Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

OMG top speed .. il depaseste pe ala cu Ferarri astia sunt chiar ticniti :D

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not bad. Imi plac ceasurile.

S-au dat smecheri ca depasesc un Ferrari, dar i-a lasat in urma Z4M :D.

 

Evacuarile acelea sunt overkill. Am vazut ca vin cate 2 tevi pt fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca au o problema cu microfonul sau ca aveau un geam deschis, mi se pare mie sau e cam mult zgomot interior? Performantele sunt super dpmdv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa se aude pe la 200 + intr-o masina "low buget" (skoda,seat,vw)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se aude de afara da cum suna 2.0 ala :O:O grozav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E microfonul prost, e clar. Masina este foarte bine insonorizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta am intrebat si eu, am facut test-drive cu motorul 2.0TDI si mi s-a parut silentioasa. Si un 2.0TSI chiar si turat bine si la viteze mari, tot mi se pare in film ca e cam mult zgomot ambiental/drum/vant. Eu sincer ma gandesc ca au stat cu un geam deschis in timpul filmarii.

 

Eu as fi interesat sa ne zica posesorii de O2 RS (daca avem) cum li se par performantele fata de generatia trecuta. Sau cei cu GTI 5/6.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un comentariu la filmuletul de mai sus: mi se pare mie sau cel care a condus nu stie sa se dea cu benzina ?

Pleaca intr-a 1-a sub 3000rpm cu benzina, parand ca da in nas, iar primele 2 schimbari ii cade in ture motorul foarte mult.

Din 1 in 2 cade 2000rpm, iar din 2 in 3 si 3 in 4 ii cade 1500 rpm.

 

Ori e cutia manuala lunga in rapoartele inferioare, ori nu stie omul sa schimbe. La o masina "sport" cazutul de mai mult de 5-600 rpm in ture la schimbare e naspa la timpi.

 

Sunt curios DSG-ul pe acelasi motor cat cade in ture intre trepte.

 

Uite TDI DSG RS, cade in ture 1200-1300rpm, ceea ce e foarte bine pentru un dizel:

http://www.youtube.com/watch?v=1rmV6wSb8Ao

 

Uite o O3 1.8 TSI DSG, senzatia e ca accelereaza mai bine decat RS-ul din filmul de mai sus:

http://www.youtube.com/watch?v=WzjXMSKK9-c

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa scada cu doar 5-600 de ture?! S-ar alege praful si de motor si de performante daca ar exista asa ceva.

Scaderile de turatie sunt perfect normale(mai mari in primele trepte si mai mici apoi).

In plus, ce are plecatul cu a 1-a la 3000 de ture? Cum sa dea in nas o masina care are cuplu maxim de pe la 2000 de ture?

Omul a plecat destul de bine, as zice chiar de la o turatie cam inalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam postate aici pe topic graficele treptelor de viteze in cele 4 variante. La manuala la benzina se duce pe la vreo 102-105km/h in a 2-a. Tocmai pt a ajuta timpul dat oficial. La DSG schimba in a 3-a fix inainte de 100 km/h si d-asta iese cu 0.1s mai lenta in timpii oficiali.

 

Dar da, n-o accelereaza perfect in filmulet.

 

LE: JUG are dreptate legat de plecarea de pe loc, la DSG cu launch control chiar te limiteaza pe la vreo 3000rpm parca indiferent de cat de tare apesi acceleratia.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream ca la sportivele dedicate treptele sunt mai apropiate intre ele, e cutia mai scurta in rapoarte ca sa faciliteze acceleratia in detrimentul top-speedului.

 

@Jug: tu la R ai caderi de 2000rpm intre trepte la acceleratii full throttle ? Afirmatiile de mai sus le fac pe baza impresiei ca cel care a facut filmuletul nu prea stie sa se foloseasca de caracteristicile masinii.

La orice scoala de pilotaj, te invata ca la plecarea cu benzina sa o turezi in jur de 3500 si sa ai o mica patinare de ambreiaj pe debreiere ca sa pleci tare. Nu mai vorbim de launch control, care e instrument dedicat plecatului ca din pusca.

