Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

foarte ciudat. Trebuie sa ma uit si la mine in CIV si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi grozav sa stim interpretarea oficiala. Nu ma deranjeaza sa folosesc 205 in loc de 225. Doar ca jantele care imi plac mai mult (Borbet Y sau Borbet VT) sint disponibile doar cu 7.5. Daca nu, bag model V sau XB pe 7.0 si gata. 

Merg si 205 pe 7.5J dar prea intinse

La Superb e posibil sa ai alte specificatii fata de GTI pt iarna dar tot merita sa te uiti in cazul in care folosesti aceeasi dimensiune ca cele de vara cu care a venit masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stamir: uite un caption din CIV-ul meu. Precum vezi si la mine apar 225/45/17 si 205/50/17. 

Presupunand cazul putin probabil in care RAR-ul a modificat foarte recent informatiile din CIV, unde ai tu trecut in CIV ca 205/50/17 sunt M+S si ca doar ele sunt M+S ?

Orice anvelopa poate fi sau nu M+S.

Deci, concluzia este simpla: cu orice roti din cele care apar trecute in CIV, niciun asigurator nu te poate penaliza / refuza despagubirea.

Cu atat mai mult cand ai si pentru iarna si pentru vara acelasi 225/45/17 cu care a venit masina. Discutia de jante am avut-o, este pe pagina anterioara. Le poti adauga in polita, sau nu, depinde de tine/asigurator/conditii contractuale.

Mergi linistit pe 225/45/17 si jantele pe care le vrei...

IMAG2503.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stamir Eu prin "205/50R17 M+S" in CIV inteleg ca aceasta dimensiune poate fi folosita doar pentru M+S si nu pentru anvelope de vara. De asemenea inteleg ca celelate dimensiuni pot fi folosite cu orice tip de anvelopa.

Modificat de zorro00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa vad daca in CIV-uri scrie (mai nou) indicatie de anvelope M+S. Are cineva asa ceva in vreun CIV mai nou ? 

Altfel, conform CIV-ului meu - pus mai sus -eu pot pune 205/50/17 de vara si asta e, nimeni nu ma poate obliga sa fie cauciucuri M+S.

Asiguratorul nu da doi bani pe ce recomanda VW, il intereseaza doar ce este trecut in CIV. Esti "conform CIV' e ok, nu esti - nu mai conteaza de ce nu esti, nu se despagubeste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios daca la el in CIV scrie M+S, inclin sa cred ca nu. Nici la mine nu scrie. Legat de asigurator nu stiu daca se uita la dimensiuni neaparat doar daca vor sa faca figuri. La mine Generali nu s-au uitat desi mi-au inlocuit o janta pe casco.

IMAG3376.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca se uita nimeni la dimensiunea anvelopelor. Daca esti in perioada 1 Noiembrie - 1 Martie trebuie sa ai anvelope cu MS si atat.

Masina mea a venit din fabrica cu jante Phoenix cu anvelope 235/45/R17  iar pe CIV am trecute exact dimensiunile din poza de mai sus. Imi puteti spune si mie de unde a scos RAR'ul acele dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate dimensiunile care se vad in CIV-ul pozat, inclusiv cele de la alte mentiuni sunt cele omologate de producator pt VW Passat CC (poate si Passat simplu).

Se pot uita la CIV sau mai rau in caz de accident nu sunt cum e cu despagubirea daca anvelopele folosite nu erau omologate.

Nu perioada dicteaza folosirea anvelopelor, ci vremea de afara. In lege nu se precizeaza lunile, ci cat timp este carosabilul cu zapada. Te duci la Balea Lac in mai si dai de zapada si tot acolo e politie...amenda pt ca ai venit cu anvelope de vara :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, Jorjel said:

Imi puteti spune si mie de unde a scos RAR'ul acele dimensiuni?

Exista 2 tipuri de omologari pentru masini : de tip sau individuale. In CIV iti scrie daca e omologare de tip sau individuala, la mentiuni. Vezi in poza pusa de mine, se vede stampila cu omologarea individuala.

Omologarea "De Tip" se face cand se lanseaza modelul de masina. Primele 10 exemplare din model au "Omologare Individuala" - urmatoarele au omologare de tip. 

RAR-ul "nu scoate" dimensiunile de niciunde.

La omologarea modelului (de tip) sau individuala se prezinta la RAR COC-ul masinii emis de producator. Acolo sunt trecute toate anvelopele conforme pentru masina. RAR-ul de acolo isi ia absolut toate datele ce apar in CIV.

Producatorul este 100% responsabil pentru ce scrie in COC, pe cei de la RAR nu-i intereseaza daca scrie in COC anvelope de 12'' sau de 20'' - ei aia trec. 

Asta e procedura la nivel european.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in CIV apare si M+S. Sa inteleg ca irna am nevoie de acele dimensiuni? Acum am dimensiuni care in CIV nu sunt trecute cu M+S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NuCeTaNu: salut, cand a fost emis CIV-ul ? E ceva recent ? Poti pune, te rog, un mic caption cu zona din CIV unde apar rotile M+S ? E la zona de anvelope, sau la "mentiuni " ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CIV-ul a fost emis in data de 22/12/2016 iar M+S apar la anvelope.

