Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Imi scapa cum se numeste acel sistem mecanic care permite evacuarii sa fie silent si activat deschide o valva sau ceva si se aude mai tare.

Scump se numeste sistemul ala! :)) Partea buna e ca se poate dezactiva si obtii o masina foarte silentioasa...
Apropo de asta eu la BMW am la evacuare pe una dintre cele doua tevi o valva care deschide si inchide automat in functie de ce ii informatie ii ofera ECU.Au incercat cativa sa scoata firele de legatura,ca aceasta valva sa ramana mereu deschisa,pentru un sound mai agresiv,insa a aparut mesajul Check Engine !

post-99600-0-46222300-1376064408_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca au bagat in optiuni si Columbus pe RS si suport sky ceea ce nu se putea comanda pe 26.07 cand am dat eu avansul:))

asta e ...punem aftermarket dupa 2 ani cand o sa ma plictisesc de Amudsen :))

 

referitor la sistemul de evacuare care face sa fie mai galagioasa masina, stiu ca se poate pune o clapeta inainte de prima toba care se deschide si inchide la buton...dar e pacat sa intervii cu magarii deastea pe o bijuterie de masina ( sper ca nu sunt prea modest) :)

 

Combi nu s-a mai comandat nici una pana acum, doar 2 sedan-uri. informatie de la dealer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu este un sunet fake. Este pur si simplu sunetul motorului amplificat.

 

@yellow pwr: uite un exemplu de 'magarie' :D Vinovati sunt niste colegi de pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections - am vazut prima data acest sistem in 2008 la Boby, MBM Performance....daca cunosti firma din buc:)

fiecare are dreptul si placerea sa faca ce vrea cu masina lui:)

 

offtopic: cand se inchide TransAlpina daca tot esti din zona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca au bagat in optiuni si Columbus pe RS si suport sky ceea ce nu se putea comanda pe 26.07 cand am dat eu avansul:))

asta e ...punem aftermarket dupa 2 ani cand o sa ma plictisesc de Amudsen :))

 

Vezi poate este inca posibil sa modifici comanda, din cate stiu fabrica e in vacanta in perioada asta, plus ca era un coleg de forum care a reusit sa modifice comanda dupa vreo 2 saptamani de cand a dat, doar ce bagasera pachetele cu scaune sport pe O3 normal. It's worth a try :)

 

Si asta in sfarsit il multumeste si TudorM care 'plangea' ca nu are trapa si Columbus :))

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections, eu chiar nu inteleg de ce esti mereu sarcastic si sari ca ars de fiecare data cand zice cineva ceva catusi de putin negativ de O3. Chiar consideri ca ai cumparat masina perfecta si nu exista nimic de criticat la ea? Sunt masini mult mai scumpe care nu sunt perfecte... Din acelasi motiv a inceput si disputa cu fetele de usi care am vazut unde a ajuns doar pt ca cineva a zis ca din punctul lor de vedere e un pas inapoi.

 

Legat de "sound generator", acela nu are nicio legatura cu filmuletul pus de tine. Cel de pe VRS are sunete "fake". Toate review-urile si cei din UK care au facut test-drive spun, de exemplu, ca la TDI se aude sunet clar de motor pe benzina. Ce vezi in filmuletul pus de tine este ceva f similar cu ce explica FRE cateva posturi mai sus.

 

@yellow_pwr, am inceput discutiile cu mai multi dealer-i (vreo 5 :) ) si am pus si Columbus. Doar cel de la Avia a zis ca el a putut sa puna si trapa panoramica, dar nu-mi garanteaza o data de productie/livrare. Mi-a facut si cea mai buna oferta financiara dintre toti. Mai incerc sa scot un set de cauciucuri de iarna de la el si saptamana viitoare cred ca trag tragaciul.

 

@bZ1, nu plangeam, dar fiind o masina pe care vreau s-o tin cat mai mult, o vreau cat mai dotata si sunt dispus sa astept dupa ea. Yellow_pwr se referea la un suport de schiuri pt acoperis, nu la trapa. Aia inca mai lipseste din configurator. Producatorul trapei se pare ca a fost f afectat de inundatiile de acum cateva luni cu revarsarea Dunarii si sunt complet ramasi in urma (problema pt toata Europa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah corect, da, am citit eu prea repede. Stai calm, nu eram ironic cand ai spus 'plangeai', navi imi doresc si eu la urmatoarea, prin prisma faptului ca am Bolero acum, daca tot o schimb, sa fie ceva in sus si aici, acceptand insa ideea ca noul bolero face mai multe decat vechiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tudor: Ai observat gresit. Totusi, de ce esti asa atacat de fiecare data cand isi exprima cineva o parere contrara cu a ta? Care-i problema? Nu te-a jignit nimeni doar s-a exprimat o parere...

 

Eu m-am uitat la clipul pus de tine si din ce aud acolo, comparand si cu sunetul masinii mele cand urca in ture, eu consider ca nu este nimic fake, ci este doar sunetul motorului amplificat. Imi dai voie sa cred asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata vreme cat sunetul amplificat se aude prin boxe ca si la Renault e mega fake. Valvele active de pe evacuare sunt altceva si nu au treaba cu fake-ul si cat de bine sunt insonoizate masinile din ziua de azi. Un AMG e insonorizat cel putin ca cea mai scumpa masina VAG dar face un zgomot de vibreaza soseaua :-)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am atacat deloc si nu m-am simtit jignit in niciun fel, ca n-am avut de ce.

 

La care clip te referi, ca au fost mai multe? Cele de la autoforum.cz sunt de parere ca stau f prost la partea de audio deci oricum nu prea pot fi folosite ca etalon. In cel al rusilor merg destul de incet cu masina si nu cred ca e usor de observat. Cum eu personal n-am stat intr-un RS nou, ma bazez pe review-uri deocamdata. Si acolo toti au mentionat partea cu sunetul care e f evident ca este generat (in stilul noului M5) si nu doar o amplificare a sunetului natural al motorului.

