Jump to content

Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI


Rave
 Share

Postare recomandată

Neasteptat...ma asteptam sa fie peste 6.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am putut sta linistit acasa si am mers la dealer sa vad live masina :wub: atata cat am putut sa vad  era infoliata . Este echipata cu anvelope Michelin Energy Saver .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

Multumesc, multumesc tuturor pentru urari. N-am reusit sa ma-nvart decat prin Bucuresti - destul de aglomerat - si nu am coborat in consum sub 9,6 l/100. Totusi cam mult, nu ?! Nu disperam, dar fata de ce "etaleaza" alti colegi, mi se pare f mare consumul. Am incercat (cat de cat) sa respect indicatiile date de BC, dar fara sa incurc lumea-n trafic. Zornaiala nu am mai sesizat-o, am verificat buzunarele din portiere si nu am gasit nimic rigid (care sa zornaie). Sper sa nu reapara.

Pentru @Cosmin21, pot sa-ti spun ca exista pretul de lista pentru "cine-ntreaba" si exista pretul de cumparare, pret pentru care niciun dealer nu-ti da bonus din start. Este un pic de "arta a negocierii" la mijloc si cred ca la oricare dintre dealerii (care se respecta) poti obtine un discount important (5%-7%). Pentru mai mult, ori ai o relatie "speciala" ori ar fi ei prea disperati, cu vanzarile sub planificare.

Am reusit (fara probleme) sa aloc logo fiecarui program radio. In DAB n-am gasit decat 3 posturi ... si fara informatii. Cam putin, dar sper ca in viitor sa se extinda reteaua, ca sa-si merite (cat de cat) banii alocati. In scimb, nu am reusit sa transfer din agenda telefonica imaginile alocate numerelor/numelor. Mai are cineva (care a incercat aceasta facilitate) Galaxy S II ? si in manual zice ca "aceasta functie este suportata doar de anumite telefoane". Or, S II nu este chiar unul mediocru ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la consum in bucuresti de cand am luato din iunie si acum am 13500km, nu am reusit sa scot mai jos de 9% dar in exterior este foarte mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul in oras(mai ales Bucuresti) depinde de atat de multe variabile incat e greu sa faci comparatii..

Eu nu cunosc pe nimeni personal care sa aiba medie mai mica de 8 in Bucuresti...indiferent ca e diesel ca e benzina ca are 800kg sau 2500..

Deci eu zic sa lasi consumul in voia lui si sa te bucuri de masina...cu siguranta in afara vei avea consum bun..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Si eu m am fatait azi prin bucuresti, in total 26 km cu trafic in general ok, dar si aglomeratie pe la periferie....7.0 %. Cand traficul este lejer (duminica diminteata de exemplu, scot si sub 6). Acum depinde de fiecare, de modul in care mergeti. Ulterior, veti avea consumuri mai bune. La mine sotia scotea la inceput in jur de 10%....acum obtine sub 8.5%...pe acelasi traseu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

Multumesc pentru feed-back, celor care s-au referit la consum. Nu sunt "obsedat" de acest aspect, dar nici nu pot spune ca imi este indiferent - atat din pv costuri, cat si al functionalitatii motorului in parametri normali - si, mai trebuie sa spun ca in 22 de ani de sofat (peste 500.000 Km) am reusit sa ma "imprietenesc" cu masinile conduse si nu "bag piciorul" aiurea in pedala. Ce-i drep, in toata aceasta perioada, am condus doar diesel. Trebuie sa ies "la sosea" ca sa vad adevaratul consum. Despre Samsung Galaxy S II, nicio informatie ? nu e nimeni interesat de chestiune (foto asociat nume/numar din lista) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi problema o am si eu la I5 si I5S.. Nu apar pozele si nici nu am gasit pe nimeni caruia sa i fi mers..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai la samsung apar si eu am aceeasi pb la I5s si in general la iph nu apar pozele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pass_elegance

@BKL36, m-ai bagat in ceata ! tocmai, ca eu am Samsung si nu apar ... sau n-am inteles eu bine din raspunsul postat ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am un s4 si la favorite imi incarca si pozele celor pe care ii pun in schimb la iphone nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii de pe briskoda au rezolvat problema folosing Cyanogenmod -Rom, asta daca aveti telefon rootat. Marti incerc si eu cu un S2 Plus pe care am CM 11.

Intre timp atasez link-ul.

http://www.briskoda.net/forums/topic/290724-mobile-phone-contact-photos-on-amundsen-or-bolero/page-2?hl=%2Bcontacts+%2Bphoto#entry3490066

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca am postat cred ca pe topicul general de O3, legat de aceasta problema. Buba e on stiva de bluetooth si lipsa rSAP ului. Daca ai un telefon cu root poti sa instalezi o stiva cu rSAP si se rezolva. Eu am de exemplu Nexus 5 si la fel nu merge. Cand o sa am timp o sa fac root la nexus si o sa incerc.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

in alta ordine de idei, am ridicat si eu masina de 3 zile. Azi eram in super intarziere si am bagat piciorul mai tare in ea ( 2.0 tdi ), si surpriza dupa vreo 3 - 4 minute un miros puternic de plastic incins rau... Initial am zis ca e de afara ca draci laci, dar nimic, a trebuit sa deschid geamul si am inchis clima. Cand am oprit la ~10 minute, cand am coborat din masina un puternic miros de incins pe la roti ( nu am avut frana de mana trasa :) ).

