Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Wow, multumim Georgik pt link

Banuiesc ca pe langa argintii si albe o sa vedem si SUPERB 3 blue lava, pare interesanta culoarea cel putin in poza

Jante pegasus o sa vedem cel mai putin, nu stiu de ce dar forma aia de janta mi se par mult mai potrivite pentru hatchback gen scirocco golf etc

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MAKRON: foarte interesanta observatia, carcasa bateriei arata (si protejeaza) excelent. Putin jumulita in contrast cu inchiderea in 2 puncte a capotei.

Unde sunt paharele cromate de la ceasurile de bord ? O lipsa totala de eleganta fara economii prea mari. Pacat...

Cum spunea un coleg, trebuia sa fie creata si o diferentiere fata de Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capota are 2 cleme de prindere ? nu am mai vazut !!

asa e, dar explicabil avand in vedere ca greutatea capotei este mai mare acum, coborand pe aripa pana la acea muchie caracteristica S3, spre deosebire de alte modele.

de remarcat si balamaua mai complexa care are o miscare usor diferita din cauza colturilor ce ar fi putut atinge caroseria daca ar fi folosit o balama clasica.

ma intreb de unde se poate regla temperatura din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit aceasta prezentare

Mai e de 2 ori linkul asta. Ca sa vezi cata atentie....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sunt paharele cromate de la ceasurile de bord ? O lipsa totala de eleganta fara economii prea mari. Pacat...

daca are de ce are, daca n-are de ce n-are :).

greu mai suntem de multumit...

de ex lui 75NOR nu-i place cromul si vrea Ambition din cauza asta.

poate ar fi bine ca toate astea sa fie ca optionale: bifam ca vrem crom doar pe partea sotiei ca ei ii place iar noua nu ori parasolarul sa fie optional ca oricum port ochelari de soare :D.

eu de ex vreau un DSG cu mai multe trepte la un diesel de peste 200CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de paharele cromate de la ceasurile de bord, scrie explicit in press release (cele 60 de pagini)

Intentia este ca ceasurile de bord sa fie lizibile si de pe locul pasagerului din dreapta, lucru imposibil in prezent.

Curiozitatea pasagerului fiind astfel satisfacuta, nu mai risc sa bage capul in campul vizual al soferului cu riscurile de riguoare.

Eu urasc cromul. Cat mai putin, cat mai bine. Verigheta si ceasul sunt singurele accesorii de la care ma astept sa sclipeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a inlocuit bizonu´ cu trizonu´ (optional)

post-7664-0-43427500-1424413327_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e grila de aerisire continua, doar pare  si in realitate arata chiar bine. Si Superb-ul vad ca are tot Piano Black, deci... ?

Ar fi fost chiar culmea tu, care tot aperi Superb-ul de cand ti-ai luat, sa zici ca preferi Passat-ul! :))

Evident ca stiu ca nu e grila de aerisire continua, am avut B8-ul pe mana o jumatate de zi. Spuneam de "efectul de grila continua", care, personal nu-mi place. Banuiesc ca am voie sa spun ca nu-mi place ceva la Passat, sau s-au schimbat regulile pe forumul asta ? 

 

Ref la Piano Black, ia priveste integrarea sistemului de infotainment in plansa de bord. La Superb butoanele sunt astfel dispuse incat ramane o suprafata foarte mica in Piano Black. La B8 este foarte mult Piano Black pe zona plansei de bord. Priveste cu atentie si vei intelege.

 

Intrucat nu-ti contest inteligenta, ramane doar sa-ti contest obiectivitatea: nu apar Superbul, sunt doar obiectiv, chiar regret exteriorul fostului B6, imi placea mai mult ca S2. Ceea ce refuzi tu sa admiti este ca S2, dpdv interior si materiale este peste B6 si B7, pentru ca, nu-i asa, ce posesor de VW recunoaste ca Skoda poate oferi ceva la fel de bun, chiar mai bun pe arii bine definite ? Bine ca nemtii de la Autobild au putut sa spuna asta clar, fara retinere, in toate comparativele de S2 vs B6 si B7

 

Problema mea ref la B8, am mai expus-o pe topicul dedicat.

 

Diferenta intre noi 2 este ca eu nu am luat Passatul drept Alpha si Omega universului auto in clasa medie si nu-l tin in brate cu obstinatie, asa cum faci tu :)

 

Daca vrei sa contesti spusele mele, fa-o cu obiectivitate si argumente, nu emotional.

 

Conform regulamentului forumului, nu avem voie cu flame-uri :) Mergea o discutie la o bere/cafea...

attachicon.gifsksu003_54e50d02ba185.jpg

attachicon.gifsksu006_54e50d03200b9.jpg

Cand vad lumina aia albastra chiar ma ia cu :frigbaitata:

attachicon.gifsksu700_54e50d08f2457c.jpg

Va place carcasa bateriei?

