Jump to content

Golfuletzu meu Mk. 4


~LauR~

Postare recomandată

Azi am montat noua turbina + schimbu de ulei si filtre + curatat intercooler, baie de ulei si sorbu.

 

post-69411-0-40173100-1437412746_thumb.jpost-69411-0-52219200-1437412747_thumb.jpost-69411-0-58356600-1437412748_thumb.jpost-69411-0-74780400-1437412749_thumb.j

 

Am mai vrut sa montez si tubulatura de aluminiu de pe ASZ dar nu s-a potrivit.

Cea mare de la filtru de aer la turbo este de vanzare, iar cea mica urmeaza sa o pun dupa ce gasesc o cupla mica de la intercooler...tot de pe ASZ

 

Trage si mai bine masina acum dar de la 2500 rpm...sa vad cand ajung pt update la soft.

 

Numai bine !

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

De ce nu ai reuzit sa pui tubulatura de la filtru?ce nu s-a potrivit?

Link către comentariu

E mai groasa si imi loveste in racitoru de gaze...am impresia ca la mine are si alta pozitie...iar cea mica nu pica la urechile de prindere la cuplaca aia mica de la intercooler si imi trebuie unu de ASZ.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

In carcasa de ALH am pus interne de VC! La cipos, sunt imensi paletii, dar reuseste sa incarce repede

Modificat de rares v
Link către comentariu

Rares si la mine putea sa puna de 2.5 dar mi-a spus ca e mai bine asa pt ce am eu nevoie, adica 160-170 cp...asta tine maxim 200 cp iar eu nu am de gand sa ajung acolo.

 

Momentan si la mine trage putin mai sus, dar dupa ce am sa fac update la soft o sa traga de unde trebuie.

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu

eu ti`am zis de la inceput ca trebuie turbina de arl  :icon_thumleft: ,acuma o ai ca noua,daca vrei sa imi zici pe pm cat a ajung schimbatul,ms

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Gata si update-ul la soft, rezultatu este 170 CP si 380 NM, dar ma cam enerveaza faptul ca acum trage de rupe de la 2300 rpm si as fi vrut mai de jos...din soft a incercat totul posibil dar turbina nu vrea, asa ca ma duce cu gandu ca este prost reglat actuatoru, deci urmeaza si alt drum la Bucale pt reglaje  :grrrrrr:  sper sa se rezolve ca deja am cam inceput sa ma enerveze chestiile astea...

 

In rest totul e OK cu noul soft, imi place la nebunie cum se comporta masina dupa 2300 rpm :) s-a mai anulat si EGR-u.

post-69411-0-39123600-1438891462_thumb.jpost-69411-0-83788800-1438891462_thumb.j

Link către comentariu

169 cp si 387N/m la 35.29 grade celsius. Frumos rezultat :icon_thumleft:

Link către comentariu

Virus ai tras cu ochiul la FB lui :)) cand ajung acasa am sa postez si eu fisa ca ieri nu o aveam :)

Link către comentariu

Cand m-am dus a scos 7%, AC 50% din drum, iar la intoarcere a scos 7.4%, AC 100% din drum, aproape acelasi stil de mers, numai ca la intoarcere am cam tras putin de ea :D si inca ceva... eu nu ma iau dupa ce zice BC.

 

Fisa post-69411-0-43928400-1438971941_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am rezolvat si cu reglaju turbinei, acum trage cum trebuie de la 1900-2000 rpm  :wub:

Link către comentariu

Cum merge acum dupa resoftare? e mai ok consumul? al meu e de 110 cp, sunt curios cam la ce putere ar ajunge..

Link către comentariu

Un Feedback de Azi...am venit la mare pt a 2 oara ( prima data nu aveam inca update-ul facut ) si vreau sa zic ca masina merge muuult mai ralaxata acum, este muuult mai vioaie :)) si raspunde mai repede cand accelerez.

Acum ca am facut si reglaju la turbina chiar imi place la nebunie cum se comporta :x

Consumu eu zic ca este mai mic la un mers cat de cat normal :d iar daca ma dau la ea consuma mai mult...azi pana la Costinesti a scos 7 % AC 80 % din drum si 2 persoane, mers @#$ km/h :d

Daca vrei doar un simplu soft, scoti in jur de 130-135 cp...iar daca vrei mai mult ai nevoie de duze la injectoare si alta turbina.

Link către comentariu

Nu, mi-a spus ca nu este nevoie, iar acum dupa reglaj chiar nu este nevoie...trage la fel de liniar ca dupa update, numai ca acum trage mai de jos ( 1900 rpm,  ), exact cum trebuie sa traga un 1749VB. Sa nu se inteleaga ca pana la turatia aia este lesinata :))

Multumesc !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!