Jump to content

Schimbare placute frana spate


herko_cristi
 Share

Postare recomandată

Cum as putea schimba singur placutele frana spate (chiar si fata) fara a apela la un laptop ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa te joci la motorasele electrice care costa peste 1000ron bucata poti incerca sa le schimbi si fara vcds desi nu merita riscul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe net, am gasit la un moment dat un DIY dar, asa cum a spus colegul mai sus, presupune multa munca si risti sa strici piese sensibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai impuls dintr-o baterie, dar nu e 100% safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este sigur - am gasit etriere nenorocite de astfel de proceduri.....

 

cu VCDS-ul trebuie facuta si asa se face...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe fata nu ai nevoie de vcds , am schimbat eu recent , in schimb pe spate am inteles ca da , trebuie cu vcds

 

LE : F l o r i n stiu ca asta e titlul topicului dar in primul post scria in paranteza autorul si de fata asa ca i-am spus ca pt fata nu ii trebuie vcds

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jiji - titlul topicului este - schimbare placute frana spate.... deci vb strict de cele de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Avand o problema la etrierul stanga spate (curgea lichid in motorasul electric al franei de mana) am inlocuit un oring in etrier , dupa care am montat la loc , am pus motorasul pe etrier si am aerisit frana . Dar nu prea mai este pedala cum era . Nu mai curge lichid in motoras , dar daca poate cineva sa-mi spuna cum sa o aerisesc mai bine sa tina pedala cum tinea sau cumva trebuie umblat cu laptopu . 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerisirea se face cu VCDS la b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul e din Iasi,el foloseste franili :icon_cheesygrin:. On topic, procedura de aerisire, cu VCDS o gasesti pe acest forum dar si la Ross Tech pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara a fi rautacios sau a comenta modul de exprimare cred ca era mai ok daca se citea posturile din ariile:

 

http://vwforum.ro/topic/100732-schimbare-placute-frana-spate/

 

sau

 

http://vwforum.ro/topic/61291-frane/

 

sau se punea intrebarea acolo decat sa se deschida un nou topic.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut,

sunt nou pe forum am un passat b6, vreau sa schimb placutele de frana spate ca sunt pe duca. la ce service pot sa ma duc sa nu trezesc cu masina farmata si sa nu mi ia pielea? Mentionez ca am avut o experienta neplacuta cu reprezentantele. Ce am de reparat de obicei am niste baieti la un service in zona vitan, care sunt ok pentru chesti simple( ulei si filtre), le am zis de placute si mi au zis ca se rezolva cu un impuls de la baterie, ceea ce nu mia picat bine:))

Locuiesc in berceni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La volksparts mi-a schimbat placutele tot cu bateria pusa pe motorase, ceea ce nu mi s-a parut ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare isi asuma actiunile care le face. E safe si respectiva operatiune. Similar ar fi de ex curatarea clapetei de acceleratie-procedura de calibrare din vcds sau prin deconectarea bateriei inainte de operatiunea de curatare.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e safe. Eu am vazit etrier spart din aceasta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safe nesafe, am incercat sa abordez problema ca la carte am fost la Midocar, sa ma interesez de costul operatiunii, mi-au spus ca doar manopera e 250 ron, in conditiile in care am dat pe placute ate 170. Mi sa parut ridicol ca manopera sa fie mai mult decat placutele.

 

Asa ca serviceu de cartier e baza,  ca acolo s-au rezolvat si restul problemelor nu la reprezentante. Am mai avut si alte experiente bune cu reprezentantele la niste pompe de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, vb de un singur impuls nu de stat si uitat firele pe el. Intradevar, se poate strica daca stai sa il traga tot-ptr ca nu ai de unde sa stii cat e cursa.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut service care sa nu mai aiba in dotare softuri de diagnoza. Ei ce repara, daca nu au asa ceva? Poate dacii 1310 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au softuri, dar cine sa stie sa le foloseasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safe nesafe, am incercat sa abordez problema ca la carte am fost la Midocar, sa ma interesez de costul operatiunii, mi-au spus ca doar manopera e 250 ron, in conditiile in care am dat pe placute ate 170. Mi sa parut ridicol ca manopera sa fie mai mult decat placutele.

 

Asa ca serviceu de cartier e baza,  ca acolo s-au rezolvat si restul problemelor nu la reprezentante. Am mai avut si alte experiente bune cu reprezentantele la niste pompe de motorina.

 

acum, e pret de reprezentanta..... comparatia cu pretul platit pe setul de placute vs. manopera solicitata.... e un pic irelevanta.

 

altfel, sunt multi mecanici - service-uri, care stiu ce au de facut si lucreaza ca la carte.

 

tot asa, sunt si cei care folosesc metode empirice.... Eu va recomand sa lucrati ca la carte, numai cu tester-ul. Si mie mi-au venit mai multi posesori de B6 cu etriere stricate, din cauza tentativei de schimbare a placutelor, prin alimentare directa.

 

nici nu vreau sa va zic cat este manopera de inlocuire placute spate, la Audi A8.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerisirea se face cu VCDS la b6.

 

poti sa dai procedura exacta ? ....stie cineva procedura exacta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta se face in cazul in care schimbi lichidul de frana.

 

Output test pe ABS....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!