Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

@yellow_pwr     Ar fi super daca ne-ai spune cand ajunge masina la dealer in curte, ca sa vedem si noi bijuteria.

 

 

 

@tudorm   As vrea sa vad tot "pachetul" nu doar scaunele. Culoare, jante, exterior/ interior si alte detalii pe care nu le vezi in poze, mai ales ca vreau aceiasi culoare cu aceleasi jante si tot combi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te cred! Si eu am comanda data si am vazut doar filme/poze. Dar cum la noi RS-ul se vinde in f putine exemplare, noi nu "meritam" demo-uri asa repede ca in alte tari. :)

 

Eu dupa ce am vazut masina ieri sunt convins ca am facut o alegere buna. Arata f bine si cred ca-mi schimb si eu culoarea din albastru in alb, si-asa nu influenteaza cu nimic livrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silviu_chs - cand o sa fiu sunat de dealer, atunci pot sa-ti spun ca e masina la ei...pana atunci, habar nu am, ca sa-ti pot da un raspuns.

@tudor - intotdeauna, prima impresie, prima alegere....e cea  mai buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e si ideea, eu initial mergeam pe alb cu Gemini antracit si am fost convins de altii ca pe albastru e mai bine. Ca asa e masina mai deosebita si nu e plictisitoare ca pe alb. Desi eu chiar nu tin mortis sa ma observe lumea cand trec pe strada ca uite ce masina am eu. :)

 

Uite ce nu am observat ieri, era sa apuc sa ma uit la evacuari sa vad daca avea falsa pe dreapta (atunci era clar TDI si nu era a ta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti ce vroiam eu sa intreb, daca de exemplu amestec cele 2 tipuri de benzina de pe piata noastra, adica 95 si 99 (fiecare peco o defineste cum vrea, la baza e cifra octanica)...ar fi vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul asta ar fi bine sa mergi cu 99+. Eu de cand am luat masina numai omw 100 sau petrom 99 am bagat si nu am avut probleme cu benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta depinde. Daca producatorul spune ca merge pe 95, poti pune de 95 fara probleme. Conteaza cum a fost setat motorul. Nu este intotdeauna recomandat sa mergi cu cifre octanice semnificativ mai mari (in alte tari se gaseste si 105 de exemplu). Poti avea probleme de knocking deja, daca motorul a fost setat pentru 95. O sa vezi ca cei care fac motoare de performanta (curse, drag etc) si merg cu combustibili de genul asta modifica setarile motorului pentru a nu se lovi de problema asta.

 

Singura problema este sa pui de 95 si chiar sa fie de 95, nu cum s-au gasit benzinarii pe la noi care aveau 90 in loc de 95 asa cum ziceau ei. Dar intram in alte discutii.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai, producatorul zice minim 95, nu zice nicaieri de maxim. Normal nu mergi cu benzina de curse. Acum depinde de fiecare cum vrea sa aibe grija de masina lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un update de la dealer:

 

"Datorita numarului mare de comenzi inregistrate de catre Producator si a numeroaselor restrictii in vigoare in acest moment, exista dificultati in planificarea in fluxul de fabricatie a comenzilor lansate. In acest mod suna comunicatul Importatorului. In plus, mai intampina si un blocaj logistic care face ca termenul de livrare chiar si pentru comenzile deja produse sa se prelungeasca cu ~ 2 saptamani.

Pentru a mai "indulci" acest e-mail inchei cu o veste buna si o  noutate pentru mine (nu stiu daca dvs. stiati acest lucru)... Motorizarea aleasa de catre dvs. va fi omologata si in RO cu norma de poluare EURO 6 alaturi de motorizarea 1,8 TSI 180 CP."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu ce vrei. Tot ce pot sa iti spun e ca se simte o diferenta considerabila intre 95 si 98+ . Vara la temperaturi mari poti avea surpriza cu 95 ca nu iti mai trage masina, asta din cauza avansului dat inapoi pt a preveni detonatiile. Mi se pare ilogic sa-ti iei masina de 30k si sa bagi benzina inferioara pentru a face economie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca masina simte CO-ul si isi schimba harta (map) (ca sa-i zic asa)? Asta e valabila doar pt 2.0 TSI sau si celelalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am zis nici sa mearga cu 95, nici cu 100. :) Iar amestecatul lor nu are vreun efect negativ asupra masinii.

 

Am zis doar ca nu e nicio problema sa mearga cu 95 daca producatorul spune ca e facuta sa mearga cu 95. Ce face fiecare mai departe tine de alegerea fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un update de la dealer:

 

"Motorizarea aleasa de catre dvs. va fi omologata si in RO cu norma de poluare EURO 6 alaturi de motorizarea 1,8 TSI 180 CP."

 

Ce se intampla cu masinile care au ajuns deja la clienti cu motorizarea de 1.8TSI 180CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele 10 masini intrate in tara trebuie sa treaca pe la RAR (sau sa vina cei de la RAR la ei, depinde cum negociezi) sa faca omologare indiviudala parca, sau ceva de genul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu RAR-ul se ocupa importatorul.

OMOLOGAREA INDIVIDUALĂ

Omologarea individuală se efectuează pentru vehiculele rutiere prezentate la RAR şi care se găsesc într-una din următoarele situaţii:

a) vehicule rutiere noi, fabricate, importate sau introduse în România, în număr de cel mult 10 bucăţi de acelaşi tip, de către aceeaşi persoană juridică sau fizică. Sunt exceptate vehiculele noi pentru care se poate prezenta originalul certificatului de conformitate emis de către constructor.

b) vehicule rutiere utilizate, care nu au mai fost înmatriculate în România. Sunt exceptate vehiculele care au fost înmatriculate ultima dată într-un stat membru al Uniunii Europene şi a căror configuraţie nu diferă de aceea cuprinsă în documentul de înmatriculare.

c) vehicule rutiere înmatriculate în România, dar la care s-au modificat caracteristicile constructive menţionate în CIV.

Omologarea individuală se acordă unui vehicul care are un număr de identificare valid, îndeplineşte condiţiile constructive precizate în RNTR-7 şi care a fost declarat admis la verificarea stării tehnice efectuată în baza planului de operaţii din RNTR-1.

Un vehicul căruia i s-a acordat omologarea individuală primeşte de la RAR cartea de identitate a vehiculului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe site-ul skoda.de scrie ca merge minim benzina 95, deci cred ca e ok sa o amestec...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci o economie cam de 10 ron la plin dc le amesteci.

Dc mergi numai cu CO95 faci o economie cam de 20 ron fata de CO98+ la un plin

 

Se simt in mersul masinii aia 20 RON economisiti (in negativ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot -  nu am intrebat din perspectiva asta, pentru ca am o statie peco partener rompetrol....intrebam pur tehnic...pt modelul asta de motor:)

Modificat de yellow pwr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baietzi....oficial de pe 10 sept incepand cu ora 16:00 se poate urca intr-o octavia rs la dealer-ul porsche nord din pipera.

am fost sunat ca mi-a sosit masina.

miercuri sau joi o ridic...pana atunci daca vreti sa o vedeti mergeti acolo.

 

sper sa va fie de folos informatia.

Modificat de yellow pwr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos!! Cand ai dat comanda??

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici 2 luni..foarte tare! Sa nu zici ca ti-ai luat si Adaptive Cruise Control si a venit in mai putin de 2 luni :)

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus ceva optiuni....mai putin trapa panoramica si columbus...nu erau disponibile in momentul lansarii comenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!