Jump to content

Carlig de remorcare - probleme instalatie electrica


atty_l
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Nu are treaba modulul lui cu vcds ul.... Sau comunicația cu mașina. Nu are asa ceva, nu are ce coda/activa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru ajutor.

Am fost pus cateva zile "la rece" pentru ca am folosit citate, greseala mea.

Sa inteleg ca instalatia mea primita pentru carlig nu corespunde? E analogica? Ma bine o schimb?

Sa inteleg ca sunt cutiute mai inteligente care stiu sa comunica mai bine si iti afiseaza pe bord ca ai ceva tractat, functii abs/eps sau alte minuni?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cel mai bine cauta un modul OEM cu care sa stie sa lucreze ABS/ESP, senzori parcare, centrala electrica, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un cod pentru modulul OEM pentru Caddy Maxi?

Modificat de Manuel N.
Cererea de coduri piese aici e interzisa! Citeste regulamentul ca sa eviti sanctiunile!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit un modul electric de la Westfalia, care ar fi OEM pe masina mea. Comunica Can-bus.

Ce parere aveti de Westfalia?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

321554300113 MODUL WESTFALIA 13 PINI

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel modul nu este OEM>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok Westfalia, daca e dedicat platformei tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt un pic in ceata cu OE so OEM. Nu stiu cine fabrica ce. In magazinele de piese nu am dat de nici un cod pentru ca spun ei masina nu a venit dotata cu carlig si de aceea nu ma pot ajuta nici cu cod pe original, nici altfel. Pe forum din pacate nu am primit codul pentru instalatia mea pe original. Am cautat alternative pe nou, incercand sa elimin varianta "la reprezentanta" pentru ca preturile lor par exagerat de mari. Mi-am montat carligul, insa nu am inca partea electrica. Deocamdata nu am de gand sa tractez lucruri "serioase" in afara de un suport de bicicleta, dar daca tot m-am bagat, macar sa am instalatia pregatita pentru orice ce se poate tracta. Deci in concluzie este ok cu Westfalia sau inca sunt departe de ceea ce imi doresc? Multumesc tuturor pentru mesaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte ok, asa cum ți-am mai scris. Sa fie dedicat pt B6, g5, etc.. Și e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor! Vin cu o intrebare. 

Stie cineva ce cabluri pot sa folosesc sau sa cumpar pentru a conecta modulu jaeger la can? 

Stiu sa fac legarurile ca am instrucțiunile de la modul dar nu am cablurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 5/22/2020 at 12:00 PM, MCD30 said:

Salutare tuturor! Vin cu o intrebare. 

Stie cineva ce cabluri pot sa folosesc sau sa cumpar pentru a conecta modulu jaeger la can? 

Stiu sa fac legarurile ca am instrucțiunile de la modul dar nu am cablurile

La mine erau fire cu sectiune de 0.75mm².

Codarea de culori nu contează, daca sii care la care să legi.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, am modulul defect si vreau sa il schimb, cel vechi are codul 1k0 907 383F, as putea pune altul sau trebuie numai cu acest cod? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.. am o problemă cu priza electrică a mașini...este vorba despre un passat b6 din 2006...cu echipare originală din fabrica cârlig plus priză...până astăzi a funcționat perfect priză electrică...am legat o remorcă mai veche după mașină...inițial instalația electrică a funcționat perfect până am verificat avariile...după 5 semnale s a întrerupt toată alimentare pe remorcă...nu mai funcționează nimic...siguranțele din panou sunt ok....oare ce poate fi??? Modulatorul să se fi ars...😱

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si acesta posibilitate, daca ai verificat roate sigurantele si sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulatorul cârlig unde are siguranță legată în panou???...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,eventual diagnoza pe modulul:trailer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/1/2012 at 7:59 PM, Al Bundy said:

Uite schema pentru instyalatia OEM passat B6.

trailer6.pdf

Salut domnu , m-a poți ajuta cu schema electrică la cârlig electric pliabil original pentru o Skoda kodiaq 2017  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut cu stima.

Detin un vw passat b6 euro5 , dsg , care a venit din fabrica fara carlig de remorcare si recent am achizitionat un carlig de remorcare detasabil cu tot cu instalatia electrica si modulul original de pe un acelasi model de masina. Carligul l-am instalat pe masina dar marea problema ar fi CABLAJUL ELECTRIC daca m-ati putea ajuta va rog frumos sa imi explicati cum vine conectata partea electrica si modulul v-as fi profund indatorat. Mentionez ca am fost la 2 electricieni auto azi si toti au sarit in sus ca nu se baga la asa ceva sau ca e prea complicat. 

Atasez si cateva poze cu modulul.

 

IMG_20221124_194401.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai plusuri, care trebuie sa le aduci in panou sigurante,  switch frana, can uri si masa. O sa iti scot diagrama, mai tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, F l o r i n a scris:

Ai plusuri, care trebuie sa le aduci in panou sigurante,  switch frana, can uri si masa. O sa iti scot diagrama, mai tarziu

Iti multumesc ! ... Mi-ar fi de ajutor diagrama ca se le pot arata "mesterilor" ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!