Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Poate ar fi util cand mai scriem aici si dam preturi sa dam si numele service-ului unde s-au efectuat reviziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o curiozitate.

Ce marca de filtre pun cei de la Porche la o revizie in care se schimba filtrele, pentru ca vreau sa mi le cumpar singur si sa mi le schimb la tata la service.

Oare toate sunt Bosch? Sau marca asta ar trebui?

Sau ce marca de filtre sunt mai bune sau imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti scriu codurile doar, ca de fapt ce au montat ei acolo nu stiu, pt ca nu am stat langa masina si nici nu le-am vazut sa mi le dea pe cele vechi (sau macar cutiile. Deci:

filtru ulei: 071115562C - pret 30,96 lei

filtru combustibil : 3C0127434 - 110,6 lei

filtru polen: 1K1819653B - 48,66 lei

filtru aer: 1K0129620D - 62,91 lei

din factura.

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@obsess Eu cred ca te-ai uitat la pretul fara tva daca ai facut revizia la reprezentanta.Preturile sunt mai mici decat la un magazin de piese auto ceea ce e putin probabil. Pt. masina mea filtru aer 110lei,60lei filtru polen ,40lei filtru ulei ,filtre bosch la magazin de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) revizie 45.000 km la Tess Brasov

Filtru Ulei: ........................... 30.52 Lei

Filtru Polen: ......................... 50.19 Lei

Filtru Aer: ........................... 64.89 Lei

(...)

Revizie: 15.000km

Masina: Passat B6 2008, 1.9 TDI - 105CP

Service: Cardinal Motors Ploiesti

(...)

7. FILTRU ULEI - 25.65

8. FILTRU MOTORINA - 95.87

9. FILTRU POLEN - 42.18

10.FILTRU AER - 54.53

(...)

tind sa cred ca reprezentante la capitolul piese stau mai bine cu preturile decat magazinul la care le-ai gasit tu :vaidecapulmeu:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@obsess Eu cred ca te-ai uitat la pretul fara tva daca ai facut revizia la reprezentanta.Preturile sunt mai mici decat la un magazin de piese auto ceea ce e putin probabil. Pt. masina mea filtru aer 110lei,60lei filtru polen ,40lei filtru ulei ,filtre bosch la magazin de piese auto.

Ai dreptate dar tot nu e diferenta enorma: deci in plus 5,8 lei pt filtru ulei, 21 lei pt filtru motorina, 9 lei pentru filtru polen, 12 lei filtru aer, deci inca 50 lei in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 3 ani: 34.000 km

SCORPION FOCSANI

preturi fara TVA:

filtru ulei: 071115562C - pret 30,96 lei / buc

ulei: C5W505011L - pret 37,86 lei / litru

antigel: 012A8GM1 - pret 41,41 ron / litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma intereseaza si pe mine costurile la revizia de 60000 Km la un Passat 1,9.

De preferat si cam ce piese trebuie schimbate si bineinteles daca sunt obligat sa le cumpar toate de la reprezentanta sau pot sa le aduc de acasa.

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizia 1-15000 km

schimb ulei 4 litri

toate filtrele inclusiv filtru de polen

800 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi util sa ne spui si unde ai facut revizia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In "toate filtrele" a intrat si filtrul de motorina? Daca da, atunci pretul este foarte bun. Ar fi frumos ca pe viitor cand ne impartasesti din experienta ta sa vii cu informatii complete. De pilda aici ne puteai zice denumirea serviceului, daca ai facut programare anterior, daca te-a lasat sa stai langa masina, cat a durat, daca ti-au dat filtrele schimbate la pachet, etc. Sau facem un serial/telenovela? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce vi se pare un pret bun... Eu o sa-mi fac revizia cu 500 de roni si schimb exact ce scrie in carte. Adica Ulei + Filtru ulei. Nu inteleg de ce va schimbati toate filtrele cand in carte scrie clar ca se recomanda schimbarea filtrului de aer si polen o data la 30.000km....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece traim in romania, si mai ales pentru faptul ca traim in bucuresti.tu nu o sa schimbi filtrele de polen si aer la 15000?faci cea mai mare greseala.de curiozitate dupa ce-l schimbi uita-te la el cum arata.te ia groaza..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o Octavia luata tot de noua am tinut-o 5 ani si schimbat filtrul de polen si de aer o data la 2 ani si nu m-a luat groaza cand primeam filtrele inlocuite... deci eu ma rezum la ce e obligatoriu. O sa va tin la curent cu pretul exact odata ce fac revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corneliustacitus

Salut,

Fiind primul post pe acest forum ("transfer" de la reno.ro), inainte de toate, salutare la toata lumea, moderatori si forumisti...

