Jump to content

Iepurașul furios - R20


c6t9

Postare recomandată

Faine locurile prin care umbli, si mai ales felul in care le descrii. Si eu cand prind oleaca de timp me reped prin tara. Sunt multe locuri frumoase, pacat ca drumurile sunt asa cum sunt.

Dar in multe iesiri, am preferat sa plec cu Bora, decat cu V6-le, tocmai pentru ca nu stiam peste ce asfalt voi da, si in general nu prea imi place sa ma intorc din drum. Iti spun sincer, daca ar fi sa aleg intre cele doua, as tine Bora, este mult mai "adecvata" pentru ce e pe la noi. Da, senzatia de a apasa acceleratia, si gata depasirea, e faina, si te ajuta de multe ori... insa intarzierea cauzata de un drum prost depaseste cu mult intarzierea cauzata de statul mai mult cu 500m in spatele unui TIR... Am avut de multe ori deja surpriza, ca pe acelas traseu sa scot acelas timp cu TDI-ul... Din pacate cam asta e adevarul, daca esti cu adevarat umblator prin tara, masina puternica, joasa si rigida nu e neaparat cea mai buna alegere.

Te descurci, insa "e pacat"...

 

Dacă pui 30km vs. 1040km, drumul prost are o pondere nesemnificativă. Aș fi putut merge și eu pe ăla, dar foarte încet. Mai repede, cum mergeau ceilalți, înseamna să solicit mașina aiurea. Aceeași poveste a fost și prin Dobrogea, unde încet am făcut toată porțiunea proastă. Din peste 800 de km nu a însemnat nici 5% și atunci nu prea merită. Nu uita nici faptul că am jante de 17" luate special în acest sens. Am mers și pe drum forestier, încet, nici o problemă. Una e să mergi cu atenție, alta e să-i dai să-i sară roțile. Am văzut mulți care pe drumuri foarte proaste accelerau fără sens. Aveau plăcerea că pe câțiva km puteau să meargă "tare".

@c6t9: Cred ca a venit momentul sa admiti si sa recunosti ca R-ul iti place mai mult decat X3-ul. :P

 

 

Pai ar fi culmea sa afirme contrariul,insa sunt masini total diferite,nu pot fi comparate,nu ?

 

Da, nu pot fi comparate. Numai când te urci în X3 îți dai seama că e din altă clasă. Cum se închid ușile, scaunele, atmosfera. La X3 m-a obosit statutul de proprietar în România în condițiile în care mașina nu mi-a făcut nici o problemă niciodată. Am decis să o vând. Mă certa soția că nu-mi mai place, că nu i-am reparat motorul la oglinda mea. Îmi place, dar dacă mă gândesc bine cred că am luat până acum vreo 10 motorașe din astea. Mi-a cam ajuns. Unde am putut eu să am grijă de ea, interior, motor, astea sunt ca noi.

Link către comentariu

Salut,

 

Daca mai mergeai cativa km dupa Orsova pana in localitatea Dubova vedeai Capul lui Decebal, sculptat intr-o stanca masiva, ce are o inaltime de 40 de metri si o latime de 25 metri, reprezinta cea mai mare statuie sculptata in stanca din intreaga Europa. Mda, nici mie nu mi-a venit sa cred.

 

Si mai era de vizitat si putin din Drobeta. E chiar frumos oraselul si foarte curat, daca tot ai adus vorba. Stiu ca nu ai avut timp sau poate le-ai vazut deja. :)

 

O poza pentru nesimtitii de care vorbesti si una cu statuia. Si eu am venit acasa cu gunoaiele transe prin Grecia, dar parca nici la ei nu e asa curat. Poate din cauza turistilor.

 

Scuze de OT!

post-110474-0-23734600-1375115105_thumb.

post-110474-0-42793300-1375115116_thumb.

Link către comentariu

Știu capul, am mai fost acolo. Știu că era de vizitat și în orașe, chiar ar fi trebuit să opresc să fac o poză cu podul din giratoriu. Mi s-a părut genial făcut și chestii de genul ăsta am mai văzut numai în țările civilizate. Acolo e ceva obișnuit ca un giratoriu să fie o operă de artă.

