Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Din pacate cat avem garantie trebuie sa apelam la service-urile VW.

Pe urma, lucrurile vor sta cam asa:

-ulei Castrol PD505.01 cca. 150 ron

-filtru motorina cca. 100 ron

-filtru ulei cca. 35 ron

-filtru aer cca. 60 ron

-filtru polen cca. 60 ron

-test diagnoza cca. 20 ron

-fara ''materiale mici'' (un tricou vechi transformat in lavete)

-manopera cu totul cel mult 150 ron (la mecanic acasa si cu multumiri din partea acestuia).

Piesele cumparate din magazine (filtrele aer si polen cu carbon activ).

Deci, un pret corect ar fi cam 575 ron. Restul e hotie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugen22 - unde ai facut revizia?la service rapid sau normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa iti faci revizia in Germania. Calitatea executiei este cu muuuult peste ce se face la noi in reprezentante, ai certitudinea ca ti s-a schimbat tot ce este bifat in cartea service, nu ca la noi unde de multe ori treburile sunt facute doar pe hartie, iar daca ti se va descoperi ceva defect, ti se va inlocui fara nici un tam tam, nu ca la noi. Ca si pret nu cred ca este mai mult, dar si daca este nu poate sa fie cu mult peste noi, dar in orice caz vei avea o lucrare de calitate.

Drum bun!! Si ai sa te indragostesti mai mult de masina dupa ce te vei urca pe autostrada de la Szeged :blink:

Dar nu o sa am probleme cu garantia si nu trebuie o programare in avans? Timpul e limitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia este valabila la orice reprezentanta VW din Europa si cum a spus si colegul de mai sus, la service rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut pana la urma la Tess Sibiu 912 roni si a schimbat toate filtrele + uleiul castrol. Cam scump...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi revizie la PBN in urma cu un an si jumatate, a fost parca 800 sau 850 RON, la fel schimbat toate filtrele +ulei Castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am sunat pe cei de la Cardinal Ploiesti si i-am intrbat cam cat m-ar costa revizia de 30 000 la masina mea + placutele pe spate de schimbat. Raspunsul : 2 000 ron. Mi se pare destul de mult pretul pe care l-au cerut. Oare daca ma duc cu placutele mele ( tot de la ei sunt cumparate de un prieten ) accepta sa mi le puna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar asa devreme s-au tocit?eu le schimb pe cele de pe fata pe la 40000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee e ca la Dealeri gen Cardinal, PBN, Scropion, etc. placutele de frana au niste preturi de innebunesti :blah_:

Pai la TESS Brasov, alea de pe fata costau 460 RON iar cele de pe spate 280 RON :rolleyes:

@FlorinC: daca placutele sunt cumparate tot de la ei si ai factura, o sa accepte, la mine cel putin asa a fost conditia principala :)

Eu imi cumparasem de la firma de piese, o marca germana (TEXTERA sau ceva de genu') pe care am dat 260 RON (sunt pt fata) si NU mi-au acceptat sa mi le schimbe, pana la urma mi le-am schimbat la Delcar Brasov (dealer Skoda).

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar asa devreme s-au tocit?eu le schimb pe cele de pe fata pe la 40000km.

Cele pe spate, da! Cele de pe fata mai au inca 10- 15000 km.

@FlorinC: daca placutele sunt cumparate tot de la ei si ai factura, o sa accepte, la mine cel putin asa a fost conditia principala :)

Eu imi cumparasem de la firma de piese, o marca germana (TEXTERA sau ceva de genu') pe care am dat 260 RON (sunt pt fata) si NU mi-au acceptat sa mi le schimbe, pana la urma mi le-am schimbat la Delcar Brasov (dealer Skoda).

