Jump to content
toni

Uleiuri Liqui Moly

Recommended Posts

FaKyRu

Daca motorul nu papa ulei poti pune 5w- 40, Eu dupa secmentare am pus 5w-40 de la Liqui Moly si sunt foarte multumit, la cald nici il mai aud la relantii, e foarte silentios motorul. Tot 5w-40 am pus si la 1.9 TDi si motorul toarce mult mai frumos, consumul de ulei s.a redus sub 500 ml. 

AlinCeaus

Salutare colegi am.și eu o nelămurire nu știu ce să aleg intre aceste 2 Uleiuri pentru ALH-ul.meu de 100k km reali-Am avut LM toptech 4100 a fost ok, se aud puțin tacheții la.prima cheie. Am.zis să schimb modelul că am.văzut că sunt mai multe de 5w40 la LM și mă orientasem spre Diesel Hightech sau Syntoil ambele 5w40- Care spuneți că este mai ok ținând cont că mașina este Non Pd Mulțumesc anticipat

powershot

Am mers pe lm la alh 9 ani .. acum noul proprietar pune castrol.. si nu mai suna la fel.

Mergi pe lm 5w40.

AlinCeaus

Da clar pe 5w40 voi merge doar că nu știu pe care din ele să-l aleg , am rămas așa între Diesel HightTech sau Leichtlauf High Tech doar că cel din urmă scrie că ar fi recomandat pt PD chiar daca mă incadrez cu norma 50500...tu ce zici? Mersi

Piticot7000

E mai simplu sa apelezi la site: https://www.liqui-moly.com/en/service/oil-guide.html#oww:/api/v1/oww/101/ROU/ENG/1/

• Upvote 1

S I M A

Stiti vrun magazin cu preturi bune la uleiuri liqui moly? 

Mi se pare ca anul acesta au crescut preturile destul de mult. 

Anul trecut am cumpărat 5L de 5w-30 Top Tec 4200 cu 220 lei iar acum îl găsesc numai între  260 și 299 lei .

Gelu

Incearca pe autokarma, vad ca este 229 lei, in comparatie cu bidonul de 4l care costa 240 lei 🤔.

Edited by Gelu
  • Like 1

Ianculescu

Uleiurile LM sunt semisintetice, grupa 3 hydrocracate si au crescut nejustificat preturile. Au retete foarte vechi ca si Motul, nu au mai investit in cercetare sa iasa pe piata cu uleiuri wow, cum au facut alte firme concurente gen rowe, total, ravenol. 

dadu

@Ianculescu aveam de gand sa trec pe LM Toptec 4200 la urmatoarea revizie pentru simplu fapt ca nu prea gasesc recenzii proaspte si ei sunt singurii care au curajul sa spuna ce vand.

Andrei_72
5 hours ago, Ianculescu said:

Uleiurile LM sunt semisintetice, grupa 3 hydrocracate

Este gresit. LM produce cam toate tipurile de ulei. Si minerale si hidrocracate si sintetice (grupa4).

powershot

Ziceti aici un full sintetic de la LM care merge pe norma 507.00.

MDU2019

Mai conteaza asa mult daca uleiul e grupa 3 sau 4 la baza, din moment ce acum o buna parte din produs il reprezinta aditivii? Adica sa fie mai bun un ulei grupa 4 aditivat cu aditivi mediocrii, decat un ulei de grupa 3 dar aditivat cu aditivi superiori? 

• Upvote 1

testeru

Trebuie o baza buna ca sa isi pastreze proprietatile fresh uleiul mai mult timp. Aditivii se duc repede, in timp. 

dadu

@MDU2019: am vazut un documentar in care un inginer de la Liqui Moly spunea ca, in ziua de azi, nu prea mai conteaza daca e grupa a IIIa sau a IVa, normele VW (de exemplu) sunt foarte stricte.

E adevarat ca o anumita structura chimica (din grupa a IVa) poate rezista mai bine in timp decat alta (din grupa a IIIa) dar nu stim cat fara analize comparative. Aditivii pot schimba total profilul amestecului...

7603-unbenannt-jpg

MDU2019

Inteleg, deci teoretic prorietatile uleiului se pastreaza mai bine in timp cu cat baza e mai buna, si ca aditivii nu isi pastreaza asa bine in timp proprietatile. Dar practic vorbind conteaza efectiv despre ce interval de timp/km este vorba. Adica, daca baza uleiului incepe sa conteze doar dupa 30.000km atunci asta nu conteaza atat timp cat uleiul este schimbat la  regulat 15.000km. Daca incepe sa conteze dupa doar 5000km atunci e cu totul o alta poveste. 

DinuC

Revin. Am folosit LM toptec 4200 5w30 timp de un an si jumatate si pot spune ca este foarte ok. La rece ok, motorul nu scoate sunete ciudate, nu papa ulei etc. Ce am tot urmarit si o fac, tenperatura uleiului care la viteze de peste 120 km crestea destul de lent. In prezent folosesc castrol (ati citit corect) dintr-o imprejurare mai nefericita sa zic. Pe langa faptul ca temperatura lui creste foarte repede in aceleasi conditii, motor mai zgomotos si toatw cele...

Concluzia LM toptec 4200 5w30 la urmatorul si imediatul schimb de ulei.

Edited by DinuC
  • Upvote 2