 

Nu e nici un OT, stai liniștit.

 

Peste tot mai sunt chestii care ne scapă nevăzute. Încerc pe cât posibil să le identific înainte sau chiar pe drum. Nu apuc să opresc mereu pentru că nu sunt anunțate din timp sau corespunzător, nu este loc pur și simplu, se întâmplă să trec prea repede sau să nu existe timp în program. Sunt convins că avem chestii frumoase. Uite o diferență între România țară de lumea a 3-a și cam orice e spre vest (cam atât cunosc eu).

 

La cascada asta de au pus-o ăștia în cap de listă ca fiind ceva inedit era o coșmelie dărăpănată. Nu s-a gândit nimein să facă acolo un centru de informare turistică. Un centru exista printr-o localitate uitată de lume și evident că era închis. Înțeleg că l-au făcut cu bani europeni, furând puțin, dar totuși mai bine decât nimic. Dar de ce dracu nu l-au făcut acolo unde trebuie?

 

În țările civilizate când ajungi la un punct de interes turistic ai un perete cu pliante. Așa descoperi ce e de văzut în zonă sau chiar la distanțe mari (am fost o dată vreo 600km pentru ceva). Și este cea mai bună formă de publicitate din lume.

Link către comentariu

Oricum, foarte frumoasa expeditia si pozele. D5000-ul face treaba buna din cate vad. Momentan sunt in cautare de aparat si eu, poate pana la sf. anului iau si eu ceva rezonabil. Am vazut ca vrei sa-l dai, dar e cam scumpicel din punctul meu de vedere si eu mi-as dori d5200 cu 55-200mm .

 

Vroiam sa te intreb daca la x3 ai xenon si daca sunt diferente intre xenonul vw/bmw. Eu inca nu am rezolvat, plus ca nu poti regla farurile la xenon, se fac automat. Maine ma duc la service.

 

Bafta multa!

Link către comentariu

Sincer să fiu a trecut mult prea mult timp de când am mers cu X3-ul noaptea. Are xenon, da. Nu știu cum se prezintă comparativ.

 

Personal cel mai mult mi-a plăcut xenon-ul pe care l-am avut pe G5.

 

D5000 cred că a fost unul dintre cele mai subapreciate aparate pentru că nu avea motor și 3 butoane în plus. Motor acum nu prea mai trebuie pentru nici un obiectiv recent (până și Tokina și-a actualizat gama) - de fapt motor nici atunci nu-i trebuia pentru prea multe obiective și ținea totul de preferințe, eu nu mi-am dorit niciodată ceva care să nu fi avut, iar butoanele nu le-am găsit încă utile pentru un fotograf în vacanță. În rest este senzor de D90 și scoate imagini la fel de bune.

 

Numai 55-200 este mult prea lung/îngust. Ai nevoie și de ceva mai larg și cum APS-C-urile îs crop-uri, eu aș vrea uneori ceva în zona 10mm. Dacă iei D5200, pune-i în cap măcar un 16-85mm. Și obiective compementare ar fi Tamron/Nikon 70-300mm (depinde de finanțe), Tamron/Nikon ~100mm macro, Sigma/Nikon 50mm f/1.4 și cred că este o trusă decentă cu obiective în zone de preț cât de cât umane, fără 14-24/24-70/70-200 care sunt cam cât o jumătate de mașină.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am scos X3-ul la vânzare. Dacă nu se dă înseamnă că vrea să rămână la noi. Știu eu pe cineva care s-ar bucura foarte mult :)

 

Am programat și Golful pentru AC. Rămâne de văzut ce decizie se va lua.

 

Ar trebui să se aprindă cumva ambele becuri albe?

 

DSC8025.jpg

La mine se aprinde numai într-o parte când dau cu spatele și nu-mi dau seama dacă există vreun bec în cealaltă. Erori nu există, nici în bord, nici în memorie, nici altfel.

Așa credeam că nici claxonul nu merge bine, dar el are un singur contact insensibil la întreaga suprafață (la BMW e altfel gândit). M-am dus degeaba la reprezentanță.