IMG_20161227_133531.jpg

Modificat de NuCeTaNu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. 

Inseamna ca e "ceva nou" - aparitia specificatiei M+S in CIV-uri. Pana in 2014 nu se trecea asa ceva

Luata "ad literam" inseamna ca singurele M+S pe care le poti pune sunt 185/55/15 ?

Desi ai trecute o "pleiada" de roti la optiuni.... This sucks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Se trecea M+S si in 2008. Nu este nimic nou.

Nu cred ca te obliga sa pui anvelope de iarna doar pe dimensiunile unde apare specificatia M+S ci iti accepta dimensiunile respective doar daca sunt M+S.
Dar deviem de la subiect...
 

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am CIV-urile de la masini cu 2012, 2013 si 2014 si nu se treceau M+S, eu nu am trecut asa ceva. Am si pus un caption de la un CIV din 2013.

Trebuie confirmat cu un asigurator povestea cu M+S, ca sa evitam speculatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad cum ar putea sa aiba treaba cu obligativitatea unor anumite tipuri de anvelope pt iarna.

Cazul meu cu masina care a avut omologare individuala in iunie 2016, am trecute toate dimensiunile, iar singura dimensiune la care apare M+S e 195/65 R15 = imposibil de montat pt ca nu incap jante de 15". Halal omologare individuala, dar ei doar au copiat ce scrie in COC. La vechiul Golf tin minte ca aveam 205/50 R17 M+S care stiu ca e agreata pt iarna, aici nu.
20170104_102057.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Ce parere aveti despre Omniasig pentru o asigurare CASCO la un Passat B7 Lim. din Oct 2012? Pentru asigurare am spus ca sunt interesat de: fara fransiza, cu acoperire la avarii, furt, vandalism, jante/anvelope, elemente vitrate cu regres pe RCA.

Cea mai buna oferta am primit-o de la ei (prima in jur de 700 EUR cu sansa mare de reducere daca ma hotarasc, doar ca are 15% fransiza la dauna totala/furt. Suma asigurata in jur de 13800 EUR)

La Generali am primit oferta cea mai scumpa: 1850 EUR prima.

Groupama si Allianz sunt mai aproape de 1100 EUR. Groupama are o suma asigurata mai mare cu vreo 3000 EUR fata de Allianz si pare mai ok ca conditii. La Allianz daca aleg 100 EUR fransiza la daune partiale scade cu 300 EUR prima.

La Asirom, se miscau cei doi agenti ca Zootopia Sloths si m-au facut sa imi pierd interesul (840 EUR cu fransiza doar la furt/ epava). 

Deci, este Omniasig ok sau mai bine ma reorientez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vrei să dai 1000 euro/an pe niște povești, în timp ce valoarea mașinii tale scade cu 3000 euro/an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si va multumesc ca v-ati interesat. La mine in civ scrie m+s doar in dreptul 205/50R17. In plus, am aflat direct de la VW, de pe sistemul lor intern (accesibil daca aveti un prieten acolo) ca dimensiunile rotilor de iarna pt GTI (cu exceptia China si North America) sint 205/50R16 si 225/40R18. Asa ca am decis sa ma conformez recomandarii VW si voi pune 205/50R17. Desigur, puteam pune 225/45R17 si nu se sesiza nimeni. Totusi nu am vrut sa risc sa dau peste un baiat istet de la asigurari care sa verifice treaba asta. Eu m-am pus in pielea asiguratorului si interesul meu sa nu platesc sau sa platesc cit mai putin, ca sa primesc bonus si sa avansez. In cazul unei daune m-as fi legat de asa ceva. La fel si la garantie. Tot din cauza asta voi merge pe 7.0J x ET49, dupa recomandarile VW.

Este o aberatie ce recomanda VW si ar trebui sesizati. Adica 225/40R18 merg de iarna, dar 225/45R17 nu. Latimea e aceeasi, aspectul la fel etc.

 

De asemenea, am mers si pe ET si latime janta recomandate pt aceasta dimensiune. O data pt garantie si o data din cauza diverselor recomandari de a respecta et-ul (rulmenti etc.). Dar asta cred ca face parte din alt topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nimeni de la asigurari nu ti-a spus cert despre ce e vorba?

M+S nu e pt o singura dimensiune si am spus cazul meu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cei de la asigurari au spus sa respect civ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns mai bun nu puteau da. Tot nu prea am inteles ce dimensiuni se pot folosi iarna? Doar cele cu M+S sau ori care din CIV? Cele care sunt trecute cu m+s se pot folosi doar iarna sau se pot monta si de vara tot aceiasi dimensiune?

Am doua polo-uri si ambele au dimensiuni diferite trecute pe CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am hotarit sa merg pe recomandarea VW. Cere sa iti dea exact recomandarile interne de pe portalul VW la care dealerii au acces. Recomandarea VW este trecuta si in CIV, la mine. Ce recomanda producatorul si e in civ este perfect dpv legal, asigurare etc. Nu te poate avea nimeni la mina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare:Se merita sa faci casco la o masina veche de 9 ani(octavia 2 1.9tdi) cu 98k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cat te-ar costa

intereseaza-te - am citit odata ca Omniasig face polite Casco accesibile ptr masini vechi

dar e posibil ca in acel target sa fie vizate cele peste 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!