Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Ptr ca arata mai mult a LED LIGHT daia întrebam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta e ca RS are 2 becuri pe fiecare parte pt ceata. Doar unul se aprinde pt cornering. Si vin optional cu fundal închis la culoare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.worldcarfans.com/114063077453/hotter-skoda-octavia-rs-spied-could-be-the-rumored-280

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se zvonea de ceva timp. Chiar oficiali ai Skoda faceau aluzii atunci cand s-a lansat RS-ul. Acum daca exista si mule care e testat, cam devine clara treaba. Se vede ca are discuri de frana pe spate mai mari decat RS-ul si daca vad eu bine si 4 evacuari in loc de 2. Probabil ca o sa vina si cu un design diferit pentru barile fata/spate.

 

Sunt curios daca o sa vina si cu diferential, desi asa ar fi logic la puterea aia. Si daca s-ar putea face retrofit pe RS-ul stock. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga retrofit-ul.

De ce nu o faci cu cel de pe GTI sau Cupra?! Daca tot sunt deja disponibile.

 

P.S.: Jantele alea Audi Rotor de S/RS ce vor sa indice? Ca e 4x4 sau ca in Cehia nu se mai gasesc jante OEM Skoda?

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi mi-a venit in sfarsit RS-ul. A ajuns la dealer in Buc. si saptamana viitoare merg sa o ridic.

N-am poze din pacate....

Nebunii de la birou mi-au facut o poanta. Responsabila de flota mi-a zis ca au gresit cei de la leasing culoarea si ca a venit Corrida Red.

Eram disperat deja... dar din fericire este totul ok si s-a livrat cum a fost comandata. :)

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai fi avut de ce totusi, arata super si pe rosu. Si iti aduceai si tu aminte de tinereti. :P

 

Cat a durat mai exact de la comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca arata rau, dar fiind masina de serviciu am vrut-o cat mai discreta. In activitatea pe care o desfasor nu e bine sa ""sari in ochi" cu o masina prea extravaganta.

Am pus comanda la sfarsitul lui Ianuarie, prin 28 cred si a ajuns azi. Aproximativ 5 luni si jumatate.

Tot e bine fata de septembrie, termenul dat initial.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ti-ai ales bine masina :))). Cu RS-ul o sa sari foarte des in ochi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu le diferentiezi, mai ales daca e gri. Felicitari claudiu pentru rabdare, din ce-am auzit merita fiecare minut asteptat :)

 

S-o stapanesti sanatos si sa ne incanti cu ceva poze cand o ridici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cu dus si intors. Eu cred ca e cam 50-50. Jumate din posesorii de O3 sau Octavia/Skoda observa masina, dar si la fel de multi care ii dau 0 interes. :)

 

Eu sincer nu stiu cum as fi stat cu nervii la 5 luni si jumatate de la comanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu le diferentiezi, mai ales daca e gri. Felicitari claudiu pentru rabdare, din ce-am auzit merita fiecare minut asteptat :)

 

S-o stapanesti sanatos si sa ne incanti cu ceva poze cand o ridici.

De acord cu tine. Nu cred ca iese atat de mult in evidenta pe acest gri. Si nu am nici jantele mari, 17 inch nu sunt exagerate.

Multumesc pentru urare.

Cred ca joi sau vineri saptamana viitoare o voi ridica si voi posta poze. La cat circul prin tara mare e mirarea daca nu o sa ne si întâlnim live. :)

 

 

@ Tudor, crede-ma, acum 3 saptamani credeam ca se livreaza in Septembrie. Când am auzit ca ajunge la jumatatea lui Iulie am fost super happy.

 

Cred ca este MY15, din cate stiu ar trebui sa aiba volanul tesit si TPM.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiule, trebuie sa fii tare sadic cu tine daca ai comandat o masina stiind ca vine peste noua luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a placut mult si speram in sinea mea ca totusi nu are cum sa dureze atat de mult.

Acum mai am de asteptat 4 zile si ma distrez cu ea. Vineri merg sa o ridic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un zâmbet tamp pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca ai ridicat-o sau pt ca urmeaza sa mergi dupa ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat-o. Pun diseara poze ca acum sunt la serviciu. Maine fac un drum de cca. 600 km asa ca voi reveni cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze.

Prima impresie foarte buna.

Motorul trage bine, desi incerc sa nu-l urc mult in ture pentru primele cateva mii de km. Ii fac repede...

Pozitie la volan foarte buna, m-am simtit foarte repede ca acasa in ea.

Spatiu net superior fata de generatia 2.

Tinuta de drum foarte ok, suspensia destul de confortabila insa totusi pana azi dimineata conducând O2 (care are suspensia moale) pot sa simt diferenta, dar este ceea ce am vrut.

 

Minus:

- trebuie sa ma reobisnuiesc cu sunetul de diesel si mda, plasticele pe usi.... se putea mai bine.

Dar când accelerez uit de plastice :D.

- jantele cu ET prea mare. Niste distantiere ar putea face minuni. voi vedea ce fac sub acest aspect.

- nu este un minus al masinii realmente, dar mi-au gresit comanda si mi-au pus cusatora rosie pe tapiserie. Una peste alta imi place si asa.

 

Maine ma intorc spre casa cu ea si voi avea timp sa o testez mai bine.

Revin cu impresii personale pentru eventuale persoane interesate.

 

post-3386-0-21181600-1405700742_thumb.jp

post-3386-0-74653000-1405700784_thumb.jp

post-3386-0-76719400-1405700812_thumb.jp

post-3386-0-31597400-1405700840_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu are si footrest sport? :question:

 

S-o stapanesti sanatos, arata bine, imi place culoarea ;)

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulți kilometri fără incidente!

Eu mi-am luat acel footrest sport separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu are si footrest sport? :question:

S-o stapanesti sanatos, arata bine, imi place culoarea ;)

Multumesc.

Nu stiu din ce cauza e footrest simplu. Probabil asta e echiparea dar nu pot sa spun ca ma deranjeaza.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reușit performanța să dau 7 warninguri pentru offtopic într-un singur topic în mai puțin de 10 minute.

E foarte bine, am deprins cum se face și nu mai încurc butoanele.

Ce nu pricep însă este ce anume nu pricep unii dintre voi că aici discutăm detalii ale produsului Skoda Octavia RS și nu mișto-uri, tobe split sau scoase, PowerBox și alte cele, discuții a la chatroom.

Aveți arii dedicate: mașina mea, tuning, offtopic etc.

Am zis să fiu om de omenie până acum. constat cu părere de rău că n-am cu cine. Nu-i nimic, ne mai antrenăm la butoane, abia aștept să ajung și la ăla de ban.

Keep rolling!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eduard Pescaru

Sunt curios cat de aproape sta consumul de cel declarat de producator. Asteptam primele impresii dupa un drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as cauta un xm3400, spun unii ca e mai bun decat modelele cu afisaj LCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Schimbari la RS, Geneva 2015:

 

- +10cp

- jantele pe 19" sunt cu negru

- evacuarile sunt negre

- s-a eliminat efectul carbon de pe elementele de interior, s-a trecut la negru lucios

- se pot pune scaune electrice si cu memorie acum!

- emblemele VRS de pe scaune sunt cu cusatura si color, nu embosate in piele ca pana acum

 

https://youtu.be/9h8-nGp_g88

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!