Jump to content

Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI


Rave
 Share

Postare recomandată

 Am parcat lateral intre 2 masini cu spatiu destul de mic intre ele fara probleme si prea multe manevre! La fel de usor a stiut sa scoata si masina , nu imi pare rau nicio secunda ca am dat 300 eur in plus pt optiunea asta!

 

Problema tocmai asta era. Ca cel din fata/spate nu are Park Assist si daca tu ii lasi loc milimetric cand va iesi spoiler-ul tau va avea o amintire.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta nu se intampla oricum? Ca parchezi cu sistemul automat sau de unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se intampla chiar si cand nu parchezi "milimetric", si oricum spatiu exista, altfel park assist nu ar parca , atat doar ca trebuie mai multa atentie..cand am scos masina a facut 2 manevre, din a 3 a , a iesit deci ceva distanta exista, dar eu nu m as fi incumetat sa parchez masina in conditiile in care o aveam de 1 zi si nu sunt chiar obisnuit cu dimensiunile :)

In seara asta am venit pe A2, si vreo 2,3 mi au dat avarii ca erau deranjati de faza scurta, alti 2 cum am trecut de ei, direct faza lunga au dat :).. Bate in laterale extraordinar de mult , voi ceilalti cu bixenon cum vi se pare? Sau aia sunt prea sensibili la farurile mele, sau or "batea" in copaci :), la viteze de peste 120km/h.

Am alimentat pe autostrada, facut 100 km pe pilot la 130km/h, la final vit medie 127km/h, consumul afisat 5.4 :)... Mie inca nu imi vine sa cred :)

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am experimentat problemele de care spui tu cu faza scurta la bixenon pana acum. Mai asteapta si daca primeste feedback-uri similare mergi la o verificare.

Cat despre consum sunt invidios, la viteza aceea motorul meu papa 6,5% lejer. Park assist chiar este de ajutor; cand am trecut de la Citroen c4 coupe la O3 mi se parea ca conduc o balena...acum parca m-am obisnuit un pic dar este numai meritul senzorilor sincer sa fiu.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bate in lateral foarte mult insa n-am primit 'sesizari' de la colegi de trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am primit faza lunga sau avarii de la participantii la traffic desi si mie mi se pare ca lumineaza foarte mult (stanga - dreapta) fata de becurile cu halogen, pentru mine proiectoarele de ceata sunt inutile aproape ca nu se vede diferenta...aproape...


@rifflections: ti-ai schimbat ornamental fata cromat? daca da pune niste poze... sunt foarte curios.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa schimb grila fata, astept sa imi vina, am comandat-o deja..cum am black pack pe masina + eleronul o sa fac si eu un topic de prezentare(ca sa nu fac poze de 2 ori :P ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresiile dupa primii 2000km: http://vwforum.ro/topic/39016-vw-polo-14-tdi-white/?p=2232362

Asta ca sa nu ma mai repet. Important e ca e o masina buna, motorul...imi place desi unori nu pare sa fie chiar ce ma asteptam eu. Nu are intodeauna raspunsul ala gen TDI. In schimb are clasa prin aspectul interior si exterior, e confortabila in interior, lucrurile schimbadu-se pe sosele peticite si cu taieturi. Consumul mediu pe termen lung indicat de BC este de 5.6l/100km si facand si eu un total intre toate bonurile de pana acum si impartind la km parcusi tind sa ii dau dreptate, adica se cam pupa. Si cum tot e de incredere BC-ul petrec cam mult timp cu ochii pe consum. Pe Bolero stau cu Since Start si in bord cu instantaneul. Trebuie sa ma las, dar 126 litri in cam 3 saptamani... :)

 

LE: daca as recomand-o cuiva? Da! Si recomand Elegance-ul, iar ca motor...dupa buget si preferinte.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine are Bolero, luati de aici fisierul cu logo-uri png facute special pt a fi folosite in meniul de Radio (pt posturi).

Le bagati pe card sd sau stick si va descurcati voi de aici.

Daca am mai sarit vreun post de radio, imi spuneti si fac update la fisier.

Foarte tare! Arata excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este fix cum am banuit...farurile bat aiurea, bat ff sus pe faza scurta! Nu erau nebuni cei care imi dadeau flashuri si avarii, plus ca vedeam veveritele din copaci :).

