huf, vreo 175 de euro, adica vreo 650 RON...

dupa doua ore am ridicat masina, au pus ulei castrol slx3, filtru schimbat etc... eu zic ca a meritat, iar revizia de 30.000 tot la ei ma va gasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cocomic

Si urmatoarea revizie la cat o faci , un an sau 30000km ?

Sau dupa 30000km (adica cand vei avea 45000km) sau un an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmatoarea revizie e la 30000 SAU dupa inca un an... bine, e discutabil, doi ani de la fabricatie sau un an de la ultima revizie, dar mai mult ca sigur voi ajunge la 30000 inainte de a trece anul calendaristic (15000 am facut in 7 luni), asa ca nu cred ca nu voi dormi noaptea incercand sa calculez cat mai am...

interesant e ca cei de la service in szeged cand au resetat intervalul de service in bord au pus: revizie in 15400 km (avand acum 14600) SAU in 501 zile... deci ei considera 30.000 sau 2 ani de la data fabricatiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 14000 Km ca la GrooVe facuta la Cardinal Ploiesti 934 lei. Timp de lucru 2h, din care masina a stat afara 1h30m; deci s-a lucrat efectiv la ea 30m.

Modificat de Merlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat la 30000 km : bujii + manopera + scanare = 350 ron. Ca cica la 30000 se schimba bujiile...????

Dar merge mai bine masina de atunci si nu se mai aprinde martorul de la catalizator...deocamdata... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 90000 km pana acum, deci am facut ceva revizii. am facut pana acum cele mai multe la tess brasov, la auto mitric suceava, la arad.

in medie o revizie costa cam 600 ron(pt motor 1,9 TDI, cu ulei long life)

Bineinteles revizia de 15.000 costa ceva mai putin, undeva pe la 500 -550 ron pentru nu se schimba filtrele de aer, praf, motorina.

Revizia de 30.000 este undeva pe la 650 ron.

Cea mai ieftina revizie a fost pana acum la arad (450 ron)

cea mai scumpa la tess brasov 700 ron.

sergiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa existe agreat de vw..... In bucuresti sigur nu te lasa sa stai langa masina. Dardaca ai chef sa te plimbi prin austria , gasesti un service unde nu trebuie sa te uiti ca-si fac aia sigur meseria.... :huh:

Deja intram in topic-uri de service-uri si avem alt LOC pentru asta :P

salut,

spune mi si mie locatia acestui service din austria.

eu sunt in bratislava la doar 60 de km de viena.

daca ai putea sa mi dai o adresa exacta sau ceva numar de contact de la ei?

as putea ajunge usor cu gps ul.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 14000 Km ca la GrooVe facuta la Cardinal Ploiesti 934 lei. Timp de lucru 2h, din care masina a stat afara 1h30m; deci s-a lucrat efectiv la ea 30m.

Ti-au schimbat si filtrele de aer, polen si motorina in banii astia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ma apropiii si eu de revizia de 15.000 km. Azi am sunat la Cardinal Motors Constanta. Am facut o programare si am intrebat si de pret. Mi-au spus ca 800-820 lei. Asta inseamna schimb de ulei si tot ce este filtru (inclusiv cel de polen) plus manopera (au precizat ei!). Asta a fost pretul crezand ca am diesel. Cand le-am zis ca masina mea e pe benzina, mi-au spus ca o sa fie chiar mai putin de 800 lei, dar nu au precizat cat. A mai fost cineva dintre voi la Cardinal Motors Constanta? Cam ce pareri aveti? A! Mi-au zis ca dureaza 2 ore. Se pare ca asta este timpul "regulamentar" ca sa zic asa. Atat dura si la Renault. Chiar daca treaba o terminau mai repede, pe factura erau trecute 2 ore la manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Vali2005 am fost eu la Cardinal Motors. Am platit vreo 600 de lei parca . Un sfat -cand e gata masina verifica toate functiile(apasa toate butoanele etc.) Timp cam 2 ore desi toata operatiunea nu necesita atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost zilele trecute la PBV si m-am programat peste 10 zile pentru revizia de 15000km.

Mi-au spus ca va costa in jur de 1000ron, depinzand daca trebuie schimbate placutele de frana. Eu le-am spus ca nu trebuie schimbate ca nu am condus sportiv si ar trebui sa ma tina cel putin 20.000km . Nu cred ca o sa coste mai mult de 800ron, ca nu are de ce, eu neavand probleme cu masina de cand am luat-o.

Singura problema (daca pot sa-i zic asa) a fost ca mi s-au furat geamurile de la oglinzi si a trebuit sa ma plimb intre politie, asigurare si PBV. Am stat fara oglinzi 10 zile.

Nu mi s-a spus ce or sa-mi schimbe, dar am sa sun maine sa intreb.

Ma tot gandesc sa ma duc la Buzau, dar dupa cate am inteles filtrele de aer si polen nu le schimba la banii la care s-au zis aici (in jur de 500ron), asa ca nu cred ca o sa fie mare diferenta daca dau o fuga la Buzau sau fac revizia la PBV. Chiar as putea da o fuga la Bacau deoarece am prieteni acolo, iar unul cunoaste pe cineva din conducere la Cybernet (dealer Audi/VW in Bacau).

Tinand cont ca sunt din Bucuresti, voi ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 2 ani (30000 km) la Autoworld Cluj - 1017 lei...

schimbat filtrele + lichid frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost si eu la revizia de 15.000 km la Cardinal la Constanta. Intr-adevar a costat aproape 600 de lei (569 mai exact). Asta a insemnat schimb ulei (Texaco, Castrol-ul era mai scump la aceleasi caracteristici), filtru ulei, polen si aer plus verificarile care se mai fac, precum si manopera. Despre filtrul de benzina mi-au spus ca se schimba la 30.000 de km. M-au intrebat daca mai doresc si altceva sa-mi verifice, daca am avut probleme... Mi-au spus ca pot sa intru si sa discut cu mecanicul si chiar pot sta cu el cat timp dureaza toata treaba (numai sa nu intru sub masina!). A fost OK. Nu m-am simtit bagat in seama, dar nici neglijat. Deh, e prima revizie si nu prea ar trebui sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!