On topic: Passat Variant B6 2.0TDI cumparat din Germania de la dealer (nou) in august 2008, pina acum fara probleme (13k km). Intrebare: Ce este mai exact acel "long life" sau daca este acelasi lucru cu "intervale flexibile de service"?

In serviceplan-ul masinii este bifata optiunea "intervall service" iar pe stalpul din stanga este lipit un sticker Castrol pe care scrie acelasi lucru plus niste intervale de 2 si respectiv 3 ani, nu stiu exact ce inseamna, este in germana. La 13k km si 1 an de la fabricatie computerul de bord imi solicita service in 13200km sau 532 zile ceea ce ma confuzeaza total pentru ca nu se implinesc nici 30k km nici 3 ani de la data fabricatiei, in cel mai bun caz 2 ani de la data cumpararii.

Nelamuririle mele la obiect:

1. Aceste intervale flexibile in km pina la prezentarea in Service sunt calculate de computerul de bord functie de stilul de condus?

2. Accepta service-urile VW din Romania acest tip de maintenanta?

3. Risc sa pierd garantia daca nu fac revizia la 15k asa cum se practica in Romania?

Oricum, deoarece ies destul de des inafara, intentia mea e sa o duc la revizie in Germania din acelasi motiv pentru care am cumparat-o de acolo: modul cum am fost tratat. In plus dealer-ul de acolo mi-a oferit un gen de garantie extinsa: 1 an in plus peste cei 2 oferiti de VW.

Multumesc,

Modificat de corneliustacitus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nr. de km este cel afisat de kilometraj, dar in situatia in care mergi mai mult prin oras, prin zone prafuite, opriri dese, distante scurte, este bine sa faci schimbul de ulei mai repede decat se recomanda (chiar pana la injumatatirea intervalului).

2.Da service-urile din Romania ofera si ele acest tip de intretinere pentru anumite modele. Asa cum garantia pentru masinile comercializate de dealeri din Romania opereaza numai la noi in tara, pe cale de consecinta presupun ca nici garantia de afara nu este recunoscuta la noi. Pentru a fi sigur contacteaza un dealer VW.

3.Da, daca nu te prezinti la garantie la nr. de km prescrisi in cartea de service sau la intervalul de timp (care intervine primul), pierzi garantia.

Daca ai posibilitatea incearca sa faci reviziile tot in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, corneliustacitus si bine ai venit pe forum :cool:

Unu la mana, ar fi indiciat sa studiezi Regulamentul forumul ca sa nu ai de-a face cu warn-uri/suspend-uri :P

Doi la mana, hai sa le luam pe rand:

1. Km din "Service intervall" afisati pe BC sunt calculati in functie de nr. de km/zi (cel putin asa stiu eu)

2. Din ce stiu eu, in reteaua PoRo se executa doar revizie pt Passat B6 de tip "15.000 km sau 1 an" (daca faci 31.000km/1an ai sa faci 2 revizii, daca faci 8000km/1an ai sa faci o revizie :P)

3. Sincer, la intrebarea respectiva o sa gasesti 2 tipuri de pareri: ca pierzi garantia si ca nu pierzi garantia, depinzand aici de fiecare dealer in parte si de ce "pitici" sufera fiecare

Sfatu' meu este ca daca masina o folosesti peste 50% din timp prin Romania, mai bine faci reviziile la fiecare 15.000km, ca la noi situatia e mult diferita fata de Germania, avem clima cu extreme (vara foarte cald, iarna cancer), praf cat cuprinde :ceuameni:, etc.

