Jump to content

Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI


Rave
 Share

Postare recomandată

Teoretic 18-22 noiembrie..practic nu am alte informatii inca :). Sper sa apara VIN-ul spre sfarsitul lui Octombrie si dupa sa astept sa vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa cam in acelasi timp cu ea mea :)) a mea ar trebuii pe 12 noiembrie sa ajunga si sapt trecuta mi-a zis dealeru ca intra in productie saptamana asta spre sfarsit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare dealer are regula lui vis-a-vis de RAR. La PBN sau ocupat ei (eu am mers doar pentru poze - omologare individuala) - am luat-o cash (ma rog, imprumut bancar la o alta banca). Se poate intreba dealerul cum procedeaza sau cel mai bine se poate stabili de la inceput - inainte de a incheia contractul.

 

Dupa 4000 de Km pot sa spun ca masine este ceea ce mi-am dorit (fost posesor de Opel Astra Sedan model 2008).

 

Consum in jur de 7% dar numai in afara Bucurestiului.

 

Exterior:

Frumos, doar acea dunga Led din doua bucati mi se pare aiurea (am vazut-o si la masini premium).

Farurile Bi-Xenon adaptive sunt utile.

Stergatorul spate este util.

Nu am reusit sa ma pun de accord cu senzorul de ploaie – trebuie sa-l setez.

 

Interior:

Placut, confortabil (conduc 3 – 4 ore fara sa simt discomfort, pasagerii din spate se simt si ei mai bine decat in vechea masina),

vizibilitate buna,

materialul scaunelor ar fi putut sa fie alta calitate,

Bolero se aude bine (regret ca nu mi-am luat Canton, doar daca ar fi adus un plus la insonorizare), insonorizare aceptabila,

Maxi Dot color se vede frumos si este usor de utilizat….

 

Jante : Am de 16, dar cred ca ar fi fost mai ok unele de 17 – in viraje trebuie ,,un pic de atentie”

 

Am cumparat dupa:

presuri de cauciuc interior si pentru portbagaj originale. Cam grele. Nu le-am cantarit dar a fost un efort sa le duc la masina.

Prezoane antifurt

 

Ca minus – la parbriz dreapta jos – este dezlipit un pic plasticul de protectie, iar la viteze mari (autostrada) se auzea un fel de ,,greieras” subtirel la glas. La inceput m-am speriat, dar dupa ce am descoperit cauza mi-am revenit.

 

Acum ne pregatim de iarna. Cautam jante de tabla de 16 originale. La PBN cred ca au glume in program cu pretul unei jante (512 lei).

 

So, ramane ca timpul sa-si spuna cuvantul din punct de vedere al fiabilitatii. La cum se prezinta masina acum, dupa 4 ani imi cumpar RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,sa aveti noroc de octavii!

Daca stiti -jantele Minoris cu ce anvelope vin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele in sine nu vin cu anvelope anume. Vei primi ce cauciucuri erau disponibile la momentul respectiv pe linia de productie. Pot fi Michelin, Dunlop, Continental etc. Nu-ti poate garanta nimeni vreuna din variantele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am minoris cu anvelope dunlop sp sport fast response

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intra cineva nou pe topicul asta o sa vada 8 pagini de postari, din care cred ca maxim 2 sunt cu impresii ale PROPRIETARILOR :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa inchidem cercul, eu am Minoris cu Continental.  :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost surprins sa vad ca am primit Velorum-urile cu anvelope Michelin Energy Saver. Nu ma asteptam deloc, dar a fost placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Minoris cu ContiPremiumContact5

 

In alta ordine de idei (pe cine intereseaza) am pus un HDD extern de 2.5" in portul USB si a fost recunoscut... deci poti avea cu tine toata muzica...

Modificat de brosco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Teron cu Pirelli..

Modificat de dumit81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă rog să păstrați discuția la tema topicului: păreri ale proprietarilor. 

Despre folii sunt deja discuții în alte arii, folosiți search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, dupa 5.500 km mi s-a aprins atentionarea de nivel de ulei. A mai patit cineva, exista un consum de ulei normal pentru aceste motoare?

Sent from my HTC One mini using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele de la VW din constructie consuma ulei , scrie in cartea tehnica .Nu este o problema ,la 5k sa completezi 500ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am verificat pana acum. Am intrebat cu ce sa completez si nu au stiut sa imi spuna la livrare. Tot ce mi-au zis a fost ca sa nu imi fac griji, o sa fiu atentionat de catre BC. Nu am mai pus intrebari dar cred ca o sa verific si eu.

Poate stie cineva ce ulei se baga din fabrica sau cu ce completam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol edge 5w 40, nu scrie in carte?

P.s. Consumul de ulei este pt motoarele diesel sau ati observat lucrul asta la tsi-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba castrol 5w30.

Consumul de ulei este pt toate motoarele.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual evident ca nu scrie. Vezi in cartea de service.

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie in manual, dar aproape in toate reprezentantele Castrol se foloseste. Uite-te pe busonul de la ulei sa vezi ca tot castrol scrie.

Norma e importanta.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!