Daca mai aveti piese de dacii prin spatele curtii pastrati cricul

attachicon.gifSkoda_Superb_III_2015_nova_zive_99_zavazadelnik_800_600.jpg

 

Hai ca am gasit chestii ce nu-mi plac: :)

 

- Ceasurile de bord sunt foarte asemanatoare ca font si stil cu cele de O1 ? Asta e senzatia vizuala

- Lumina albastra nu vi se pare ca arata ca Loganurile cu lumini de bord modificate ieftin ? E diferenta mare fata de albastrul pe care il avea VW in anii 2000, vezi G4, G5, Passat B5.5

- Scaunele de piele par lucrate ieftin. Vedeti imaginea luata din spatele scaunului pasagerului, se aseaza aiurea pielea/cusatura pe forma scaunului

 

- Totusi, chestia care ma enerveaza vizual major este lungimea foarte mare a maciuliei DSG. Mult mai mare decat la S2 si B8. E la fel de mare ca la O3, e pozitionata foarte sus. Care a fost istetul care s-a gandit ca asa e bine ? Exact aceeasi poveste ca la Mondeo si Insignia si alea au maciulia foarte sus pozitionata

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Sper ca iti iei Superb 3 alb, cu geamuri fumurii si jante pe 18" si sper ca iti vei face o arie dedicata si pui poze etc ? Din cate vad esti din Brasov, eu de multe ori merg la predeal dar vin automat si prin Brasov, poate ne intalnim facem schimb de masini pt 1 saptamana daca e :D

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 ma enerveaza vizual major este lungimea foarte mare a maciuliei DSG. Mult mai mare decat la S2 si B8. E la fel de mare ca la O3, e pozitionata foarte sus. Care a fost istetul care s-a gandit ca asa e bine ?

China, fiind cea mai importantă piaţă pentru superb, iar chinezii având mâinile mai scurte decât europenii...

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...le multumim chinezilor ca exista.

 

Ma bucur ca nu sunt singurul care a remarcat asta...

 

Idealul meu de maciulie schimbator este cea de la BMW, recunosc ca este atat estetic cat si functional "mama lor, mama automatelor" :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off si eu care credeam ca iti place cel de pe S classe... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR:  de la secunda 0:55 varianta pe alb :D:D

 

Da parca nici mie nu imi place lunigimea  DSG , si oglinzile exterioare, dar in rest...foarte ok, din ce am vazut in cotiera cred ca poti alege sa ai tot spatiul pentru depozitare ceea ce este bine fata de passat unde nu prea ai mult loc, si varianta cu usb aux etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca maciulia nu e neaparat mai lunga, parca toata partea dintre scaune e mai inalta si coroborat cu faptul ca s-a marit si ecranul de la navi care coboara mai mult... Poate e doar impresia mea

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ciudat in caz ca optezi pt stergator luneta...pare cam mic

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iau Passat-ul nici ca Alpha, nici ca Omega, de fapt, nu-l iau in calcul deloc. Eu nu mi-as cumpara niciodata  masina asta, punct.

Dar nu pot sa nu observ, si sa nu ma amuze, cum o masina cu o consola centrala mai urata, schimbator mai urat, design interior mai batranesc si ma vechi, care ii lipssc cateva optiuni (Active Info Display, faruri LED), cu linii exteriore putin ciudate pe la spate este considerata  mai buna.

Este mai competitiva ca pret, da. Merita cumparata, da (daca as cauta o masina de genul asta probabil la asta m-as opri). Dar e mai buna? Hai sa fim seriosi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca in acel articol ei spun ca pe capacul de rezervor este pusa o racleta pt parbriz. Eu stiu ca la O3 este un dispozitiv cumva gen lupa si nu racleta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma abtinusem sa fac analogii cu lansarea SII din 2008, tocmai pentru a nu cobi dar se pare ca istoria se repeta - prezentare la Geneva martie 2015, ajunge in Showroom in septembrie 2015 iar livrarile pe comanda, incepand din decembrie 2015...In cazul asta voi lasa sa treaca iarna, sa vina 2016 cu tva redus, sa apara pachetele si reducerile etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine la 10:30 in emisiunea La Volan de la DIGI 24 o sa fie prezentata de cei de acolo, care au participat la lansare !

Modificat de stefan08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor, va reamintesc ca acest topic nu este unul de Versus.

Rog ca aceste dispute mai mult sau mai putin cordiale - reamintesc principiul nostru de a combate ideea, nu de a ataca persoana - sa inceteze. Este topicul Superbului 3, daca doriti unul in Versus il puteti deschide, daca vreti sa redenumesc eu pe cel cu concurentii Passatului (ca vad ca la asta se reduce intreaga discutie) pentru a fi mai clar la adresa Superbului, o fac

 

Masina a aparut, dotarile la fel, vor veni si preturile (candva) - rog ca discutiile sa ramana strict pe subiect.

Urmatorul derapaj va fi sanctionat

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte reusit noul design, cu siguranta modelul va avea succes. Sunt curios sa vad calitatea noilor plastice din interior, aici S2 e deficitar.

Culoarea ceasurilor mie imi place. Ca si interiorul, de altfel.E mai moderna asa, poate o sa atraga si "pustimea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!