Sincer daca ai posibilitatea sa faci verificarile in afara granitei, nu ezita, ca nu strica :)

In final iti urez multi km fara probleme si s-o stapanesti sanatos in continuare :blah_:

:Driver: safe

Riddler

P.S.: ca tot te-am vazut ca esti din Brasov, te-asteptam si pe la intalnirile noastre saptamanale :D (mai multe detalii ti le dau pe PM ;))

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections - chiar daca nu este obligatoriu optez pentru schimbarea filtrelor de aer si de habitaclu la fiecare revizie. Nu sunt asa scumpe (le voi cumpara din alta parte si le voi schimba singur - e treaba de 15 minute).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corneliustacitus

Multumesc pentru raspunsuri,

Masina a fost acceptata in garantie de reteaua VW Romania dar pentru ca in general evit sa o folosesc pe distante scurte, forjari la rece, etc, tare nu m-as duce la revizie inainte de km sau data afisate de comp de bord. Banuiesc ca o variabila exista si aceasta ar putea fi doar stilul de condus atata vreme cat, dupa cum imi arata acum ar trebui sa-i fac revizie la 26k km. Din pacate nu am gasit nicaieri explicat pe larg conceptul "intervall service". Cat despre conditiile de exploatare a masinii de la noi, absolut de acord. Ideea e ca daca se intampla ceva grav in garantie e putin probabil sa pot ajunge pentru rezolvare in Germania. De partea cealalta nu prea am chef sa dau ochii cu "mesterul Manole" din service-urile noastre, doar ca sa ma aflu in treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corneliustacitus

In cele din urma am gasit pe un site britanic explicatii pe larg despre LongLife Service. Atasez documentul in caz ca mai e cineva interesat: Longlife_servicing.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rifflections - este doar o parere personala.eu o sa insist sa le schimbe, chiar daca nu au prins in programa de service. am dat o gramada de bani pe masina asta si crede-ma ca la praful din bucuresti mai bine le schimbi.ai face bine sa nu stai in partie de ceva maruntis.inca o data iti spun, este doar o parere, nu te supara pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acum 13000 de km. problema e ca plec in germania si o sa fac aprox 4000 de km - normal ca depasesc cei 15000 intrebarea e sa fac serviceul inainte, in germania sau dupa ce ma intorc. Precizez ca e primul service si masina e luata din ro. Astep pareri - merci pretini forumisti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa iti faci revizia in Germania. Calitatea executiei este cu muuuult peste ce se face la noi in reprezentante, ai certitudinea ca ti s-a schimbat tot ce este bifat in cartea service, nu ca la noi unde de multe ori treburile sunt facute doar pe hartie, iar daca ti se va descoperi ceva defect, ti se va inlocui fara nici un tam tam, nu ca la noi. Ca si pret nu cred ca este mai mult, dar si daca este nu poate sa fie cu mult peste noi, dar in orice caz vei avea o lucrare de calitate.

Drum bun!! Si ai sa te indragostesti mai mult de masina dupa ce te vei urca pe autostrada de la Szeged :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Revin cu date complete asupra reviziei la 15000km

PBN-Ulei Castrol PD505.01(67.36*4)-269.44/manopera schimb ulei-71.40

-filtru motorina 136.35/manopera 42.84

-filtru ulei 38.18

-filtru aer 77.56/manopera 28.56

-filtru polen 59.99/manopera 28.56

-test diagnoza 28.56

mai gasesc pe factura ''materiale mici'' 14.99 (nu stiu ce reprezinta)

Buson baie ulei 4.91

Precizez ca datele sunt luate de pe factura si sunt exprimate in ron

Filtrul de polen a fost schimbat la cererea mea si credeti-ma ca era foarte murdar(l-am gasit in portbagaj pe cel vechi)

In total piese+manopera 804.83 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

mai gasesc pe factura ''materiale mici'' 14.99 (nu stiu ce reprezinta)

(...)

Am mai scris pe-aici pe undeva, ca materialele alea mici reprezinta multe chestii, cum ar fi husele din plastic care ti le pun pe volan, nuca schimbator si scaunu' soferului, spray-ul degripant pe balamale/chedere (sau ce spray o fii, ca am vazut la multe masinii ca da cu ele), manusile mecanicului (sa nu-ti murdareasca pe la motor) si altele maruntaie care nu le pot trece ca piesa detaliata :rolleyes:

Oricum, pe orice factura vei gasi "Materiale Mici", e by default :) ..

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!