Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Grile de Bora :lol::lol:

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Grile de bora nu am sa pun...as vrea pedale de aluminiu dar nu sunt hotarat inca...vedem  :)

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Un tenis de picior as prefera dar nu refus nici fotbalu  :))

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am facut o boacana...mi-am luat din greseala stergator de golf 6 ( am vrut de 5 ) acum NU intra capacu de la tasnitoare X( Oare pot pune de la golf 4 sau 5 acel capac ? post-69411-0-02769400-1366640845_thumb.jpost-69411-0-19329100-1366640855_thumb.j Imi place cum arata dar pacat de capac. Cel pe care l-am avut eu s-a "lipit" la cineva de mana...

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

de la golf 4 sigur nu poti pune capacul.

si eu am de golf 5 pe spate. cel de 6 nu stiu cum e, de ce nu intra? 

Link către comentariu

Loveste in tasnitoare, si nu este decupat sa pot stropi :| Cred ca se potriveste cel de la GL 5, daca nu il decupez eu.

Link către comentariu
cristi_eftimie

trebiue sa-i dai tu gaura de stropitoare,vorbeste cu colegul Red,ca parca el a facut operatiunea asta

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Publicat (modificat)

Vineri am fost la Cipos pt. a vedea ce are golfuletu ca uneori luam "limp mode" si mi-a descoperit ca am sparta membrana la o anumita piesa ( am uitat cum ii zice dar am pus o poza cu ea si am incercuit-o ) post-69411-0-61893600-1369042690_thumb.j dupa care el mi-a bagat un surub intr-un furtun care intra in acea piesa si mi-a anulat-o, spunandu-mi ca nu are nimic doar ca o sa se incalzeasca motoru putin mai greu si cica a mai facut la multe masini asa si nu au avut nimic...in rest nu a mai gasit nimic.

 

Acea piesa incercuita mi-a zis ca se gaseste mai greu si ca e cam scumpa, dar eu am gasit-o la un pret bun si am dat comanda de ea. Maine o schimb si vedem cum o sa mearga masina.

 

Faza e ca masina merge f bine si trage cum trebuie dupa ce a bagat acel surub in furtunu ala...

 

Voi ce parere aveti de "inventia" lui ?

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

de obicei la limp sunt probleme cu actuatorul...rugineste si nu mai misca bine geometria. cred ca problema asta o am si eu

Link către comentariu

S-a uitat la actuator si mi-a spus ca nu are nimic, tija culiseaza cum trebuie iar turbina are ff putin joc la ax.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Azi am schimbat acea supapa la care aveam membrana sparta si pierdea vacuum si luam "limp mode" am pus la loc acel furtun in care aveam surubu ala si acum pot spune ca golfuletu trage cum trebuia sa traga  :wub:

 

Am mai schimbat lichidu la servodirectie, parca merge putin mai usor si pedala de frana s-a mai intarit putin, am mai schimbat flansele si rulmenti de la amortizoare fata, dupa care am observat ca masina s-a mai ridicat f putin   :grrrrrr: si bineinteles ca nu mai bate.

 

Cand a dat amortizoarele jos m-am uitat la ele si se pare ca urmeaza sa le schimb ca s-au cam inmuiat. O sa le iau pe toate KONI si or sa mearga numai bine cu arcurile Eibach.

 

post-69411-0-45969700-1369145263_thumb.jpost-69411-0-12124800-1369145272_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

salut . tu ai lasat masina mai jos doar din arcuri ? si folosesti amortizoarele sport?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Salut. Acum am arcuri Eibach pro kit cu amortizoare normale ale masini. Urmeaza sa pun amortizoare sport KONI.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

sunt ok astea koni , nu e mai rigida masina ?le-ai vazut cum se comporta pe o alta masina ? si eu vreau sa-mi schimb suspensia si eram interesat de tot procesul asta , ai idee cat se lasa masina cu astea?

Link către comentariu

Am vazut ca multa lume le lauda cum ca ar fi numai bune pt. drumurile noastre, sunt cativa colegi de pe forum care au Koni, poate ne mai spun si iei cate ceva.

Din ce stiu eu coboara cam cu 30 mm doar amortizoarele ca sunt mai scurte fata de astea stoc, iar eu le pun cu arcuri Eibach si dupa am sa iti zic cat a coborat.

Poti lua tot chitu de la iei si iti poti alege tu cat vrei sa coboare.

Ca rigiditate uni zic ca a crescut confortu alti ca e cam putin rigida.

Vezi ca sunt amortizoare fata/spate reglabile pe duritate tot de la Koni doar ca sunt mai scumpe.

Sper sa imi iau cat de curand si dupa am sa iti zic rezultatu.

Link către comentariu

Eu i-am dat PM lui Volksman pt. amortizoare Koni S.T.R ( street suspension ) si mi-a spus 80 euro bucata pe fata si 60 euro bucata pe spate. Cele F.S.D sunt mai scumpe, dar o sa intreb si de astea cat sunt.

Da, am citit mai de mult acolo... cand ajung acasa am sa iti dau pe PM niste link-uri.

Link către comentariu

ok laur, multumesc frumos ,ce arcuri pui? sau le lasi pe astea de le ai acum?

Link către comentariu

Zilele astea am vopsit semnalizarile laterale cu spray negru de triple dupa care le-am dat spray cu lac.

 

Un prieten imi zice " mai ai de vopsit si numerele si totu este negru " :))

 

Ma bate gandu sa fac si capacele de la jante tot negru :)) voii ce ziceti ?

Am rezolvat si cu capacu de la stergatoru de golf 6, am dat gaura in el. post-69411-0-01896200-1369494425_thumb.j

 

post-69411-0-21447700-1369494380_thumb.jpost-69411-0-54133000-1369494390_thumb.jpost-69411-0-76322500-1369494399_thumb.jpost-69411-0-95438900-1369494412_thumb.j

 

 

 

 

Link către comentariu

si jetul bate bine asa, chiar si in rotatie?

parerea mea, dadeau stergatorul asta si luai unul de golf 5...fara sa faci modificari sa scoti stropitoarea

Link către comentariu
Publicat (modificat)

In rotatie nu, doar cand e in pozitia din poza, am sa tin acel capac pana gasesc unu de golf 5 ca se potrivesc.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Salut. Am urmarit postul tau si imi place tare mult arata super bine masina modificari de bun gust tot asa frate am sa i-au exemplul tau.

Acelasi model am si eu tot din 2003 tot axr tot cu cip si i-au limp mode intr-o veselie cu intercoolerul am aceleasi probleme pierde ulei intr-o veselie pe acolo...foarte buna ideea cu flansa la egr am sa fac aceeasi chestie si eu ca sunt duse urechiusele si la mine...cat te-a dus valva respectiva pt rezolvarea limpmode-lui ?

 

Multa bafta in continuare  Respect.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!