Jump to content

Golf 7 - Impresii generale ale POSESORILOR


Ioana
 Share

Postare recomandată

Mda, era un "coleg" care merge pe principiul "Ia uite ce mi-am luat. Bine pa!" dupa care vine pe la intalniri numa' cand ii ceva de rezolvat gratis cu vagcomu', ca mno, 50-100 lei la reprezentanta ii mult :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha!

Am inteles!

Parca nici nu mi-as dori un raspuns din partea unei astfel de persoane: fiind masina lui, subiectivitatea e maxima in astfel de cazuri.

Multumesc de raspunsuri baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca a pus vreo 3 poze in topicul de GTI si ceva de genul "motorul face masina, motorul face toti banii". Si cam atat. E drept ca sunt utile pozele, culoarea pare mult mai inchisa in realitate decat e pe configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doi membri cu GTI pe forum respectiv UniKum (GTI Performance Alb) si gligo (GTI Carbon Grey Steel) - ambii din Cluj, ce sa fie oare la Cluj de se ingramadesc GTI-urile acolo mai ceva ca-n Bucuresti? :lol: Dar pana la finele anului vor veni si aici vreo 2-3 cel putin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare n-am vazut eu bine? Da parca era pozat la camine GTI-ul, lasati omul sa-si traiasca in liniste studentia :)

Hai sa revenim la subject. Mai povestiti de masini ca mi se lungesc urechile pana-mi vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Da... 'colegialitatea' nu mai e ce a fost, asta e, cotidianul ii face pe oameni mult mai rai.

 

@Bwwlan

Da ai dreptate, am vrut sa ma dau mare si atat. Dar stai linistit, nu am fost nici in trecut si nici nu o sa vin la nici o intalnire. Daca nu o sa-mi permit sa-mi repar masina la dealer, o s-o tin pe dreapta pana strang bani s-o repar si sa-i fac un plin.

 

@Rujjuman

Ai dreptate, nici eu nu as vrea nimic de la oameni de felul asta...

 

@1-Q

Din nou toata lumea are dreptate si tu in special. Sunt un razgaiat si mi-a luat tata si mama masina ca am fost cuminte si mi-am luat restantele de la facultate in toamna din a 3 a incercare. Poti sa crezi linistit asta, pentru ca sigur nu o sa-i trimit unui 'coleg' fluturasul de salariu.

 

Revenind.

 

Nu m-am gandit sa-i fac un topic separat, pentru ca nu stiu ce as putea scrie in afara de o descriere succinta si niste poze.

 

Impresii dupa vreo luna in care am fost mai mult plecat si masina a stat in garaj. Da, motorul ala face masina si toti banii, ca sa sintetizez. Cuplul se simte ca la un diesel. Pare ca un 2.0TDI PD (ce l-am condus vreo 6ani) doar ca plaja e mult mai mare, trage puternic pana in 5000 rpm. Mai mult nu am incercat. Altfel, interiorul e ok, e ce ma asteptam, ca orice golf doar cu o tapiterie diferita. Consumul nu cred ca e relevant pentru masina asta, in sensul ca ma asteptam sa consume mai mult ca un 1.2 si mi-am asumat asta cand m-am hotarat sa-mi iau masina.

 

Cam atat. Daca pot sa raspund la vreo intrebare punctuala, cu cea mai mare placere si in limita timpului disponibil.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeeee...sti cum e: "scopul scuza mijloacele" :D

Uite ca asa daca s-a luat lumea de tine te-ai simtit obligat sa si raspunzi. Altfel nu stiu daca o faceai. :D

Daca tot ai intrat in hora, spune-ne te rog daca te poti pronunta asupra fiabilitatii motorului(desi nu prea cred ca este cazul, avand in vedere ca ai km putini cu ea), da de tras, stim cu totii ca trage bine :)

Referitor la consum, cine isi ia o asemenea masina, cred ca stie cu ce se mananca 2.0 Turbo. :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca stim ce inseamna 2.0TSI, nu inseamna ca nu putem spune si cifrele, ca doar nu sunt tabu. Scoti 5-600km la un rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500km in oras se pot scoate daca circului in BUC in afara orelor de varf, respectiv intr-un oras mai putin aglomerat. 600km in oras e exclus oriunde in Romania.

In afara povestea e simpla si stiuta, la fel, de demult. Noul TSI are consumul undeva la 10-15% in minus fata de cel vechi, iar asta vine mai mult din greutatea scazuta a noilor modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne zica gligo ce greutate are trecuta in talon. Din ce am vazut/citit eu, modelele "normale" din noua generatie sunt mai usoare, dar nu si cele mai performante, gen GTI/RS. Un GTI 7 are tot cam 1350-1380kg, la fel ca un GTI 6 aproape. Asa e trecut in PDF-ul VW cu specificatii tehnice.

