Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

ai gasit la un pret mai acceptabil pe undeva? 120 de euro second hand mii se pare cam mult ... si cand il pui in car kit merge normal activezi bluethoo la telefon si merg comenzile de pe volan?

Modificat de benilika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu l-am luat. dar prin amabilitatea unui coleg de-aici de pe forum, l-am incercat si merge.

da, comezile de pe volan vor merge.

pe ebay, gasesti modelul fara touch la ~60-80 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apopos de rSAP.

Pentru Samsung, pot garanta, ca Android 2.3.6 are rSAP, si functioneaza 100% cu bluetooth-ul premium de pe VW.

Eu am Galaxy S2, si pe 2.3.6 a functionat perfect, dupa ce am facut update la 4.0.3, nu a functionat nici de o culoare, apoi am revenit la 2.3.6, si acuma merge impecabil.

Asa ca daca aveti 4.0.3, si vreti sa mearga bluetooth-ul, reveniti la 2.3.6 si o sa fie ok.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca modulul cu codul

1K8 035 730 B se potriveste pe passat b6 2009 computer bord alb si actualmente pe masina am modulul 5N0 035 730A tastatura cea de langa butonul de avarii, controlul vocal si comenzi pe volan.

Si bine inteles daca se connecteaza cu iphone pentru ca din acest motiv vreau sa fac schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apopos de rSAP.

Pentru Samsung, pot garanta, ca Android 2.3.6 are rSAP, si functioneaza 100% cu bluetooth-ul premium de pe VW.

Eu am Galaxy S2, si pe 2.3.6 a functionat perfect, dupa ce am facut update la 4.0.3, nu a functionat nici de o culoare, apoi am revenit la 2.3.6, si acuma merge impecabil.

Asa ca daca aveti 4.0.3, si vreti sa mearga bluetooth-ul, reveniti la 2.3.6 si o sa fie ok.

Spor.

Sau pastrati 4.0.3 si http://www.android-rsap.com/ (verificata de mine, dupa multa bataie de cap si renuntarea la HTC Sensation - inca plang dupa el, instalare fara root) ori asteptati 4.0.4 care din nou are Rsap!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Voi va chinuti sa setati rsap pe Android4 iar eu nu stiu cum sa-l dezactivez :icon_redface:

Aveti idee cum s-ar putea dezactiva rsap pe Android? Am sapat prin telefon dar n-am gasit niciunde.

Sau daca aveti idee daca se poate dezactiva de pe modulul OEM Premium...as vrea sa-l fortez cumva sa se conecteze la telefon prin hfp.Masina simte ca telefonul stie rsap si numai asa se conecteaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, Android NU ARE RSAP. Nici o versiune de Android NU are si nu a a avut vreodata RSAP. Nu sunt 100 % sigur pentru cele JB, dar sunt aprope sigur ca nici cu astea nu s-a desteptat Google.

ROM-ul oficial Samsung, bazat pe versiunea de Android X, a avut sau nu RSAP.

Pentru a renunta la RSAP ai mai multe variante:

- nu selectezi conexiune premium in meniul de conectare din IC

- instalezi o versiune custom de rom bazat pe acelasi rom pe care-l ai acum pe telefon

- upgradezi romul oficial la altul care nu stie rsap

De ce vrei sa renunti la rsap?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rom-urile oficiale de la Samsung, pentru seria Galaxy S, au implementat rSap. Asta a fost motivul pentru care am ales Samsung cand am renuntat la Nokia. In telefon nu exista nici o optiune de dezactivare a rSap, asa cum are Nokia. Am aceeasi intrebare: De ce ai vrea sa nu folosesti rSap?

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, Android NU ARE RSAP. Nici o versiune de Android NU are si nu a a avut vreodata RSAP. Nu sunt 100 % sigur pentru cele JB, dar sunt aprope sigur ca nici cu astea nu s-a desteptat Google.

ROM-ul oficial Samsung, bazat pe versiunea de Android X, a avut sau nu RSAP.

De ce vrei sa renunti la rsap?

Nu am zis ca am Samsung, ci doar ca am un telefon cu Android4!

Vreau sa renunt la rSAP pentru ca telefonul meu are 2SIM-uri si in momentul in care ma conectez rSAP imi ia doar primul SIM! Daca primesc un apel pe al 2lea numar, nu-l pot folosi pe handsfree si asta ma deranjeaza.

Prin hfp va functiona pe ambele numere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un Samsung Galaxy S2 si incerc sa ma conectez prin bluetooth la masina si imi spune ca nu e telefonul compatiibil...am citit ceva cu rSAP , dar vreau si eu ceva concret....Ma poate ajuta cineva sa fac aceasta conexiune? (pasii care trebuie urmati) :) Multumesc

Edit: am uitat sa precizez ca am RNS 510 iar masina este din 2009, sper ca am spus tot ce e necesar

Modificat de cristyyano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai precis, la about device- build numbwr ce scrie?

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IML74k.XXLPQ - asta scrie la Build number

o sa incerc si cum a spus colegul Tok'ra si revin cu un edit maine :)

Multumesc mult de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si cu aplicatia respectiva, am folosito si eu, insa e pe bani. Fa update de firmware la ultimul 4.0.4 si va merge. Au fost 2-3 rom-uri la care nu a mers rSap.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat cu aplicatia din Play si nu a mers. A trebuit sa revin la 2.3.6.

Acuma am instalat ICS 4.0.4 si merge perfect !

Mentionez ca am RNS 510 cu Premium BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Ai instalat mai intai system files?

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare.

Aveti idee daca acel "soclu" pt incarcarea telefonului care se afla in cotiera poate fi "ejectat" de acolo? Mie nu-mi foloseste la nimic si ma intrebam daca scos de acolo mai obtin ceva spatiu in cotiera :icon_redface:

Sau in cotiera este intregul sistem bluetooth...?

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul bluetooth este sub scaunul pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul intreaba de cradle-ul din cotiera.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare.

Aveti idee daca acel "soclu" pt incarcarea telefonului care se afla in cotiera poate fi "ejectat" de acolo? Mie nu-mi foloseste la nimic si ma intrebam daca scos de acolo mai obtin ceva spatiu in cotiera :icon_redface:

Sau in cotiera este intregul sistem bluetooth...?

Daca deconectezi chestia aia de acolo, la scanarile cu Vag-Comul vei avea eroare pe modulul telefon. Il poti elimina din cotiera insa lasa-l conectat si inghesuie-l undeva unde nu te deranjaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai il poate dezactiva si din VAG-COM si n-o sa mai aiba eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks, am sa incerc sa vad cat de usor se poate demonta si cat spatiu voi castiga fara acel cradle complet inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!