Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Cum ar fi aratat capota, astfel croita ?post-7664-0-87125800-1424459698_thumb.jp

Nu ar mai fi fost posibila o astfel de situatiepost-7664-0-20248600-1424459844_thumb.jp

Ma rog, nu-mi imaginez ca sunt eu mai dibaci decat inginerii lor,  probabil ca solutia actuala a fost singura care se potrivea cu compartimentul motor fara sa compromita ceilalti factori.

 

Se discuta si despre spatiul din spate cum ca s-ar fi organizat mai bine.

Ia, priviti aicipost-7664-0-85455800-1424460255_thumb.jppost-7664-0-14827900-1424460256_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slab fata de stim noi deja :)

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuvântul de încheiere a fost foarte documentat-----˝aşadar, aşteptăm lansarea în România, în toamna anului viitor˝  (urale şi ovaţii)

Dacă ar fi fost în direct, mai înţelegeam dar aşa, nu au nicio scuză.  Nu mai zic nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, eu sper prin vara sa putem deja sa o vedem prin showroom poate si testdrive :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare un design destul de reusit care va fi acceptat lejer de pietele din est si alte piete emergente. Spatiu suficient pentru padageri si bagaje, gura larga de incarcare la portbagaj, calitate decenta a materialelor folosite (cel putin din filmele aparute). E adevarat ca nu cred ca se poate spune ca e peste Passat dar cred ca va fi mai usor acceptata prin prisma preturilor de comercializare si ulterior de servisare.

Astept sa o vedem si la noi live si eventual ceva test drive pentru feeling.

Modificat de axl666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am clarificat cumva ce este cu lumina ambientala albastra. Se pare ca este parte a optionalului tricolor ambiental rosu -verde -albastru iar by default este alb, neutru.

 

In ce priveste motorizarile, acel plus de putere adus la tdi nu se va simti plenar deoarece, dupa ce am facut niste calcule, am constatat ca cel putin la dsg, s-au pus niste rapoarte luuuungi in 5 si 6 pentru economie de combustibil. Concluzia, s-a marit puterea ca motorul sa poata face fata noilor rapoarte de transmisie luuuungi si economice. Doar treptele inferioare s-au pastrat mai scurte ca sa ne ia ochii cu acel 7,7 sec pentru accelerare 0-100km, de parca mai intereseaza pe cineva acest aspect.

 

La transmisiile manuale rapoartele favorizeaza un plus de cuplu la roata in treptele superioare la motorul de 190

 

Comparativ va dau niste rezultate SII cu SII  calculate la 1000rpm

 

SII,  tdi 140/170, dsg 6, tr. 4/5/6  32/43/51           170 M6 37/50/59    140 M6 40/50/60

SIII, tdi 150/190, dsg 6, tr. 4/5/6  38/50/61           190 M6 37/50/59    150 M6 39/50/60

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai avem Superb II in configurator? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce reprezinta valorile 38/50/61? KMH?

Daca da, se observa o imbunatatire fata de rapoartele de la S2 de care m-am plans tot timpul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu mai avem Superb II in configurator? :unsure:

Nu se mai configurează de la zero, se iau cele aflate în producție și se mai poate adauga una-alta.

Revenind la subiect, S3 se va putea comanda la noi începând cu aprilie-mai iar primele unități vor veni în Iulie, cu mașini de prezentare/TD la dealeri de la Sf de Iunie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta intra in categoria good news. Programul rabla va fi in plina desfasurareț

 

Cipo, sunt vitezele calculate la 1000 rpm.

Pe S2 treptele erau scurte dar nervoase, la S3 se vor simti la fel de intepate chiar daca le-au lungit.

De exemplu cu S2 aveai, sa zicem, la 150km/h pe gps, aproape 3000 rpm. Acum, la S3, vei avea 2500 rpm la aceeasi viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW.... I'm in love  :D

 

Asta ar fi alegerea mea...

post-9928-0-24741200-1424852538_thumb.jp

post-9928-0-54583400-1424852553_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis 75NOR  alb e bellissima, bine preferabil in caz ca te poti abtine de la stergator luneta..parca e mult mai frumos fara

Iar cu programul rabla am impresia ca undeva incepand cu data de 16 Martie its good to go 

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe Rosu Corrida este interesanta...