Mă gândeam totuși să iau în considerare achiziția unor jante pe 18 pentru vară, dar am o serie de rețineri rezultate din utilizarea mașinii până acum. Am și un susținător intern în vederea "upgrade-ului". Asta ar însemna să dau roțile pe 17 așa cum sunt (sunt ca noi, nelovite, nezgâriate, strâmbate etc. asta fiind o chestie care mă pune în dificultate și mai mult pentru că le-am dus la verificat să văd cum se prezintă și n-au cerut nici un plumb în plus și erau OK - una singură cred că are ceva mai multe grame, restul fiind cu 5g plumb parcă) sau măcar anvelopele. Alți bani, altă distracție și nici n-am convingerea că e decizia cea mai bună.

Link către comentariu

E normal sa ai un singur bec pe marsarier, din pacate. Ia de la cineva un set de 18 si vezi cum sunt...

Link către comentariu

Eu văzusem una cu ambele becuri, dar o fi echipare pentru alt continent sau stopuri AM.

 

Știam însă că un bec care nu merge dă eroare.

Link către comentariu

Eu zic ca ai un bec fizic acolo dar e scos din soft. 

 

La scirocco am doua becuri, functionale.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

De obicei la colegii americani e cu 2 lumini de marsarier, pt ca ei nu au lumina de ceata.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu

Da, poti sa setezi centrala pe US dar pierzi lumina de ceata. Nu ca e foarte utila, dar sa nu ai probleme la ITP pe faza asta...

Link către comentariu

OK, rămâne AC, la care cel mai probabil este compresorul. Ce mi se pare aiurea este numărul foarte mare de unități căzute, chiar noi și repede. Desigur la cel nou curge o nouă perioadă de garanție, dar garanția ar trebui să fie ceva pentru chestii neprevăzute, nu pentru chestii la care să te aștepți.

 

Mergeam ieri cu X3-ul. Are 6 ani, n-am atins vreodată instalația și băga un aer rece de nici nu am simțit că afară a fost una dintre cele mai călduroase zile. Plus că nici n-am transpirat, deși are piele.

Link către comentariu

Asa este si la mine la E90 baga aer rece de mori de cap si fara nici o exagerare de cand am masina 4ani nu sa schimbat nimic , iar de cand schimb masina a2 ba audi ba passat ba golf ba opel numai ......  

 

 

La golf in 8 luni am schimbat de 2ori compresorul de clima,nu stiu ce p... are! 

 

 

Am vazut mai sus ca ai vrea sa vinzi x3-ul dami un pm cu niste detali desp el an etc.. niste poze daca ai sau imi trimiti pe meil as vrea sa dau golful si ma bag la un x3sau x5. cine stie!

Modificat de PH93PLM
Link către comentariu

Poate facem si noi candva un Cars & Coffee Meeting numai cu R-uri. Sigur gasim participanti

Tff

Link către comentariu

Vin si eu! Am doar spatele masinii R20-look, dar ce mai conteaza :))

Link către comentariu

:)

 

Poate facem si noi candva un Cars & Coffee Meeting numai cu R-uri. Sigur gasim participanti

Tff

 

Poate reușim totuși întâlnirea națională.

 

Oricum în ultima vreme soția mea a reperat cam toate R-urile din oraș :D . Nu aveam habar că totuși sunt câteva, mai multe decât par pe forum.

Link către comentariu

Pai din ce am vazut eu mai sunt asa(in afara de noi, Darian, TEFF):

 

1 negru

1 graphit

2 albe

3 rising blue

 

Gri sau argintiu nu "ezista" la noi. :)

Link către comentariu

:)

Poate facem si noi candva un Cars & Coffee Meeting numai cu R-uri. Sigur gasim participanti

Tff

Poate reușim totuși întâlnirea națională.

Oricum în ultima vreme soția mea a reperat cam toate R-urile din oraș :D . Nu aveam habar că totuși sunt câteva, mai multe decât par pe forum.

Eu vin. Poate vine si JUG, o sa iau leg si cu Darian

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!