 

Chiar as fi curios daca asta cu 10-15% mai putin ca generatia precedenta e valabila si pentru motoarele mai puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem dovezi ca noile TSI consuma cu 10-15% mai putin decat cele vechi? Nu ma refer doar la 2.0 ci la 1.4 in special cel fara ACT si la 1.2.

Ca asa declara VW si ca asa ar trebui fiind generatie noua si greutatea masinii un pic redusa (desi 80 kg in minus e putin, ar insemna consumul sa fie mai mare cu 5-10% pentru fiecare persoana de 80kg pe care o iei in masina, asa este la benzinare?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dovezi doar de la posesori. Eu pot sa confirm ca un 1.4 TSI de 122 CP nou, cu sub 1.000 Km in bord, consuma cat 1.2 TSI-ul meu la mers normal prin oras. Eu zic ca asta e bine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca media e aprox. 8.5, cel putin asa arata pe BC, long-term. Cred ca aprox 50/50 urban/extraurban.

Cel mai mult ~15 in oras, cel mai putin ~8.

Cel mai mult, ~10 la drum lung, cel mai putin ~7.

 

Nu am tras de masina, am mers normal.

 

Fiabilitatea... e ok, a fost fiabila in 1500 km  :)

 

Greutate in talon , daca e punctul G, 1373kg.

Acum ca m-am uitat, vad ca e trecuta si culoarea negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci carbon grey de la VW e negru pentru autoritatile romane? Au nevoie de niste ochelari. :)

 

Consumul este f rezonabil pentru ce motor ai. Si greutatea e cam ce era si in specificatii, mai adaugi 20kg pt DSG si inca vreo 20kg la GTI PP pentru diferential si frane ceva mai mari.

 

PS: Nu uita de noi si mai revino cu impresii, daca tot nu-i faci topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gligo: Felicitari! Esti printre putinii care au descoperit usor punctul G :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gligo Eu nu te-am luat peste picior cu studenția, restul, sunt povești. Nici mie nu mi-e deloc rușine cu fluturașul meu, dar nici nu mă interesează al tău. Dacă am greșit cu locația, mă poți corecta, am afirmat că e o presupunere. Să te bucuri de mașinuță!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu avem impresii de la un G7 TDI, pana si de la GTI avem impresii dar despre un 2.0tdi de 150cp sau 1.6tdi nu ne spune nimeni cum se simte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze, din pacate cam pe fuga.

Am ramas surprins din nou de antifonare si calitatea finisajului in zona soferului si a pasagerului dreapta.

In weekend o iau la o plimbare mai lunga si vad concret cat de notabile sunt diferentele fata de G6. La prima vedere sunt multe aspecte sensibil imbunatatite.

post-1691-0-38093600-1379583023_thumb.jppost-1691-0-62426300-1379583029_thumb.jp

post-1691-0-73227400-1379583017_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oho, HL, DSG, Ergoactive, kessy, xenoane, ce noroc pe mama soacra ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx!

Deja isi cam "prinde urechile" in functii precum Kessy sau Bluetooth, dar le agreeaza, mai ales Cb-ul color sau scaunele.

Mai are Park Pilot, ca Assist a zis ca e prea mult pt ea.;)

La banii astia nu era nimic mai bun. As fi luat 4motion, dar ea isi dorea tot DSG.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, merita. O sa va mai spun pe la intalniri ca nu stiu daca apuc sa scriu atat.

Merita insa daca ai o masina mai veche sau macar de 3 ani si te batea gandul sa o inlocuiesti, caci designul, confortulsi calitatea interioara, ca sa nu mai vorbesc de optiuni, sunt superioare.

Eu unul nu am sa mai scot >9000EUR din buzunar pentru noul R pt ca nu simt ca ar fi mare lucru in plus la aspectele care ma intereseaza in mod special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul astept review-ul sa stiu daca merita upgradeul la 7 :D.

 

Sa se bucure de masina in siguranta.

 

EGO uite un review :) http://www.amsonline.ro/test-comparativ-ford-focus-honda-civic-hyundai-i30-opel-astra-peugeot-308-vw-golf/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un review de la cine are un Golf 6. Din acele masini de test Golful e clar cea mai buna. Mai ales ca nu sunt fanul design-ului Honda si Peugeout, PSA in general (Megane RS fiind o exceptie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are un g6 si si-a luat g7 ? nu cred ca gasesti aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!