Factura nu am la ele. Asta este...cat mai e in garantie fac reviziile la ei, dar dupa....la revedere :icon_thumright:

Modificat de FlorinC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din experienta stiu ca placutele de pe spate se tocesc ff greu.e ceva ciudat.esti sigur ca ai nevoie sa le schimbi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt foarte foarte sigur. Mai au doar 2-3 mm de ,,carne" pe ele. Si eu la fel stiam, dar se pare ca aici s-a intamplat tocmai invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 90.000 km la Elcargid Buz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

astazi a inceput sa ma avertizeze ca mai am 700 de km sau 212 zile pana la revizie. mentiones-z ca masina am luat-o din germania iar ultima revizie o are la 93.000 km cand i-a schimbat si motorul (acum are pe bord aproape 117.000)...la ce costuri sa ma astept si daca imi puteti spune un service bun si ieftin in pitesti....

multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare dupa ce-am recitit topic-ul asta de la capat si se pare ca nu am aflat ce ma intereseaza:

Cine a schimbat ULEIUL + FILTRU unei cutii de viteze manuale si poate sa-mi zica tipul/marca si costul ?! :blah_:

...incepe sa ma enerveze in anumite secvente cutia mea, ca in multe randuri, cand vreau sa bag scurt in marsarier s-o misc ba imi agata cu acel "crait", dar cupleaza, ba nu intra (adica nu simt eu ca a cuplat desi becul il vad in oglinda ca se aprinde) si vreau sa schimb uleiul, poate asta o fii vina :)

Sa mai specific oare ca sunt anumite momenten cand simti la schimbare din treapta 1 in 2 o oaresice agatare, dar asta doar cu motorul rece dimineata :cool:

Multumesc anticipat pt raspunsurile

:( safe

Riddler

P.S.: Masinuta din profil are momentan ~54000km si 3 ani de la fabricatie ...oare i-o fii venit "sorocul" la cutie :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Cine a schimbat ULEIUL + FILTRU unei cutii de viteze DSG si poate sa-mi zica tipul/marca, costul si intervalul la cat trebuie schimbat!

la un service mi s=a spus ca in jur la 100.000 km si ca mi=ar intra in jur de 7,2 litri....ulei G052/82A2....un litru este 90 lei...

are cineva carte service din germania? ar putea sa mi spuna si mie care este rubrica cu uleiul de cutie, trag speranta sa=l fi schimbat vechiul proprietar in germania...

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul si filtrul la DSG se schimba la fiecare 60.000 de km. La schimb intra cam 5L de ulei. Da este un ulei special. O sa ma uit si pe factura cat ma costat pe mine la ElcarGid Buzau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie la service mi-au spus ca intra 7,2L .... chiar te rog frumos sa-mi spui exact cat intra....

multumwsc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu. Dar la schimb fizic au intrat 4 sau 5 L. Am intrebat de ce doar atat si raspunsul a fost ca doar daca se desface cutia pot intra 7,2 L. Au zis ca diferenta ramane undeva in "reductor" (???) si nu poate fi scoasa. Chiar dupa ce au introdus uleiul au mai scos putin ca era peste nivel. Puteau f bine sa imi spuna ca au pus 7,2 L si sa imi ia banii dar am avut bidoanele goale in portbagaj si am vazut operatiunea prin geam. Nu stiu unde faci tu revizia. eu am facut la ElcarGid Buzau.

Modificat de KPS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costuri inlocuire filtru + ulei cutie DSG la data de 11.07.2008:

- inlocuire ulei + filtru cv DSG - 76,16 RON

- ulei cv DSG - 5 litri x 74,27 - 371,35 RON

- filtru ulei cv DSG - 65,66 RON.

TOTAL - 513,17 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

As avea si eu o intrebare :

Se schimba uleiul si filtrul la cutiile manuale de pe Passat-ul B6 de 140 Cp 6+1 trepte ?

Daca da la cat timp sau la ce Nr. de Km ?

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

1. Ce inseamna ATF in cartea de service la "Lucrari suplimentare-Inlocuirea:"?

2. Urmeaza sa fac revizia de 90000 si nu stiu daca trebuie sa schimb placutele de frana. Stie cineva ce pret au in magazin placutele de fata si cele de spate?

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi_VW: pretul la placute e diferit de la magazin la magazin dar oricum mai ieftin ca la reprezentanta :lol:

Spre exemplu:

1. La TESS Brasov avem urmatoarele preturi:

- placute fata = 460 RON

- placute spate = 290 RON

2. La un magazin care lucreaza cu importatorul UNIX avem urmatoarele preturi:

- placute fata (firma Germana) = 260 RON

- placute fata (firma Italiene) = 210 RON

- placute spate (firma Germana) = 160 RON

- placute spate (firma italiana) = 120 RON

...deci preturile difera, de la mult la foarte mult :lol:

:ceuameni: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!