Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Ma bag si eu, my two cents, masina de familie O3 RS sedan sau combi la peste 30k€ e prosteala. Masina de familie este O3 sedan 2.0 tdi .. punct .. combi nu este necesar decat daca ai trei copii:) Daca faci sub 15000km pe an mai e varianta pe benzina 1.4 140cp.

Doar daca totusi nu te uiti la bani si vrei sa iei o singura masina sa impaci si capra si varza (si familia si dorinta de race) iei O3 RS sedan/combi, dar asta e o mica excentricitate:) Si mai este problema suspensiilor, o masina de familie nu are suspensie sport, poate nu va dati seama. O masina de familie e de preferat sa aiba suspensie adaptiva sa poti sa dai mai moale, mai bine dai banii pe asta decat pe 200cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz - momentan conduc un mondeo si o navara....ce pot sa zic daca imi iau si a doua octavia RS (am mai avut un model RS TDI sedan) ....ca sunt excentric?

fiecare cu placerea lui, dar asta nu inseamna sa zici ca e prosteala!!!

credeam ca aici se discuta despre masini....nu despre faptul ca posesorii de vw cred ca ale lor masini sunt mai presus de skoda!!

suspensia sport se cunoaste daca pui niste roti de 20" cum am avut eu....nu pe 18" cum sunt cele standard ale masini, alese din optiuni evident.

ca si km pe an eu fac 45000-50000 ..

eu am un copil...si crede-ma ...e nevoie de spatiu cand ai carucior si 2 valize plus o geanta pt el de jucarii....ceea ce in golf sigur nu intra...poate nici caruciorul...cu toate ca se strange destul de mult!

apropo, cati saci de faina esti dispus sa pui in portbagaj la golful tau?

Modificat de yellow pwr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de posesori de Vw sau altceva.

Insa la 35k se poate lua un A4 b8 avant 2.0TFSI Quattro cu pana in 15.000-20.000km. Poate chiar S-tronic sau trapa si nu vorbesc de masini aduse de samsari in Ro.

 

Ok, poate nu a fost proiectat sasiul de la b8 de catre inginerul care a lucrat si la GT3 RS.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis eu ceva de vw? Eu sunt fan skoda nu vw, golful este o "prosteala" la mine :) ca am si eu un copil, este un test, probabil urmatoarea va fi tot un sedan hatchback, deci tot o O3 sau O4 daca o fi:) sau alta marca. Ia-ti O3 RS este o "prosteala" super, daca intelegi;) adica bravo daca iti permiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh uite Codz se descurca cu copil si nevasta in Golf 7 binisor. Eu nu prea, noi cam avem tendinta sa ne plimbam cu juma' de casa dupa noi prin vacante. :) Tine de fiecare familie in parte banuiesc. Plus ca noi planuim ca in curand sa fim +1, deci 340l din Leon sau 380l din GTI sigur nu mai ajung.

 

M-am uitat pe link si "This content is currently unavailable". Sigur e public la ce ai dat in link?


Pai si eu ce fac daca imi este mult peste mana sa ma duc in Germania sa cumpar o masina?

 

In tara nu am gasit decat asta la km ok. Si nu are navigatie, trapa, e doar sedan (eu m-am obisnuit cu hatch si-mi place)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata vechiul rs cu jante pe 20" ;)

post-22206-0-70988000-1376161167_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici depinde fiecare ce considera peste mana. Inteleg perfect faptul ca pt a gasi o masina decenta la pret si la dotari trebuie mers in strainatate ceea ce nu e chiar la indemana.

In acelasi timp pentru multi ar fi peste mana sa dea 35k euro pe o Skoda Octavia.

E pacat sa facem topic de versus aici.

 

A dat cineva peste un review facut intr-o limba inteligibila? :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate review-urile in engleza de pana acum sunt doar cu versiunea TDI manuala. Cel putin pt mine e exact opusul a ceea ce vreau (TSI DSG).

 

Trecand peste micile diferente de calitate perceputa si reala intre Golf si Octavia, eu n-am probleme cu pretul asta pt un RS. Un GTI PP configurat frumos se duce lejer peste 38k si chiar nu are acelasi spatiu util. Eu vreau masina rapida de familie, nu de circuit. Asta e, inflatia si profitul grupului ne ingroapa. :)

 

PS: Ca idee, prima alternativa oferita de tine Ego e chiar fff interesanta si m-as fi dus cu siguranta s-o vad daca era prin imprejurimile Bucurestiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul sa mai faceti comparatii intre golf si octavia, cu sau fara gti sau rs in coada. Golful este o masina destinata in principal pt un cuplu sau 2 adulti si maxim un copil( si asta mai marisor asa). Octavia este o masina pt familisti cu 1-2 copii. Dupa care, intra in discutie preferintele legate de marca si design. In cazul meu, chiar dc nu eram legat de partea cu familia tot Octavia luam pt ca imi place :) . Pur si simplu nu ma vad intr un Passat , il gasesc hidos din orice unghi, indiferent de model, doar cc ul pot spune ca nu imi provoaca repulsie iar portbagajul ala ma face sa rad cand vine vorba de functionalitate. Ce sa mai zic, eu ma incadrez la mega excentric ca sunt la aldoilea rs:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am mai fost de o vesnicie pe Transfagarasan, dar drumul pare sa fie complet praf. Mi-ar fi mila de orice masina pe asa asfalt.

 


Si inca un review, iar intr-o limba mai neuzitata (slovaca):

 

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta o vei tine in garaj pt ca, surpriza, mai toate drumurile din tara sunt asa :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde am avut eu drumuri in ultimii ani (A1, A2, A3, DN1, drumul spre Drobeta spre iesire din tara si pe urma oricum autostrazi) pot zice ca sunt chiar ok-ish. Chiar si cele europene/nationale.  :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare praf dar nu e chiar asa cum se vede in filmuletzul asta, oricum am impresia ca acea camera nu a fost 'ancorata' chiar asa bine. Oricum ala merge cu viteze cam mari pentru drumul asta in conditii de ploaie, dar asta doar daca ma intrebi pe mine.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si cu ESP decuplat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urcarea dinspre Vidraru are drum mai prost, dar e mai lejera decat versantul nordic unde drumul e bunicel.

Nu are o viteza iesita din comun, nici masina nu il ajuta prea mult este ''doar'' o Octavia pana la urma. Nici in versiunea RS nu este o masina sport, doar ceva mai rapida decat media. E bine sa ramanem obiectivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

e tdi RS-ul de pe transfagarasan ?? trage foarte bine :)

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din filmuletele de pe Transfagarasan sunt toate TSI-uri. Masina se misca bine intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata f bine pe galben, iar trapa e must-have pe combi.

 

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca a ramas (sau a revenit) si Kopecky pentru testele de pe Transfagarasan. Foarte tare!

 

P.s. Culoarea asta e geniala!

 

8ab599d2feb3edca68c2d37697e75ac7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat consuma 2.0 tsi-ul de 200 cp de la modelul anterior? Am tot cautat pe forum dar nu gasesc.

In alta ordine de idei DSG-ul de pe vRS vine cu padele la volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ceva diferit DSG-ul asta de pe vRS decat cel de pe Octavia obisnuita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!