Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Pai da, dar o sa vezi ce senzatie este in momentul in care te dai cu un diesel care subtureaza sub 1700rpm. Peste 1700rpm este ok, are suficient cuplu si se simte ok motorul

 

Revenind la motoare, as fi tentat si eu sa incerc cu 1.8TSI + DSG, dar nu-mi dau seama ce valori de consum se obtin. Nu stiu unde o sa prind eu un 1.8tsi DSG de drivetest. La S2 nu aveau si nu au decat diesel 140/170, caci asta se vinde.

Sunt open minded, as incerca un drivest cu benzina - dar nu vrea vad cum.

 

Pe S2 era diferenta de aprox 500Eur intre diesel si benzina la nou, dar la second e mult mai mare diferenta, adica benzina se depreciaza mai mult, deci pierzi bani cu benzina. Daca pierzi bani multi si la consum, atunci devine fara sens sa cumperi o benzina. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cam cu 100-200 e mai putin decat passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pai ambele si cel de 140 si cel de 150 sunt setate sa mearga la turatii mici

 

Intre timp ceva poze de la geneva http://www.autoforum.cz/predstaveni/nova-skoda-superb-ma-prvni-ceskou-cenu-pry-je-nizsi-nez-dosud/obrazek/1

 

LE Serban, trebuie sa faci comparatia cu pretul passatului in Cehia.

Ca tot veni vorba, era mai demult, unu´ care se mira ca superbul, pret de catalog, in Germania este mai scump decat passatul  din Ro :biggrin:

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, bun si benzina DSG ? Cum schimba ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mers decat cu 3.6 fsi cu dsg :icon_cheesygrin: care chiar daca ar schimba la 1500rpm tot nu simti nimic. Nu stiu cum schiba 1.8 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi...poate ne ajuta colegii cu 1.8 benzina cu niste impresii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOR, stii vorba aia benzina arde ca lemnul de brad iar mototrina ca cel de fag. Cam asa si raspunsul motoarelor supralimentate pe benzina.

 

Revenind la preturi, pe piata germana, SII versiunea de baza 1.4 tsi 125 cp era 24.290 euro. Superb III, aceeasi motorizare si acelasi nivel de echipare, s-a anuntat la 24.590 euro http://www.t-online.de/auto/neuheiten/id_72413020/autosalon-genf-2015-das-kostet-der-neue-skoda-superb.html

 

Va plac exhaustoarele la TSI?post-7664-0-85314300-1425402173_thumb.jp

 

Dar de magnetic brown ce parere aveti?post-7664-0-99907500-1425402174_thumb.jppost-7664-0-41387300-1425402174_thumb.jp

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea imi plac exh de pe TSi dar probabil va fi asa doar pt varianta de 2L la restul fiind mascate ca in cazul passatului

Deci superb incepe de la 24.590e iar passatul tot in germania incepe de la 26.000e?

Eu credeam ca S3 va fi la acelasi pret sau putin mai scump

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul galben e un fel de Superb Monte Carlo.

 

Pe TSI vor astfel de esapamentepost-7664-0-62959100-1425407870_thumb.jp

 

LE uite, aici se vede mai bine post-7664-0-10557000-1425410108_thumb.jp

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se par la fel doar ca in ultima poza bara neagra ce le uneste se vede mai greu din cauza unghiului

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb-ul a fost intotdeauna mai ieftin la pretul de achizitie decat Passat-ul, iar la actuala generatie nu avea cum sa se schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au si fost gandite, unul sub celalalt. Superbul poate fi comparat, in unele privinte cu passatul. Exceleaza, ca dimensiune dar nu concureaza cu pasatul. Am mai spus si cu alte ocazii ca Skoda este proiectul care trebuie sa ramana in banca a doua pentru a ocupa o cota de piata adiacenta passatului.

Superb este mai ieftin pentru ca este o masina practica fara pretentia de a rasfata clientul.

 

In fine, chiar in conditiile in care skoda este mai ieftina mai spartana mai grosiera, are cumparatorii sai altfel nu ar fi investit vag in acest proiect. Eu sunt unul dintre cei care urmaresc aspectul practic, anduranta si raportul pret calitate, lucruri care ma satisfac din plin la skoda. Sunt si aspecte care pot fi criticate dar ...produsul care sa fie perfect pentru toate mofturile nu s-a inventat inca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul devine operational în Cehia începând cu 10 martie, data de la care se primesc si comenzile.

Preturile sunt diferite (mai mari) fata de piata romaneasca dar ne putem face o idee despre ce va fi la noi.

Dotarile de baza la toate nivelurile de echipare pentru Ro, aici e marea enigmă....

Sa speram ca la dotari opţionale vor ramâne la fel de flexibili ca si până acum.