 

Uite cum pleaca un 328i

 

http://www.youtube.com/watch?v=9Y3cN6qb2cc

 

http://www.youtube.com/watch?v=kvqOVs-8BPY

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"La orice scoala de pilotaj, te invata ca la plecarea cu benzina sa o turezi in jur de 3500 si sa ai o mica patinare de ambreiaj pe debreiere ca sa pleci tare. Nu mai vorbim de launch control, care e instrument dedicat plecatului ca din pusca." - daca as face asa ceva si as pleca cu o mica patinare de ambreiaj la 450 nm ar fi gata ambreiajul in cateva plecari.. Nu exista reguli scrise cum sa pleci cu benzina sau diesel-ul.. O faci in functie de ficare masina in parte.. Si Bmw-ul are caderi de 1800 rpm intre trepte din ce am vazut pe viteza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu as fi interesat sa ne zica posesorii de O2 RS (daca avem) cum li se par performantele fata de generatia trecuta. Sau cei cu GTI 5/6.

 

 

Nu cred ca e cazul sa zica posesorii de O2 RS cum sunt performantele. Cred ca e mai mult decat limpede ca e mai rapida O3 RS. Turbina IHI care echipeaza noul model e net superioara  K03-ului (BW), fata de k04 e alta poveste insa :) 

 Cei 20CP si 70NM nu sunt de neglijat avand in vedere ca la greutate sunt comparabile. Manuala noua are rapoartele putin mai lungi(cel putin primele 3) din ce am vazut in filmultet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite, asta a fost o parere cat se poate de avizata. K04 era la Cupra/R/S3 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Nu stiu cu ce vine noul S3 echipat, daca au ramas tot kkk sau au trecut pe IHI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de incantati sau nu sunteti de masina dar eu am comandat pe 25 iulie un RS TSI DSG alb combi....cu toate optiunile din lista....33700 EUR cu TVA.

Data livrarii sapt 39 (ultima din sept).

Am mai avut un model din 2007, TDI, de care am fost foarte multumit....

Acum raman sa vad cum va fi aceasta, mai ales ca am comandat-o din poze... :).

Cand o primesc o sa va impartasesc cu drag parerile...

Modificat de yellow pwr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I`auzi TudorM, o sa ai pe cineva care daca este binevoitor, o sa`ti prezinte masina ca sa te decizi si tu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hah! Pai eu cam sunt decis (mai ramane sa vad o masina propusa de un coleg). Problema e ca eu vreau 2 optionale care la noi sunt date disparute (trapa si mai ales Columbus). :)

 

@yellow pwr, poti sa ne dai mai multe detalii de specificatie, discount daca ai primit vreunul etc? Configuratia ta pare sa sune f apropiat de ce vreau si eu. Ai putut sa alegi parbrizul incalzit? La englezi se plang ca nu se poate alege niciuna din optionalele "de iarna" cu orice motor TSI.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut TudorM...cele doua optionale de care vb, nu sunt disponibile pentru noi, inca. Asa mi s-a spus:).

Sunt prea multe optiuni care le-am pus pe masina, mai bine zic ce nu am pus:))....sistemul audio Canton (ceva de genul)...si piele Alcantara.

Restul de optiuni sunt pe masina:).....

Discount-ul a fost bunicel, avand in vedere ca e a 5-a skoda cumparata de noua de la Porsche.

Dar, cu cat tragi de pret mai jos cu atat lasa mai mult.

Mergi cu oferta de la un dealer la altul si o sa vezi ca fiecare da mai jos fata de cel de unde ai deja oferta.

 

Masina vine la sfarsitul lui Sept.

 

alte detalii nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa vad ca ai ales si DSG si benzina! Excelent!

Nici data livrarii nu e foarte indepartata.

 

Masina e superba (am vazut-o pe viu). S-o stapanesti sanatos 100000000km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nebunii de la autoforum.cz cu O3 RS combi pe Transfagarasan

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uuffff ce frumos se aude:))...abia astept sa o testez pe un drum asemanator din Dobrogea...

@TudorM da se poate pune si parbrizul incalzit si eu l-am pus.

@codz - multumim pentru postarea cu filmuletul....chiar nu-l vazusem. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude foarte frumos. Dar totusi pretul mi se pare prea mare pt o skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu cred ca e ceva in neregula cu microfonul pe care-l folosesc, asta in cazul in care chiar au unul extern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!