Jump to content

Iepurașul furios - R20


c6t9

Postare recomandată

Am trecut de 30k km. Am pus și detectorul. Destul de greu, nu prea este spațiu.

O chestie, am fost cu BMW-ul întâi să-l dau jos. Nu m-a întrebat nimeni nimic. Apoi m-am dus cu Golfu. Chiar și oameni aflați cu alte treburi prin zonă m-au întrebat despre mașină. Ba culmea, chiar și despre jante direct, de unde le-am luat.

Exceptând faptul că mă sâcâie aerul condiționat, iepurele pare să meargă OK. Noroc că vin temperaturi mai mici în curând. Probabil la vară musai compresor nou.

Link către comentariu

nu cred sa cada compresorul atat de repede, totusi ai de abia 30k km, nu mai are garantie? Aici merg compresoarele la masini non-stop si nu cad atat de usor, ca fapt divers RS-ul avea 145k km si compresorul era original si era inca plin de viata. Poate cumva ti-au facut refill la instalatie si nu au bagat gazul corespunzator sau esti tu ghinionist :) .

 

P.S. Am inceput sa ma uit dupa R, am pus GTi-ul la vanzare, sper sa imparatasesc pareri in curand si sa facem comparatii :) .

Link către comentariu

Sunt destui și pe forum cu problema asta. Observ în mare că numai VW și Skoda suferă rău la capitolul respectiv.

Link către comentariu

Eu zic sa incerci schimbarea acelei electrovalve (600lei) in detrimentul unui compresor nou. Dar asta doar dupa ce esti sigur ca este electrovalva. Eu unul asa am facut si toata vara am avut rece in masina :)

Link către comentariu

la GTi il tin setat la 24C, ventilatorul de multe ori la minim sau maxim treapta a 3a, afara sunt peste 40C, si e frig in masina :)

Link către comentariu

Când bagă aer rece bine, paralizezi și în asta. Doar că nu bagă mereu :10[1]:

 

Acum vine frigul, nu cred că mai schimb ceva. Văd anul viitor ce e de făcut.

Link către comentariu

Probleme am avut si eu cu aerul la golful sotiei, facea rece dupa vreo 10 minute. mergand la un service de cartier l-au rezolvat de nu mai mergea deloc apoi am mers la midocar cu cele mai sumbre impresii date de "meseriasi", ca trebuie schimbat compresorul care costa vreo 4 000 lei oem...etc apoi la o verificare care a durat o gramada au bagat freon si completat ulei iar aerul merge impecabil. ideea e ca dc nu descoperi problema la timp e posibil sa strici compresorul care e posibil sa fie bun!

Link către comentariu

si al meu face din cand in cand zgomote de 'duca'.. dar numai cand ventilatia este la nivel mic.

Link către comentariu

Compresor nou, Denso, 1200 lei. Atat am dat eu pt el la Cupra si probabil e la fel :-)

Link către comentariu

Daca reumplerea se face cu aparat(sunt unii care schimba cu butelia), atunci se schimba/completeaza si uleiul daca se selecteaza programul complet(dureaza mai mult de jumatate de ora)

Link către comentariu

Clar nu mi-a spus nimeni de vreun ulei completat. Mă voi interesa. Se vede undeva dacă trebuie pus?

Link către comentariu

Pai aparatul ala extrage ce ai in instalatie si completeaza apoi cu cat ulei ar trebui

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

ce anume e zgomotoas la ea? BTW - am luat un R, 2012 cu 30k km, dar nu stiu de ce insa feeling-ul in ea mi se pare mai diminuat decat in GTi, pare mai inceata, probabil ca din cauza tractiunii integrale, o sa le pun cap la cap sa vedem, poate cumva R-ul asta are vreo buba, desi are FSH, e inca in garantie si de abia a avut ultimul service de 30k facut acum vreo 2 sapt....e o varianta mai putin dotata fata de GTi, nu are piele si alte cateva mici optiuni si e Grey, e aceeasi culoare cu a ta cred...

Link către comentariu

Analizând mai bine ziua de ieri, cred că am mers cam 75-80% din vremurile Golfului V. Vitezele de top mai mici și mai puțin agresiv în trafic. Încerc să mă temperez căutând să mă țin după alții care nu merg cu pedala la fund.

 

Pe E85, viteza medie cam 100, consum vreo 10 și ceva. Distanța ~400km. Am avut și eu norocul să prind niște posesori de stație care chiar o folosesc și merg. Mai rar așa ceva.

 

O diferență față de X3 este faptul că la viteze mari vântul lateral nu mă deranjează, nici nu-l simțeam, deși bătea tare. Și evident că trebuie mai puțin efort să stea pe trasă.

 

Am folosit destul de mult frânele pentru că drumul e cum e, dar nu mă plâng, s-au descurcat foarte bine. Simțeam cum mușcă anvelopele din asfalt. Chiar se auzea asta uneori.

 

Motorul e zgomotos, mașina e zgomotoasă în general. Cred că și anvelopele fac un zgomot specific în combinație cu un anumit asfalt. Sunt și porțiuni de asfalt unde e liniște, dar foarte foarte rare.

 

Senzația de viteză există și nu prea există. Nu-ți dă sentimentul ăla că pleacă ca din pușcă, violent. Dar de dus se duce. Dispar alte mașini aproape imediat. Să vezi ce senzație de viteză n-ai în X3, pur și simplu la masa ei nu transmite ce se întâmplă. Comparativ R-ul este foarte agresiv :)

 

Poți face niște măsurători nu foarte precise, dar îți oferă o idee dacă merge sau nu cum trebuie.

Link către comentariu

comparativ cu celelalate masini pe care le-am mai avut am observat si eu ca e ceva mai zgomots, insa nu-i deranjant, nu poti de exemplu asculta la 140km/h radio-ul in surdina, trebuie sa il dai mai tare ca sa si intelegi, Dar mie nu motorul mi se pare zgomotos cat vantul la viteze mari, la awd e totusi normal sa fie mai zgomotoasa, toata partea de transmisie in plus produce Db aditionali fata de FWD, si banuiesc ca izolatia fonica e la fel ca si la GTi.

Modificat de mik15
Link către comentariu

Nu știu ce să zic.

 

Important este numai faptul că-mi vine să mă urc oricând la volan și să plec oriunde. Nici o distanță nu mi s-a părut mare în ea. Și cred că asta spune cam tot despre mașină în general.

Link către comentariu

Nu știu ce să zic.

Important este numai faptul că-mi vine să mă urc oricând la volan și să plec oriunde. Nici o distanță nu mi s-a părut mare în ea. Și cred că asta spune cam tot despre mașină în general.

Poate totusi facem acea intalnire cu R. Mergem candva intr-o dimineata la o cafea, poate la KFC Baneasa ca e parcarea mare...sigur mai gasim doritori cu R

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!