 

BTW, YEP, nu am postat culoarea în sine ca pe o noutate ci combinatia SIII - magnetic brown, live ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnetic Brown nu este nici o noutate, este si pe Superb 2. E una dintre cele mai frumoase culori.

si pretentioasa in aceeasi masura.

nuanta este foarte inchisa, iar in luminozitate slaba ai impresia ca este negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOR, stii vorba aia benzina arde ca lemnul de brad iar mototrina ca cel de fag. Cam asa si raspunsul motoarelor supralimentate pe benzina.

 

Revenind la preturi, pe piata germana, SII versiunea de baza 1.4 tsi 125 cp era 24.290 euro. Superb III, aceeasi motorizare si acelasi nivel de echipare, s-a anuntat la 24.590 euro http://www.t-online.de/auto/neuheiten/id_72413020/autosalon-genf-2015-das-kostet-der-neue-skoda-superb.html

 

Va plac exhaustoarele la TSI?attachicon.gif10900080_783787605047036_8634780882742318177_o.jpg

 

Dar de magnetic brown ce parere aveti?attachicon.gif10955322_783787905047006_4391402242539470622_o.jpgattachicon.gif10914983_783787758380354_5739998764448484917_o.jpg

Imi plac "tips" urile evacuarii, arata bine :)

 

Cat despre Magnetic Brown..., a fost obsesie nationala pe S2 :) - no offence pentru detinatorii de magnetic brown 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasati Magnetic Brown ala pt Elvetia sau Cehia...aici in Romania,, mai ales ce linii are superb 3 , pe culoarea alb va arata superb

Grija cand deschideti usa din spate...trebuie sa va miscati odata cu usa ca altfel va loveste in zona umarului. Este distanta mare intre maner si coltul usii.

Nu vreau sa aibe prietenii mei probleme 

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foaaarte generoasa...am momente cand imi par exagerate dimensiunile interioare

post-7664-0-02953000-1425539041_thumb.jppost-7664-0-27154200-1425539040_thumb.jppost-7664-0-53472800-1425539040_thumb.jppost-7664-0-72189300-1425539040_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi senzatie am avut-o (si inca o mai am) cu privire la spatiul de la picioarele pasagerilor din spate. de multe ori mi se pare inutil de mare. nu acelasi lucru l-as putea spune despre spatiul pe bancheta. dupa ce montez scaunelele, in mijloc se sta extrem de incomod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la S III bancheta spate e mai lata cu 7 cm. La prima vedere nu pare mult dar cand aşezi doi adulţi si un scaun de bebe pe mijloc, cei 7 cm sun aur. Asta e situaţia la mine, doi copii mari plus o gâză, mică, de 2 ani jumate. 

Schema se complica intradevar daca ai doua scaune pe lateral. Greu mai încape un adult pe mijloc.

Asta este neajunsul scaunelor pentru copii, ocupă mult spatiu. Au amprenta la sol mare. :D

Referitor la spatiul pentru picioare, la B8 mi s-a părut perfect dimensionat, exact cat este necesar pentru un adult până în 1.90, fără a se simţi sufocat. La superb II ai senzaţia de autobuz, nu că ar fi ceva rău. Vă imaginaţi, aşadar cum va fi la viitorul superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi senzatie am avut-o (si inca o mai am) cu privire la spatiul de la picioarele pasagerilor din spate. de multe ori mi se pare inutil de mare. nu acelasi lucru l-as putea spune despre spatiul pe bancheta. dupa ce montez scaunelele, in mijloc se sta extrem de incomod.

Eu ce sa mai zic de spatiu in spate, caci noi suntem 2 si o geanta de laptop + gym bag in portbagaj ? :)

 

Si eu sunt de parere ca Passatul B6-B7-B8 erau perfecte dpdv spatiu. Daca imi puneam sacoul pe bancheta spate, ajungeam la el, sa umblu in buzunare fara probleme de pe scaunul soferului.

La S2, nici macar nu ajung la bancheta, daramite sa mai umbul prin sacou :)

 

Stiu, stiu, am cumparat masina gresita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi este bine venita acea latime de 7cm la S3, cumva inloc sa ai distanta intre bancheta si scaune mai mare cu 7cm care oricum ar fi fost cam useless, acuma eu zic ca va fi mai confortabila.. la cum arata din poze pot zice ca chiar mai confortabila ca cea din B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pastrand trendul asta crescator, cred ca la urmatorul model o sa monteze 2 banchete fata in fata. macar sa nu fie mare degeaba :)

dar faptul ca au marit-o pe latime este un lucru laudabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The Style interior comes in black/beige or black/black for the fabric upholstery and dashboard. The doors and dashboard are lined with the Alu-look dark brushed trim. You can opt for leather or leather/Alcantara upholstery in either black or beige

Deci optional

 

Pentru cine sta in orase mai exotice o culoare super :D

 

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!