Jump to content

Ce motor/echipare ati alege pe Octavia 3


codz
 Share

Motorizare / echipare pe Octavia 3  

526 voturi

  1. 1. Ce motor ati alege pe Octavia 3?

    • 1.2 tsi 85 cp
      2
    • 1.2 tsi 105 cp
      63
    • 1.4 tsi 140 cp
      113
    • 1.8 tsi 180 cp
      55
    • 1.8 tsi DSG 180 cp
      66
    • 1.6 tdi 105 cp
      42
    • 1.6 tdi DSG 105 cp
      13
    • 2.0 tdi 150 cp
      94
    • 2.0 tdi DSG 150 cp
      78
  2. 2. Ce echipare?

    • Active
      19
    • Ambition
      75
    • Elegance
      432
  3. 3. Ce culoare?

    • Black Magic
      91
    • Gri Platin
      46
    • Cappuccino-Bej
      45
    • Topaz Braun
      29
    • Rosu Brunello
      11
    • Rosu Corida
      10
    • Albastru Race
      60
    • Albastru Pacific
      31
    • Denim Bleu
      13
    • Albastru Lava
      22
    • Argintiu
      68
    • Alb
      95


Postare recomandată

cred ca cel mai important este climatronicul; asta a fost esential pentru mine orice am ales si in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si jantele de aliaj oem sunt incluse la Elegance si sunt foarte rezistente fata de cele after market.

iar geamuri electrice spate mi se par o dotare de bun simt in 2013...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La jante aliaj 16" nu e nici o diferenta. Sunt standard incepand cu echipare Ambition (Minoris), iar la Elegance sunt tot de 16" (Velorum). Cred ca mergeau puse de 17" la Elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

am pus si xenon..., iar jantele Velorum le am schimbat cu Minoris, pentru ca imi plac mai mult cele spitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 17 ca sa zduncine si mai tare puntea aia spate. Mai bine pui de 18 si o faci tramvai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

azi am comandat O3 Elegance, 1.4 TSI cu ceva dotari in plus:

- duze stropitoare incalzite

- faruri bi xenon+ day light LED

- pachet drumuri grele

- proiectoare de ceata fumurii

- mp3 bolero

- simply clever

- volan in 3 spite multifunctional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru viitoarea achizitie! Motorul asta cred ca este cel mai bun pret performanta/costuri. Ce culoare ai ales?

Recomand sa pui si jante de 17" (inca se pot face schimbari in prima saptamana), merita pentru numai 170 Euro si ii schimba foarte mult aspectul. Nu sunt sigur daca jantele de 17" se pot comanda impreauna cu pachetul de drumuri grele (sigur cele de 18" nu se pot pune cu pachet de drumuri grele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, culoarea este alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul vrea pachet de drumuri grele sa fie practica si tu ii recomanzi jante de 17 ca arata mai bine :). Pai daca il interesa doar aspectul, nu se mai gandea la pachet de drumuri grele, ba din contra, la un pachet sport...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@nyll007 , scoate pachetul de drumuri grele, e o mare porcarie ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

ma intereseaza si aspectul dar de craciun paste si de inca cateva ori pe an trebuie sa mai vizitez si bunicii mei, ai sotiei, iar atunci intru cu masina pe niste drumuri neasfaltatate, sau cu gropi, pentru asta am ales pachetul drumuri grele si jante de 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o optiune la pachetul de drumuri grele fara a inalta masina. Se numeste "Elemente suplimentare protectie sasiu, material plastic" si costa doar 37 de Euro, dar daca te intereseaza si garda la sol mai mare atunci e ok sa pui pachetul de drumuri grele. Din ce am inteles acesta nu mai vine cu scut metalic sub masina cum era la Octavia 2, este garada la sol marita cu scut de plastic.
 

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

pe mine ma interesa garda la sol marita, din cauza asta am ales drumuri grele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am pachet de drumuri grele si nu am avut probleme nici macar pe drumuri forestiere. Cu un pic de atentie nu cred ca o sa ai probleme daca nu il alegi. In plus, cel putin la Octavia 2, aspectul cu acel pachet lasa mult de dorit. Daca nu mai vine nici cu scut de metal sa iti protejezi baia de ulei atunci chiar nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut la O2 pachet de drumuri grele si nu am avut niciodata stres. Acum la Superb nu l-am mai comandat din motive estetice dar regret enorm. Mereu sunt stresat, ating chiar si pe drumuri asfaltate, iesiri din parcari, borduri etc. Concluzia mea: ptr Romania merita fiecare banut. Masina totusi trebuie sa fie utila in primul rand si in al doilea rand frumoasa...  Nu vad cum poti sa te simti bine in masina cand trebuie sa faci mereu manevre de evitare, atacat santuri in diagonala, auzit huruituri de sub masina etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am votat Elegance 1.2 tsi 105cp pt ca vreau sa-mi marit Reno-ul si sa ma mut pe Skoda. Am o ezitare totusi legata de motorizarea asta pt ca am inteles ca au fost ceva probleme pe O2. Stie cineva daca s-a rezolvat problema pe O3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu 1.2TSI pe O3 este diferit fata de 1.2TSI pe O2. Distributia nu mai e pe lant este pe curea si se schimba la 180.000 km, iar turbina nu mai este pozitionata in fata, sigur este si alt soft. Si avand ca O3 este mai usoara cu 100kg decat O2 ar trebui sa fie si mai fasnet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

1.2tsi pe O3 este EA211, cu totul alt motor decat 1.2tsi-ul cu lant .. problema cu lantul s-a rezolvat (pentru ca nu mai e lant, logic), sper ca nu a aparut alta :) dupa cum spune si rempha, avand in vedere ca este mai usoara, pentru o utilizare oras si fara pretentii in afara 1.2tsi este o alegere buna

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si jantele de aliaj oem sunt incluse la Elegance si sunt foarte rezistente fata de cele after market.

 

Nu prea inteleg afirmatia asta... Sunt testate undeva sa vedem o comparatie? Eu vreau sa pun pe cele cu care vine masina Velorum pe rotile de iarna si sa-mi iau Rial Milano pentru cele de vara. Rial Milano am si in prezent si sunt foarte multumit de ele. Rial incalta Porsche la concursuri. Sa fie oare mai putin durabile in comparatie cu cele skoda?

Modificat de Harkonnen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Nu zice nimeni ca Rial nu sunt bune. Am avut Rial pe 17 pe vechea masina si au fost ok. Am avut totusi doua situatii in care am luat gropi si de fiecare data am indoit janta.

Jantele OEM de pe Skoda actuala (e drept sunt pe 16) au luat gropi serioase si nu-mi vine sa cred ca au rezistat.

Astfel ca si din punctul meu de vedere jantele OEM sunt mai rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Harkonnen - intreaba la o vulcanizare mare, serioasa, cu traditie sa iti spuna ce jante indreapta cel mai mult., care sunt cele mai tepene. O sa vezi ca Skoda OEM sunt fruntase la reistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau şi eu să aleg 1.4 TSI DSG....pliz? anyone?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca moderatorii pot adauga eu nu mai pot, cand am facut poll-ul nu era aceasta motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici cand am comandat masina nu era disponibila. parca incepand cu sapt 23 se fabrica si aceasta motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acest poll lumea spune ca vrea 2.0 tdi, deocamdata s-au comandat 1.6, 1.4 si 1.8 :) parca si un 1.2, cine e cu 2.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!