Jump to content

Uleiuri Liqui Moly


toni
 Share

Postare recomandată

@ DinuC Cine stie la ce magazin te-ai uitat ....pretul acestui ulei este undeva in jur de 230 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top tec 4200 folosesc si eu la masina din semnatura si costa aproximativ 220-240 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era pretul de pe un renumit site romanesc (nu dau numele). Intre timp am gasit pe acelasi site (alt vanzator probabil), top tec 4200 4 litri la 180 lei. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Austria, acelasi ulei ( top tec 4200 ) era acum 2 ani putin peste 100 Euro / bidon de 4L.

Am dat la un Hiper market Auto din Salzburg 163 E pe un bidon ulei , filtru ulei si filtru motorina

o fi aceeasi calitate ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , credeti ca s-ar merita sa pun un ceratec la ulei daca ii fac schimbul cu un liqui moly synthoil 5w40 pentru fiabilitate ? mi-a fost recomandat de baiatul de la magazinul de unde am luat uleiul, dar eu nu prea ii vad rostul

Modificat de costel-cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu, decat pe riscul tau. parca citisem ca "ceara" aia se poate exfolia si infunda prin motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face nimic rau CEratec. e foarte ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 03.01.2018 at 11:26 AM, cascadoru said:

in Austria, acelasi ulei ( top tec 4200 ) era acum 2 ani putin peste 100 Euro / bidon de 4L.

Am dat la un Hiper market Auto din Salzburg 163 E pe un bidon ulei , filtru ulei si filtru motorina

o fi aceeasi calitate ?

 

Vreau sa trec si eu pe Liqui Moly Top Tec 4200. Am acelasi motor ca al tau. Esti multumit de acest ulei ? Cum se comporta masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat LM luat doar de afara si da, am fost multumit.

Din RO,  Bag doar ulei vw la bidon de 1 l din ala gri cu sigla vw pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Un sfat va rog pentru 1.9TDI BKE:

 

Vad ca sunt 4-5 tipuri de ulei:

Ulei motor Liqui Moly Top Tec 4100, 5W40, 5L

Ulei motor Liqui Moly Leichtlauf HC7, 5W40, 5L

Ulei motor Liqui Moly Leichtlauf High Tech, 5W40, 5L

Ulei motor Liqui Moly Diesel High Tech, 5W40, 5L

Ulei motor Liqui Moly Synthoil High Tech, 5W40, 5L

 

Preturile ar fi in ordinea in care le-am pus. 5W40 caut. Multumesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima varianta Liqui Moly Top Tech 4100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai bun si ca Ulei motor Liqui Moly Diesel High Tech (165lei), pe cand 4100 e 150lei.

Nu am DPF, e 1.9 PD cu norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.emag.ro/ulei-motor/brand/liqui-moly/filter/vascozitate-s-a-e-f7625,5w40-v-4450947/vendor/emag/c?ref=lst_leftbar_6427_1

 

Este acuma pe emag, il trimit la posta si e transport gratuit nu mai dau vreo 20 pe curier. Cred ca ramane acesta, mai studiez un pic inca 2 uleiuri.

 

Revin cu o ultima intrebare:

 

Liqui Moly Diesel Hightech vs Liqui Moly Top Tec 4100 ? Am gasit vandut de emag, ambele la acelasi pret (5 lei diferenta), am citit la specificatii si sunt la fel, ambele sunt bune pentru 505.01 si pentru PD, doar ca 4100 e bun si la benzinare si masini pe GPL , pe cand Diesel Hightech e doar pentru diesel.

Poate mi-o scapat mie ceva. :) (la review-uri am gasit in ambele parti persoane cu 1.9tdi care il folosesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanromeodorin

Salut baieti. Spuneti mi va rog ce ulei sa folosesc pt cutie tiptronic vw passat 1.9tdi, 131cp, motor AVF AN 2004?

Merg codurile acestea:

       G 052 162         G 052 025

 

As vrea sa i bag Liqui Moly ATF 1200 

ulei-cutie-viteza-automata-top-tec-atf-1200-3682-5l_998.jpg

Azi am schimbat si uleiul in motor si am bagat Liqui Moly Top Tec 4200 Long Life bun pentru motoare cu filtru dpf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly Diesel Hightech asta am comandat. O sa revin cu impresii mai incolo. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut băieți. Am cumparat si eu recent un golf v 1.6 mpi cod motor BGU. Mâine vreau sa ii fac revizie de ulei+filtre si am tot citit si nu stiu ce sa cumpăr. Am folosit motul la un motor diesel si mi-a placut dar este primul meu benzinar si nu stiu ce sa iau. Lique Molly? Precizez ca am gpl pe ea. Am inteles ca LM top tech 4100 ar fi si pentru gpl sau era o stire falsă? Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la top tec 4200 (pe care mai multi useri l-au laudat) scrie de gpl desi n-am inteles ce ar avea in plus aceste uleiuri, cred ca scriu asa doar pt reclama toate firmele.

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000323/3706-TopTec42005W-30-40.0-en.pdf

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!am schimbat azi filtrele si uleiul la service ,iar cand am ajuns acasa m-am uitat pe sticla de ulei ,iar pe aceasta scrie ford ,jaguar ,fiat dar nu si vw.Eu am un passat b7 1.6 tdi blumotion an 2011.Sa am probleme ca am folosit acest ulei?

https://products.liqui-moly.com/special-tec-f-5w-30-1.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Iti trebuie un ulei cu norma VW 50700.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum l-ai ales? trebuie schimbat, daca ti l-au ales aia trebuie sa-ti dea banii inapoi. pune top tec 4200 daca vrei LM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Care a pus 5W-40 Toptec 4100 in ALH-ul de la VW ? Cum se comporta ? Am gasit oferta de 5 litri la 30 euro, il iau din tara de origine. Pana acum am mers pe Ravenol care e foarte bun, dar as face o schimbare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut baieti! Ma puteti ajuta cu ce tip de ulei Liqui Moly sa pun intr-un Audi A4 B5 1.9TDI 66kw 90cp cod motor 1Z an 1996 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!