Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Acum cateva luni am fost pe cale sa iau frane pt spate de 256 mm si din ce mi-a spus vanzatoru, e ca astea au din fabrica niste distantiere ( el le avea ) si pt a le monta ai nevoie de ele...poate daia nu intra jantele de 15" ca ai nevoie de acele distantiere.

Link către comentariu

nu intra jantele pe 15 la franele care provin de pe masini 4x4(sper sa nu zic vreo prostie),

poti sa iti pui arculetele alea la etrieri pe spate pentru inceput.

Link către comentariu

Eu din cate am citit, daca iei etrieri de la masini 4x4 ai nevoie de acei distantieri. Atfel nu.

Cu jantele de 15 nu am auzit asa ceva. Stie cineva sigur ca nu intra?

Link către comentariu

Nemtzalau am montat de mult acele arculete :)

Taz trebuie sa ma interesez bine inainte de a face pasu asta...cert e ca vreau sa pun 256 mm pe spate, pt ca am nevoie datorita faptului ca am 312 mm fata si cam se pune in bot la frane brutale ( chiar daca am suspensie sport ) lucru asta l-am observat week-end-ul asta datorira unor "destepti" din trafic.

La mine nu ar fi o problema cu jantele ca am pe 16" iarna si 17" vara.

Link către comentariu

Anul trecut inainte de a-mi face franele spate - care erau destul de praf, cu franele fara stock mi se punea rau in bot, e drept cu suspensie normala.

Dupa schimbare tot cu stock oem, masina franeaza mult mai "orizontal" si uniform.

Link către comentariu

Franele spate sunt in stare buna.

Ar mai fi varianta sa pun discuri Ate Power sau Brembo Maxx cu placute Ate sau Brembo in locul celor de 256 mm, dar nu stiu cat de buna e varianta asta...ma rog, ramane sa ma decid.

Link către comentariu

cauta o skoda octavia rs la dezmembrat si ia franele pentru spate :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Ajung si eu mai tarziu in discutia legata de frane. Intra jante de minim 16" in cazul tau ( ai franele de 312mm pe fata). Pentru spate se potrivesc etrierii de Octavia RS direct ( fara distantieri dar o sa fie nevoie de alte aparatori de noroi sau le decupezi pe cele existente din cauza discurilor mai mari. eu am comandat separat aparatorile). pentru achizite se gaseau pe ebay uk la preturi destul de bune etrieri noi.

 

Link către comentariu

Se pare ca acele distantiere trebuie numai daca iau franele de pe o masina 4x4 ( cum a zis si taz mai sus )

Jamal se mai gasesc si pe leon cupra R si bora/golf v5 ( astea nu sunt 4x4 )

Nu ma grabesc, vreau sa caut ceva bun cum au fost si cele de pe fata si sa iau tot kitu: port etrieri + etrieri + discuri + placute + conducte + table de protectie

Link către comentariu

Eu unul, as vrea sa imi discuri mai mari pe spate, mai mult pentru look.

Mi se pare mare diferenta intre 288 pe fata si cele de 239 (parca) pe spate.

La tine diferenta e si mai mare. :P

Link către comentariu

Intr-adevar arata mai bine dar nu fac schimbarea doar pt asta :))

 

Azi la golfulet i-am facut revizia, schimbat toate filtrele ( in poza unele erau puse )  si ulei Liqui Moly, iar saptamana trecuta a fost controlat la toata bucsaraia, totul OK mai putin un pivot...a fost schimbat si refacuta geometria.

20160303_171537.jpg

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa destule sigurante arse am reusit sa fac semnalizare dubla :)

Am mai achizitionat si niste distantiere de 10 mm cu tot cu prezoane pe care le voi pune pe spate zilele urmatoare.

Urmeaza sa trec pe fata la anvelope 205/50/17 sa mai usurez putin servo :))

 

 

20160408_160257.jpg

20160408_160338.jpg

20160404_145737.jpg

Link către comentariu

Insfarsit :) arata bine.cred ca avem aceleasi faruri

10mm pe spate daca ai suspensie sport/arcuri sport se mai vede diferenta,la una stoc ca si cum nu ar fi,testat pe propria piele.pana nu am pus flansele de 20mm nu aveam jantele pe linie.

 

PS: da mult mai bine cu stema vw decat fara!

Link către comentariu

Eu am pus lupe bixenon morimoto 2.5" in farurile originale.

Am suspensie sport fixa, vedem cum o sa arate...daca nu imi place, le pun la vanzare.

Link către comentariu

Depinde de latimea si et-ul jantelor. Daca sunt 8j cu et. 35, 10 mm sunt suficienti.

Link către comentariu

Exact asa sunt :)) vreau sa o latesc putin de fund sa nu se mai vada fata iesita.

Link către comentariu

Am nimerit. :D Din ce am observat la mine, dar si la alti doi prieteni cu Golf 4, pe partea stanga janta vine cativa mm mai in interior decat pe partea dreapta, lucru vizibil cu ochiul liber. 

Link către comentariu

De curiozitate, ai bucse pline pe bratele fata? Mie mi se pare foarte rigida cu jante de 16, nici nu vreau sa ma gandesc cum se simt pe 17.

P.S Superba masina!

Link către comentariu

Da am bucse pline de r32, intr-adevar le-am simtit prezenta din primi km :)) dar m-am obisnuit si sau mai inmuiat si ele putin...cu jantele de iarna pe 16" nici nu le mai simt prezenta, dar cu cele de vara pe 17" le mai simt uneori :))

Multumesc !

Link către comentariu

Am pus distantieri...nu prea stiu ce sa fac, sa ii tin pe masina sau sa ii dau jos...ce parere aveti ?

Ar pica mai bine cu ele daca ar fi putin mai jos masina si ma tot bate gandu sa iau alte arcuri sa o cobor, caz in care trebuie scut de fier...cu reglabila sigur nu ma impac, am avut si stiu.

Flaviuse ai avut dreptate :))

20160412_122314.jpg20160412_130821.jpg20160412_123001.jpg20160412_130725.jpg

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

se vede o mica schimbare...daca nu esti chiar multumit cauta unele de 1,5cm sau pune niste cauciucuri 235 pe spate :P

Link către comentariu

Sunt ceea ce trebuie de 10 mm dar parca dau naspa cu ele pt ca nu este si mai coborata masina :)) anvelopele astea raman pe spate 225/50...curand am sa schimb pe fata cu 205/50

Link către comentariu

Atunci trebuie sa o cobori. :)) La mine intra un deget intre aripa si anvelopa, dar culmea e ca astea de vara arata mai a gogosele pe 7j, iar cele de iarna sunt cum trebuie, chiar daca sunt tot pe janta cu 7j.

Link către comentariu

La mine intra 2 degete :))

Ma incanta sa o mai las, dar singuru lucru ce ma da inapoi este iarna...

Ps: am gresit mai sus 225/45 am pe spate

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!