Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

La benzina RS-ul are DSG6, pe cand cea normala are DSG7. La diesel e acelasi lucru, adica DSG6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI 4x4 are DSG6. Banuiesc ca intrebarea era daca RS vine cu vreo cutie de viteze mai deosebita decat cele de serie, iar raspunsul e nu, indiferent de TSI/TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI 4x4 are DSG6. Banuiesc ca intrebarea era daca RS vine cu vreo cutie de viteze mai deosebita decat cele de serie, iar raspunsul e nu, indiferent de TSI/TDI.

Exact!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de incantati sau nu sunteti de masina dar eu am comandat pe 25 iulie un RS TSI DSG alb combi....cu toate optiunile din lista....33700 EUR cu TVA.

Data livrarii sapt 39 (ultima din sept).

Am mai avut un model din 2007, TDI, de care am fost foarte multumit....

Acum raman sa vad cum va fi aceasta, mai ales ca am comandat-o din poze... :).

Cand o primesc o sa va impartasesc cu drag parerile...

Nu stiu cum ti-a ajuns masina la pretul asta. Si asta full options nu o cred decat daca vad foaia de la Skoda  :D Are romanul o vorba, full options fara piele... 

Si eu mi-am comandat una sedan, argintie, nu mi-am pus scaune de piele, carlig de remorcare, trapa, in rest cam tot. Auto parcare, sistem audio cu woofer, dsg, clima, jante pe 18 cu negru, etc. Si mi-a iesit la 30.000 pretul de lista.

Tare sunt curios ce ai putut pune tu de 3700 de euro in plus fata de masina mea. 

 

Daca par rautacios, nu sunt. Doar curios.

 

Si felicitari! Abia astept sa imi vina si mie!

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a lui e combi, iar daca are navi si trapa, aia-i diferenta.

In plus, te contrazici, ba nu stii daca e full de fapt, ba nu intelegi pe ce a dat el 3700EUR in plus?!

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combi e mai scump decat hatch cu vreo 700e. Daca are navigatie (parca avea), mai ai 1600e in plus -> 2300e. Si se mai aduna si astea mici, gen plase in portbagaj, priza 230V etc etc. Cand le aduni pe toate, se fac si astea destul de mult.

 

Configuratia la care ma uit eu se duce spre 36k si scade la 33k cu discount. Astea-s preturile. Un GTI (desi are alt target) se duce lejer la 38-39k daca-ti scapa mouse-ul prin optiuni.

 

Felicitari pt achizitie!

 

PS: Am fost eu la un dealer sa-mi dea "foaia" si a iesit la 35,4k inainte de discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am configurat cu 35.400 si mai erau cateva de bifat asa ca se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combi e mai scump decat hatch cu vreo 700e. Daca are navigatie (parca avea), mai ai 1600e in plus -> 2300e. Si se mai aduna si astea mici, gen plase in portbagaj, priza 230V etc etc. Cand le aduni pe toate, se fac si astea destul de mult.

 

Configuratia la care ma uit eu se duce spre 36k si scade la 33k cu discount. Astea-s preturile. Un GTI (desi are alt target) se duce lejer la 38-39k daca-ti scapa mouse-ul prin optiuni.

 

Felicitari pt achizitie!

 

PS: Am fost eu la un dealer sa-mi dea "foaia" si a iesit la 35,4k inainte de discount.

Din 3 optiuni dupa cum zice JUC nu se face diferenta. 

 

As putea sa calculez asa in mare mici diferente intre masina lui yellow pwr si a mea:
+650  kombi
-368 culoarea (alb care e 0 euro, eu mi-am luat argintiu)
+685 navigatia
-430 Canton
 
 
Si... la configuratorul de kombi apare Trapa portbagaj electrica 331 euro dar nu apare ca la sedan Trapa actionata electric 862 euro.
Deci si sa fie 862 de euro ar fi diferenta de optiuni 1400 de euro. Nu 3700.
 
