Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Hmmm...arata bine...chiar mai bine decat varianta cu piele perforata cum am vazut ca aleg tot mai multi...

Totusi cusatura aia rosie...nu crezi ca ar fi aratat mai bine cu o culoare gen alb/argintiu/gri? care ulterior se asorta cu trim-urile?care vor fi argintii? e doar o parere...gusturile nu se discuta :)

Link către comentariu

Am vrut rosie pentru ca si cusaturile la tapitarie sunt rosii, iar trimurile se vor asorta tot cu tapitaria :D. Orice parere buna, este bine venita  :)

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Faci mansonul cu aceeasi ata rosie,doua cusaturi duble pe centru,una in fata si una in spate si este tare combinatia.Felicitari!

Link către comentariu

Cusaturile laterale, nu fata-spate.

Volanul arata bine,mai ales daca se asorteaza.

Cusatura alba/gri e pretentioasa,se murdareste repede...

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

de la mizeria de pe maini...si nu se murdareste uniform, ci doar unde tii mana de obicei.

 

de curatat...cat se poate curata o ata cusuta strans in piele....

Link către comentariu
nicusor_pintilie

Are dreptate Muale acea cusutura se deterioreaza cu timpul de la mai multe curatari ...

Link către comentariu

Am reusit si eu sa termin de smirgheluit trim-urile, acum urmeaza sa vopsesc partea neagra a manerelor in negru mat si dupa de lacuit partea de aluminiu sau o sa dau cu o pasta speciala pentru aluminiu ( am inteles ca este mai buna ) post-69411-0-26946700-1361901076_thumb.j

Si noua carcasa la consola centrala post-69411-0-30729800-1361903706_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

cu lac capata un aspect lucios dar sunt protejate (cum are Lawrentzyu)

cu pasta,le polishezi dar trebuie repetat procesul din cand in cand, aluminiul va oxida.

 

eu as alege varianta cu pasta (doar daca ai folosit la final smirghel cu granulatie foarte fina)

Link către comentariu

Ce pasta?ce rol are?sau mai exact ce efect are?:-)

Felicitari pentru munca depusa...stiu prin ce ai trecut:-)) dar rezultatul final aduce multa satisfactie :-)

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

@nicusor_pintilie: Multumesc

 

@Muale: Am folosit 3 tipuri de smirghel, prima data am dat cu 180 dupa 240 si la final 600, si da intr-adevar lacul protejeaza si da luciu dar mie imi e sa nu se duca cu timpu ( la manere ca acolo e uzura mai mare ) iar pasta are un prieten care a folosit-o si el pe aluminiu si are rolu de a proteja aluminiu si de a da luciu. Pana la urma am sa fac proba pe un maner care nu imi trebuie ( am unu de rezerva ), cred ca o sa dau si cu pasta si cu lac :))

 

@Trutan Darius: Multumesc, o sa mai dureze putin pana le pun :)

 

@Lawrentzyu_86: Sunt paste pentru polish si unele pentru protectie, luciu, impotrivia oxidari...cand am sa iau pasta care a folosit-o prietenul meu ii fac o poza la ambalaj. Multumesc :-))

Link către comentariu

Frumos golfulet,am avut in trecut doua golfuri 4,si pot spune cu mana pe inima ca de la golful 4,au incetat sa mai faca masini... Sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el multi km.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ieri am schimbat termostatul cu unul Behr...simptome, nu mai ajungea acul la 90 de grade nici la drum lung nici prin oras.

 

Cu ocazia asta i-am spus mecanicului sa mai verifice:  turbo, sa vada daca are joc axul ( a spus ca are putin ), furtunele de la intercooler ( mi-a gasit 2 care nu mai etanseaza cum trebuie si scapa presiune, unu pe sub motor in forma "S" si celalalt de la EGR ), cel de la EGR stiam de el dar celalalt NU...acum ma gandesc nu cumva sa iau LIMP MODE de la furtunele astea...voii ce parere aveti ? Ambele furtune costa 500 ron.

 

A mai verificat si bujiile se pare ca am una arsa...

 

In perioada urmatoare am sa schimb bujiile ( am inteles ca nu sunt probleme daca functioneaza doar 3 tinand cont ca se incalzeste afara ) si furtunele.

 

Legat de trim-uri, nu am avut timp sa le vopsesc, sper saptamana asta sa rezolv cu vopsitu.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Furtunele nu te grabi sa le cumperi...vezi ca ele au niste Oring-uri...schimba-le mai intai pe alea...si eu zic ca scapi...daca nu sunt fisurate...

uite o poza si daca te uiti pe furtunele mici se observa oring-urile...de alea ai la fiecare imbinare

post-14266-0-44867300-1363459957_thumb.j

Link către comentariu

Oring-urile nu au nimic...la mine sau cam dus clemele "urechile" alea metalice mici care tin furtunele.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Aaa...nasol...la cel de la EGR ar fi o solutie...dar la cel de la turbina...nu prea:(

post-14266-0-56179100-1363462079_thumb.j

Link către comentariu

M-am gandit si eu asa la asta de la EGR...sa vad poate gasesc pe cineva sa imi faca la strung. Multumesc.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Sa vad si eu ce material mai am pe la depozit...la tine merge si varianta doar cu flansa...si prinsa in suruburile de prindere al EGR-ului pe admisie...

Link către comentariu

Am rezolvat problema cu furtunele...ala de la EGR i-am facut o flansa ( am taiat putin din ea sa nu deranjeze capacu de la distributie )  2 distantiere si am prins-o cu alte suruburi de EGR, s-a schimbat si garnitura cu una mai groasa si nu mai scapa NIMIC :) iar celalalt iesise foarte putin si nu mai etansa cum trebuie, s-a bagat la loc...am probat sa vad daca mai scapa presiune si NIMIC. post-69411-0-36778100-1363876089_thumb.jpost-69411-0-33772200-1363876095_thumb.j

 

Multumesc lui Lawrentzyu_86 pentru detaliile si sfaturile date.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!