Jump to content

Carlig de remorcare - probleme instalatie electrica


atty_l
 Share

Postare recomandată

@dinu_s: carligul nu este trecut in carte, dealtfel nici obligativitatea demontarii lui in cazul lipsei remorcii nu e stipulata in lege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am cum e in Romania, eu stiu cum e in DE. Oricum, daca ai voie sa mergi cu carligul montat sau nu e alta discutie, ei vorbeam de siguranta personala si a altora im momentul in care montezi un carlig care nu comunica cu ABS/ESP.

 

Oricum, fiecare face cum crede, eu sunt insa mai fricos poate, dar am vazut masina trasa afara de pe autostrada de o rulota prea grea... :)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu marea mea problema.......din pacate nu am gasit pe nimeni sa-mi lege instalatia...... :(

Vreau sa ma apuc daca ma ajuta cineva...... :eek: ...

Am niste fire...8 la numar.....am sa scriu culorile poate stie cineva unde trebuie legate....

maro

alb cu rosu

gri cu galben

violet cu rosu

albastru cu negru

negru cu rosu

orange cu verde

orange cu maro

 

 

Va multumesc anticipat!!!  :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am banuiala ca trebuie conectate intr-un calculator/controller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am modul OEM Hella.......firele ce le-am enumerat intra in modul.......de la modul la priza sunt cu mufa originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inteles.

Firele ce nu le ai conectatenu stii ordinea lor pe priza de remorca?

Ce priza ai? 7 pini sau 11 pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele ce nu le am conectate.....trebuie conectate la masina......cele de la priza sunt conectate la modul.....e priza cu 13 pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, nu te pot ajuta. Iti faceam o legenda daca aveai nevoie de culorile la priza. Dar a mea are 7 pini.

Oricum vezi ca dupa ce le conectezi fizic, trebuie adaptat cu vag-com-ul sa funcioneze.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....vag.com-ul nu e problema.........numai sa ajung pana acolo :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu te-ai descurcat cu instructiunile ce ti le-am dat? Sincer, dupa ce am facut asta o data, iti spun cu mana pe inima ca nu m-as mai chinui inca o data. Asta chiar daca as avea instructiunile la indemana...dar asa si fara instructiuni...foarte riscant!

 

De ce nu-i contactezi pe cei de la Hella cu numarul modulului si datele masinii tale sa-ti dea ei schema de conectare ce se potriveste? Nu cred ca te refuza...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca nu se potrivesc culorile de la modulul Jaeger si din acesta cauza nu m-am descurcat........pana la urma ori reprezentanta VW ori Hella va fi.....mai astept si alte pareri ca nu este nici o graba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.anhaengerkupplung-guenstig.de/pdf/43270213_Esatz.pdf

 

Urmareste cu atentie pdf-ul si cred ca ai sa te descurci cu montajul

'Si eu am avut aceeasi problema cand mi-am montat carligul la masina.

ai sa ai ceva de munca mai ales pentru montajul fireleor care vin la panoul de sigurante,CAN,datorita pozitiei incomode dar merge.

Nu uita ulterior sa faci codarile conform instructiunilor .

Spor la munca,

Modificat de Ro_Ger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pai asta a incercat, problema lui e ca culorile cablurilor de la modului lui  (Hella) nu se potrivesc cu cele de la Jaeger.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ro_Ger am avut aceste instructiuni dar din pacate nu au aceleasi culori.....la Hella difera culorile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

vă rog dacă știe cineva un sevice în Arad sau Deva unde să-mi instaleze modulul electronic pt cârligul de remorcare la B6. Nu vreau să-și bage oricine mâna pe acolo că sunt destui curajoși pe mașina altuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare

 

Vreau sa mi achizitionez si eu 1 carlig pentru passat b6, dar buget pentru unul nou/original nu am.

ma gandeam ca as putea gasi pe la dezmembrari, dar nu prea se gasesc.

 

ceva sfaturi va rog pentru achizitionarea acestuia?de are tip este cel original ?au vreo importanta pinii pentru priza(numarul lor)?trebuie sa fie de un anumit numar ca sa se potriveasca cu remorca?

 

daca nu gasesc pe la dezmembrari original, ce marca imi recomandati?

vreau sa tractez o remorca cu atv, deci undeva pe la vreo 450-500 kg...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare grija si cea mai importanta este ca trebuie sa ai si un controller de carlig, asa zis-ul calculator pt carlig.

Iar metalul propriu-zis sau priza de conectare nu are importanta mare atat timp cat se muleaza nevoilor tale adica sa reusesti sa il prinzi in siguranta de masina si sa se poata conecta la remorca ta.

Drive safe!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pdc= Park Distance Control

Daca ai senzori de parcare, trebuie conectat prin controllerul de pdc ca altfel iti va da mesaje false in momentul cand ai remorca legata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are senzori parcare. Sa inteleg ca nu il leg nicaieri. Il trag in banda (izolatoare) si uit de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut. Am si eu nevoie de putin ajutor pentru a monta un carlig pe un vw passat din 2010.Am cumparat un carlig demontabil WESTFALIA de pe un passat din 2008,am instalatia electrica si modulul de tractare .intrebarea mea este daca trebuie sa iau si firele care merg din spate stanga pana in fata de pe masina de la care am luat carligul.modulul de tractare se termina in litera D.potriveste cu instalatia masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai nevoie de acele fire pana in fata. Sau le tai si le prelungesti cu alte fire de aceeasi grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult,maine ma duc sa iau si restul firelor si apoi ma duc sa montez carligul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Multi Ani, tuturor !

 

Imi poate spune cineva, exact unde vin firele care vin pana in fata ? .............am gasit si eu un kit complet, cu firele taiate care vin pana in fata, insa nu stiu unde vin conectate.

Firele au culorile: maro, rosu cu galben, rosu cu albastru, rosu cu mov, negru si inca unu subtire galben cu verde (cred).

Are vreo importanta ca ar fi ( dar nu sunt sigur ) de pe un B7 ?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!