 
Dar... m-am uitat acum iar pe configurator si intreadevar sunt multe optiuni pe care mi le-am sters din memorie din cauza ca imi sunt nefolositoare, gen Adaptive Cruise Control 775, Airbag-uri laterale spate 274, Alarma cu monitorizarea habitaclului 202, Carlig remorcare detasabil 469,96, etc.
Deci se poate ajunge lejer la diferenta de 3700.
I stand corrected.
Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ti-ai pus deja, dar daca nu vrei ACC, iti sugerez tempomat-ul standard. Pentru mers pe autostrada e cea mai tare inventie, mai ales daca ajungi pe autostrazile din afara care nu se termina dupa o ora de mers ca la noi. Si e si f ieftin (100e si ceva parca, nu?).

 

PS: Nu ne-ai zis daca TDI sau TSI.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare usoara! Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tudor: ai dat comanda? Cum mai esti cu achizitia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit deja de Casco si am primit o oferta f buna (nu iese departe de cat plateam la Leon cand era nou). Am primit 2 oferte f bune de la Brady si de la Avia si saptamana viitoare dau cu banul si ma duc la ei sa dau si eu comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua review-uri noi, ambele in germana. Al doilea e chiar f ok, prezinta destul de multe despre masina.

 

 

 

In concluzie, la cel de-al doilea, daca am inteles eu bine zic ca TDI-ul nu prea se potriveste cu look-ul masinii.

Eu sunt intr-o mare dilema, candy white sau race blue? Arata f bine pe amandoua culorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul il iei daca vrei sa fie mai racoroasa masina vara si sa arate totusi destul de bine. Faci si o oarece economie, nu ca ai urmari-o neaparat.

Race Blue daca vrei o vopsea "catchy", care ia si iti ia ochii. E frumoasa, dar nu la fel de practica precum albul. In plus, probabil 80% dintre RS-urile vor fi albastre, 15% albe si restul alte culori.

 

Numai tu stii ce ti se potriveste mai bine.

 

Eu unul as lua-o verde, gri sau alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite comanda...

 

au mai aparut ceva modificari dupa acea postare.

masina cica s-ar livra mai exact in sapt 38.

Felicitari pentru masina, e configurata intr-un mare fel ! 

No offence, dar nu mi se pare ok ceea ce ai facut - ma refer la postarea ofertei contractuale cu discounturile la vedere.

 

Nu mi se pare etic !

 

E ok ca ai obtinut 6.2% + roti iarna vs. list price, dar nu e ok sa fie totul "public"

Gandeste-te cum ar fi daca ai de partea cealalta a tranzactiei...si apoi ar veni toti sa-ti bage o anumita oferta sub nas si sa-ti ceara cel putin atat.

 

my 2 cents

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putin nedumerit. Dupa spusele lui TudorM franele de pe RS sunt ca cele de pe GTI cu PP. Nu inteleg cum pot jantele de 16 sa le acomodeze cand cele de 312mm de pe O2 rs, gti 5/6 sunt la fix cu jante de 16.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci bonusul primit de yellow pwr cu jante si anvelope de iarna de 16" e pentru alta masina :))

Din pacate vad ca s-a sters postarea unde era si oferta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel cum in configuratorul skoda.ro poti sa iei Roti iarna extra, 4 buc. Jante otel 6,0 x 15", anvelope 195/65 R15 91T Semperit Speed Grip 2.

Eu am inteles ca franele sunt cele de pe gti-ul normal, iar cele de pe gti perfomance sunt si pe golf r.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe siteul Skoda e trecut demult ca 340mm pe fata si 272mm spate. Se vede si din pozele cu jantele de 17" ca sunt la limita  discurile si etrierele. Sigur nu incap jante de 16". Sigur e o eroare de configurator.

 

@75NOR, metoda asta se practica de f mult timp afara, neplacut sau nu pt dealer.

 

@JUG, exact din motivele date de tine oscilez intre culorile astea. Nu as lua Meteor Grey, desi e doar pt RS, pt ca in parerea mea banalizeaza masina. Adica are exact rezultatul opus fata de ce doreau ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

griul ala solid e foarte foarte tare. despre el e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!