 

E un lucru pe care eu il consider un relativ minor minus si la fel ca si partea cu fetele usilor nu e un element care sa ma faca sa nu cumpar masina. Per total este o masina corecta la pretul acesta.

 

PS: La fel de fake e evacuarea falsa pe partea dreapta la TDI si totusi cred ca va avea f multi clienti chiar si asa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate care este diferenta de pret intre RS si 1.8tsi cu aceleasi dotari? Ok, nu va veni cu acele bari si scaune, iar motorul va avea cu 40cp mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite eu m`am jucat cu Octavia Combi 4x4 El 1.8 TSI DSG si a iesit destul de mult, si n`am gasit trapa panoramica nici aici si am pus mai tot ce mi s`a parut relevant... mie personal.. altii ar putea sa adauge si altele

Configurator - Oferta dumneavoastra.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tudor: Ma refer la clipul pus de tine cu tura pe Nurburgring. Cred ca este al celor de pe autoforum.cz. Mie asa-mi suna, asemanator cu a mea doar ca amplificat  :) In fine, intentia mea nu este sa ma cert cu lumea pe forum, asa ca imi cer scuze daca am sarit calul.

 

Imi aduc aminte cand ai zis de chestia cu evacuarea la TDI si nu mi-a venit sa cred pana nu m-am dus s-o vad cu ochii mei. Intr-adevar asa e... Iti dai seama ca la o acceleratie mai brutala tot va scoate fum... si asta doar pe partea stanga :D

 

@The_Ego: Chiar ieri ma uitasem la diferenta. E ~ 2500 euro. In banii astia primeste scaunele, 40CP, barele si daca nu ma insel frane si suspensii mai bune. Sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frane nu stiu daca mai bune (discuri mai mari) sau doar vopsite in rosu si daca se ia suspensie sport 117,8euro nu cred sa difere cu mare lucru de cea de pe RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi aduc aminte cand ai zis de chestia cu evacuarea la TDI si nu mi-a venit sa cred pana nu m-am dus s-o vad cu ochii mei. Intr-adevar asa e... Iti dai seama ca la o acceleratie mai brutala tot va scoate fum... si asta doar pe partea stanga :D

 

Daca nu faci DPF-off nu are de ce sa scoata fum. Doar iarna la rece se va vedea urat aburul iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Alextz legat de filtrul de particule....eu am avut o Octavia RS TDI din 2007 pe care am vandut-o la 195000 de km si nu dadea pic de fum....

https://www.facebook.com/#!/photo.php?fbid=4712517225784&set=a.4712516265760.1073741825.1680008320&type=3&theater

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti iei o evacuare de tsi (finala) sa iti faci una custom si iese abur pe ambele parti :)))

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare trapa in configurator, ce-i drept eu am facut simularea pentru berlina, dealer-ul de la care am luat O3 chiar imi oferea mai in gluma mai un serios un pret bun... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele intre 1,8 si 2,0 vor fi 40cp, 100Nm, DSG 6 in loc de 7, designul un pic mai aparte si un sasiu setat de inginerul care s-a ocupat de Porsche 997 GT3 RS (fiind preluat de la GTI si f laudat in presa pt agilitate si suplete). Acum tine de fiecare ce-si doreste/permite si/sau daca i se pare ca merita diferenta, eu zic ca da. :)

 

Eu in schimb n-as lua RS TDI, nu cand exista 1,8 benzina si nici nu e prea departe de 2,0 TDI de 140 cp.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu crezi ca inginerul ala ia acordat aceeasi atentie? Cred ca mai mult le-a dat niste idei si atat inginerilor de la vw/skoda/seat.

Octavia rs combi o sa fie balena pe langa un gti. Orice km in plus se v-a simti.

Oricum e masina de familie.... Care din punctul meu de vedere nu isi merita banii.

La 35000 euro iti iei un gti7 cu PP trapa plus multe altele dar fara navi.

Send from my Sony Xperia S

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim seriosi ca nu se va comporta ca un GTi. Sunt chiar curios sa stiu concret diferentele intre sasiu de RS si de 1.8tsi cu suspensie sport. Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil alte arcuri/amortizor.

In reste e acelas sasiu cu punte independenta. Franele sunt aceleasi de 312.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of, hai sa le luam pe rand si inginereste. :)

 

N-am zis ca va fi la fel ca un GTI ci ca foloseste acelasi sasiu. GTI avand ampatamentul mai scurt, va fi mai agil. Diferenta de greutate este tousi neglijabila.

 

Si da, unui inginer cand i se acorda o sarcina, ii va acorda intreaga sa atentie. Nu exista altceva, intrebati orice inginer din orice domeniu. D-aia a si fost adus sa se ocupe de proiect. Iar aici vorbim practic de setarile complete ale suspensiei pt GTI, sasiul MQB fiind proiectat deja. Iar aceste setari au fost probabil copiate 100% pt Octavia si Leon. Avantajul GTI este suspensia DCC pe care suratele nu le au.

 

Legat de frane, RS are frane de GTI PP pe fata (340) si de GTI standard pe spate (272). S-a discutat deja. :)

 

Si cine-si ia RS Combi nu-si ia GTI PP, tocmai din nevoia de spatiu pe care Golful nu il are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are copil si nevasta stie sa faca diferenta intre GTI si RS combi !!!

eu zic sa nu mai continuati cu discutia ca nu are rost....

 

@Alextz - e frumos si verdele.

 

@tudorm  - ai vazut link-ul meu de mai sus? (nu stiu sa pun poza direct...de aceea am dat de pe facebook)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!