 

Momentan, configuratorul nu face diferenta vizuala intre cele 3 tipuri de alb (Candy, Moon, Laser)

 

Si da, fara stergator spate :)

post-9928-0-67082300-1424853641_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok rosu corrida deoarece nu este o culoare stridenta si in plus culoarea lampilor spate se armonizeaza perfect cu nuanta caroseriei, creeaza o unitate cromatica placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makron: se pare ca superb 3 are comenzile pentru ACC pe maneta in standa si nu pe volan. Nu sunt 100% dar asa observ din poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok rosu corrida deoarece nu este o culoare stridenta si in plus culoarea lampilor spate se armonizeaza perfect cu nuanta caroseriei, creeaza o unitate cromatica placuta.

De acord cu tine ! :)

 

Am regretat la S2 lipsa unui "rosu" clasic cum aveau B6 si B7. Chiar ar fi aratat bine. Hai sa se revanseaza Skoda la S3

 

 

Vad ca si argintiul da bine pe liniile caroseriei. Mascheaza bine cromul grilei - mie imi convine asta- si scoate in evidenta stopurile si o face mai "mean machine" cu aspectul de "bloc masiv de aluminiu" 

Cere neaparat jantele antracit :)

post-9928-0-11448500-1424860229_thumb.jp

post-9928-0-52619000-1424860245_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 diferenta vizuala intre cele 3 tipuri de alb (Candy, Moon, Laser)

 

Vezi imaginea de mai jos. Eeste o diferenta. In realitate, mi-e greu sa cred ca o sa prinzi 3 masini sa le poti compara! Mai degraba poti compara esantioanele din showroom, cand o sa fie disponibile.

post-8103-0-87253300-1424860754_thumb.jp

 

 

Alegerea mea, acum ar fi: business grey+pegasus anthracite

post-8103-0-56586900-1424860942_thumb.jp

 

 

Imi place alba (am octavie), imi place rosu corida (am pe fabia)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makron: se pare ca superb 3 are comenzile pentru ACC pe maneta in standa si nu pe volan. Nu sunt 100% dar asa observ din poze

Stiam ca sunt pe maneta. Mi-as fi dorit sa fie pe volan. De asta postasem in B8 entuziasmul meu cu privire la ACC ul de pe passat.

Ca tot veni vorba, poate macar volanul cu padele va avea si comenzile de acc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar asta sper ca nu te va opri din a  cumpara Noul Superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric, nu ma va opri. Chiar am nevoie de spatiul si de modul practic de utilizare al portbagajului superbului.

Si passatul corespunde cerintelor mele de spatiu. Daca ar fi avut hayon nu as mai fi sta pe ganduri. Stiu, veti spune ca exista versiunea passat combi pentru asta dar...prea scumpa pentru mine.

M-am dat si ieri cu passatul de 150. As vrea sa cred ca si S3 va avea o tinuta de drum similara desi e mai greu sa scoti aceleasi caracteristici cu bani mai putin. Sa speram ca diferenta de pret se va regasi doar in interiorul mai auster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu cu S2 aveai, sa zicem, la 150km/h pe gps, aproape 3000 rpm. Acum, la S3, vei avea 2500 rpm la aceeasi viteza.

Exact asta spuneam si eu, mai ales ca la 150kmh are bine peste 3000rpm.

S3 compenseaza rapoartele prin puterea mai mare a motorului rezultand aceleasi reprize.

Eu sunt curios sa vad combi. Varianta actuala cu hayon s-a dovedit neincapatoare sau incomoda in multe situatii. La toate masinile detinute am urmarit sa aiba hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar frumoasa dar nu asa spectaculoasa ca sedanul. versiunea asta imi aduce aminte de Passat variant.

mai am de asteptat vreo cativa ani buni pana sa iau in calcul varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva si mie mi se pare ca s-au inversat rolurile atractiei. Pana acuma S2 si S2FL aratau mai ok varianta combi, dar S3 arata mai bine varianta normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!