Mai devreme am comparat cu un G7 bixenon, si cu un Citroen C4 la fel bixenon!

Masinile sunt puse in paralel, si pe zid ale mele bat cu mai bine de jumatate de metru in sus!

Alt test, am mers in spatele unui prieten, si in oglinda centrala nu il detanjau f tare ca e heliomata insa in laterale a zis ca e ca si cum as avea faza lunga ..(asta pana i am aratat cum e faza lunga :)) )

Ceva nu e reglat cum trebuie la faruri ...acum nu stiu daca la livrare mai trebuia ceva facut sau pur si simplu asa au venit sa bata in cer

Apropos nici stropitoarele de parbriz nu erau reglate, bateau pana pe luneta spate dar alea le am reglat eu usor :)

Maine sun la service sa vedem cand o duc...si sa le regleze ca sa nu mai deranjez lumea !!!

Daca nu ajung maine la service, o sa compar si cu masina colegului OctaviaYub , dar cu siguranta ale mele sunt mai sus!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sfat..Stiu ca se pot regla manual, dar farurile nu prea sunt stropitoarele de parbriz :). Banuiesc ca vor fi reglate la un aparat , si nu asa din ochi .... Eu nu o sa le reglez atat timp cat masina e in garantie..pacat ca pierd timpul aiurea.. E de 2 lei oricum faza!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Brady la service, si intr-adevar farurile bateau in cer..le-au reglat , ramane de vazut pe seara ce si cum!

Nimeni nu a stiut sa mi zica cum de masina a fost livrata asa, cu farurile reglate aiurea :)

 

Azi am vazut un RS Hatch la Brady, gata de livrare..foarte frumos arata, mai putin acel eleron care din punctul meu de vedere nu are nicio legatura cu masina, dar e chestie de gusturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era RS de client sau al lor de demo? De acord cu eleronul la hatch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur, dar mie imi parea masina pregatita de livrare, cu numere rosii, spalata, aranjata si parcata fix in zona de unde se culeg masinile de obicei :)

Avea si Front Assistant cel putin :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca masina sa vina cu geometria aiurea din fabrica? Ori mi se pare mie, ori roata dreapta chiar e mai deschisa (cand ma uit pe langa masina cu volanul pe drept). Nu am dat in nimic mai periculos in astia 2000, nu am urcat borduri. La voi cum se vede? Nu prea as vrea sa merg si eu cu ea la verificat cum a facut colegul cu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sfoara de la bara din spate pana la bara din fata.....intinsa drept.Volanul trebuie sa fie perfect drept.

Fa o comparatie la mijlocul rotii daca sfoara face curba sau cuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina trage stanga/dreapta? Eu zic ca daca ti se pare si ai timp de mers, du-te decat sa te trezesti cu uzura la cauciucuri aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Sunt si eu in asteptarea masinii (Octavia 3 1.4 tsi elegance cu ceva optiuni). Dealerul mi-a promis ca maine o poate livra.

Am o nelamurire.......vreau sa cumpar roti de iarna si nu stiu daca merg jante pe 15. Daca ma poate lamuri careva..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe Skoda.ro, la configurator, si vezi daca motorul tau pe o echipare care vine cu 15" din fabrica te obliga la 16". Daca nu inseamna ca se potrivesc.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am inteles ca vine cu jante pe 16 " VELORUM"


mda, pe configurator dupa motor si nivel de echipare nu prea apare varianta de jante pe 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci daca nu ai in configurator pentru modelul tau ramai la 16 pt iarna nu te incurca cu nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la Jetta nu exista roti de 15" pe configurator, insa in CIV sunt trecute rotile de 15" 195/65.

 

Eu zic sa astepti sa ridici masina si apoi sa te uiti pe CIV daca sunt trecute rotile de 15".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a tot discutat, pe 15" nu merg decat la 1.2 TSI si 1.6 TDI. Pentru 1.4 TSI, de la 16" in sus, poti cauta pe aici ca suntem destui care ne-am luat si care te pot ajuta cu o recomandare de jante (se gasesc destul de greu fix cu ET-ul din specificatii, daca vrei sa mergi la fix).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!