A mai patit cineva, idei ?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA! Masina mea fiind noua cam o luna si ceva dupa ce am luat-o la un mers mai sportiv sa vezi ce fel miroseau franele etc.

Dar sa vezi ce fel mirosea DPF-ul prima data si ce fum iesea de el, de i-am sunat pe cei de la reprezentanta. Pana nu se incinge bine de cateva ori si pana nu se rodeaza toate piesele asa o sa miroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a-ntamplat acelasi lucru acum vreo luna, cand erau zapezile alea mari in Bucuresti. Am luat doua curbe mititele, pe niste stradute, cu frana de mana, sa vad cum "aluneca"! Rezultatul a fost mirosul teribil de plastic sau metal incins, care a durat restul plimbarii, adica inca vreo 20 minute. Nu glumesc deloc, au fost doar doua curbe iar frana de mana a fost mai mult piscata decat trasa... Mirosul venea de la rotile din spate, mi s-a parut mai mult de la cea din dreapta... A doua zi isi revenise, si de-atunci n-a mai mirosit, dar nici eu n-am mai tras frana de mana! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine frana de mana era ok, adica nu am mers cu ea trasa. 

DPF-ul cred ca ar putea fi o cauza, altceva sper sa nu fie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a-ntamplat acelasi lucru acum vreo luna, cand erau zapezile alea mari in Bucuresti. Am luat doua curbe mititele, pe niste stradute, cu frana de mana, sa vad cum "aluneca"! Rezultatul a fost mirosul teribil de plastic sau metal incins, care a durat restul plimbarii, adica inca vreo 20 minute. Nu glumesc deloc, au fost doar doua curbe iar frana de mana a fost mai mult piscata decat trasa... Mirosul venea de la rotile din spate, mi s-a parut mai mult de la cea din dreapta... A doua zi isi revenise, si de-atunci n-a mai mirosit, dar nici eu n-am mai tras frana de mana! :)

Parca la masinile cu esp nu prea se recomanda intoarcerile cu  frana de mana trasa! Zapacesti esp, si chiar poti sa il strici, el atunci incearca sa redreseze masina. Cred ca de asta mirosea a incins!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa zapacesti la el... e doar un program.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite, e off, dar eu am incercat sa trag o masina cazuta in groapa si am uitat sa dezactivez ASR. Mirosea a placute de numa(deci nu a ambreiaj). Si i-am dat numa doua hopuri.

Ma gandesc ca si o masina care incearca s-ao redreseze esp-ul face ceva similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASR nu foloseste franele ci doar taie gazul. cred ca mirosul venea din alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am o problema la xenon-ul din dreapta.... Dimineata in principal, da eroare in bord si nu se aprinde.. Daca insist de cateva ori (on/off) pana la urma se aprinde.

Am fost la service, problema este de la controller-ul ala de pe dreapta, si trebuie schimbat. Asteptam sa vina piesa...

 

Overall, cam nasoala faza tinand cont ca e o masina noua ridicata acum 4zile... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, cu riscul de a va supara, atunci cand cumparati o masina noua, nu inseamna ca luati o masina fara defecte. Inseamna doar ca daca ele apar atunci o sa fie reparate pe banii reprezentantei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, dar parca te-ai astepta sa nu ai probleme chiar dupa cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista bug/deffect free nicaieri in lumea asta...insa, cineva nu isi face treaba cum trebuie pe partea de calitate si aici as enumera:

a. cei care fac controllerul . Inainte de a fi livrat trebuie sa treaca de testele finale de baza(sanity)

b. cei care fac integrarea controllerului cu alte sisteme (daca e cazul, nu stiu cine ar trebui sa faca astfel de teste).

c. Skoda care ar trebui poate sa inaspreasca controlul calitatii , stiind ca sunt probleme cu anumite componente (vezi pompa de motorina sasaietoare inca de cand iei masina, faruri care nu se aprind). Pai Gica ala de isi da OK-ul, nu vede si el ca masina aia sasaie de zici ca i s-au spart toate rotile? Daca tu ai ca si procedura sa aprinzi farurile o data, sa vezi daca functioneaza, atunci fa-o de 3,4 ori de-a lungulu procesului de acceptanta..da stiu asta inseamna timp si bani pierduti, deci mai bine o lasa asa si se duce clientul pe banii lui la service :).

 

Din pacate asta nu se intampla doar la masini, ci absolut peste tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!