Jump to content

Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI


Rave
 Share

Postare recomandată

Referitor la masca de la stopul dreapta si au am aceiasi problema (varianta hatchback). Initial am crezut ca era montata prost. Sunt instructiuni in manual cum s-o dai jos dar tot asa sta, se pare ca loveste intr-un surub de la blocul optic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreius...usa ce avea? Si la mine usa dreapta se deschide greu. Daca nu tragi perfect perpendicular de maner nu se deschide(ceea ce e cam imposibil de facut). Cand o sa am drum, voi trece sa o regleze cumva.

 

Salut Bogdan, Da, exact acceasi problema am avut-o si eu. Trebuia sa tragi perpendicular si hotarat. Daca incerca cineva nou sa deschida din unghi, nu mergea si avea impresia ca nu e descuiata masina :-)

Au reglat-o fara probleme post garantie la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu la usa din dreapta fata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)..a gresit ceva robotul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu etansarea intre tabla si stop nu cred că e o problema. Doar optic cand ai haionul ridicat. Si daca ar fi perfect aliniate/îmbinate, tot ar intra apa atata timp cat nu e montat un element de etansare special. Apa intra, se scurge pe langa, firele si mufele sunt izolate...si ajunge in bara. Stopul e etans, mizeriile le mai dai si tu la o parte cand deschizi portbagajul... Sau nu am inteles eu bine care e situatia?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca la Combi nu exista problema asta (cel putin la al meu), cred ca este un defect de design/fabricatie. Blocurile optice sunt identice intre hatch si combi si cred ca doar capacul acela de plastic difera (sa zicem, desi nu sunt convins). Singurul hatch pe care l-am vazut cu portbagajul deschis a fost la dealer si nestiind atunci de problema asta, nu m-am uitat atent acolo.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e forma stopurilor ci locul unde vin prinse ele de caroserie..la combi cu siguranta arata altfel acolo comparat cu hatch.

Eu nu mi-am batut capul prea tare cu chestia asta, banuiesc ca in 4 ani daca e o problema s-o strica ceva acolo..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

Aditu, lasand la o parte aspectul, poti sa-mi confirmi ca blocul este etans in spatele acelei lamele de plastic si ca mizeria antrenata de apa de ploaie/zapada nu va cauza in niciun fel in timp ? Desigur, pentru o etansare perfecta, ar fi trebuit sa fie acolo o garnitura, un cheder. Dar si simpla presare a plasticului pe tabla, ar fi impiedecat mizeria sa patrunda in acel spatiu cvasi inchis (parerea mea) ..Iar din punct de vedere optic... e prea tarziu sa mai am comentarii. Cred ca si la batrana Dacie, o astfel de imbinare ar fi starnit nemultumire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu desfaci stopul si-l prinzi la loc cum trebuie? Dureaza 2 minute...

Sau pentru ca masina e noua si a costat o mana si-un picior, trebuie reclamata treaba asta la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bucata de banda adeziva neagra si gata. Nu pot sa confirm ... Si la mine parca e oleacă de spatiu.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave, nu prea iti dau dreptate. Dece sa desfac eu sau oricare altcineva stop-ul si sa il fixez in locul lor ?

Ma plateste cineva sau cum.. Cumperi un produs, are o garantie, sunt oameni "specializati", platiti, scoliti teoretic in tainele masinii la service, sa le rezolve.

In plus, sunt convins ca daca te duci la service ca nu iti merge faru' pe dreapta sunt in stare sa zica ca e din cauza ca am desfacut stop-ul pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Oameni diferiti, pareri diferite. Cert e ca nu ar trebui lasat asa, indiferent de modul de rezolvare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptand faptul ca nu sunt de acord cu surubarit la o masina noua(cand vine vb de astfel de probleme), eu sunt de parere ca orice problema evidenta(indiferent de natura ei) ar trebui raportata..doar asa se poate schimba ceva pe viitor.

Acel stop poti sa il dai jos si sa il remontezi de 10000 de ori. Va sta fix la fel, deci problema nu e montajul defectuos...Pur si simplu asa a fost gandita sa stea, din ce am vazut eu, la 4 octavii pana acum, la unele e mai pronuntat la altele nu, insa sunt aproape convins ca nu exista niciuna hatch la care acel luft sa nu existe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca se rezolva cu montat-demontat. Stopul in sine nu are prea multe grade de libertate, era cineva pe youtube care incercase asa ceva. 

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am surubarit destul la masina mea si la una dintre operatiunile de montat/demontat stopul s-a asezat prost si lasa un spatiu similar. L-am scos iar si l-am asezat bine pe pozitie si a disparut.

Chit ca masina mea nu e Octavie, tot cred ca se poate aseza mai bine stopul, fie ca se face in 10 secunde in parcare fie dupa programare, asteptat randul, consum de benzina dus, consum intors, nervi etc la reprezentanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

Da Bogdan, ai perfecta dreptate. Problema este de concept, nu o eroare punctuala. Am fost astazi la dealer si am vazut ca si cele expuse in showroom sunt exact la fel si ca atare nu e cazul sa "surubarim". Pentru ca de la service nu am gasit pe nimeni disponibil cand am fost eu, am vorbit cu agentul de la vanzari, care mi-a sugerat sa-i trimit un mail cu sesizarea problemei, pentru a-l putea transmite mai departe. O sa fac acest lucru sa vedem daca o sa aiba un feed back.

In privinta chederelor, toate "produsele" din grup au acelasi sistem, cu santul inspre geam. O fi ceva novator, care inca nu e pe intelesul nostru (?!) Singurul "avantaj" practic, pe care il vad eu, ar fi ca daca tragi cu "teul" de cauciuc pe geam, nu se mai scurge apa (murdara) pe potiera. Daca asta a fost la baza conceptului, sincer, nu merita ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nou acest "feature" la geamuri. Era si la Leon 1P care era bazat pe Golf 5. Nu m-am interesat sa vad daca era si la prima generatie de Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajele acestui model de cheder se vad cand geamul portierei față (in special) e coborât in interiorul usii: chederul V se deschide si acoperă complet fanta prin care circula geamul, astfel încât nu poate pătrunde (mai) nimic in portiera - praf, frunze, etc. In afara de asta, doar ghidează apa, ca un jgeab, spre partea anterioară a usii cand speli geamul.Partea negativa e ca, intr-adevăr, contribuie la zgarierea prematura.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai oare cine merge cu geamul coborat complet si eventual coatele pe geam? Acelea erau reclame de prin revistele comuniste.

Se pare ca partea negativa e primordiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

Am transmis ieri sesizarea. Asteptam cu interes "replica oficiala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i rudimentar, dar curentul afecteaza coatele! Mai bine folosim AC cu moderatie si nici nu creste consumul cu 4%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care mai au problema cu aprinderea la rece (delay) la xenoanele adaptive, exista informare pentru schimbarea computerului de far. 

 

post-128788-0-20431000-1395393824_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!