Jump to content

Carlig de remorcare - probleme instalatie electrica


atty_l
 Share

Postare recomandată

Imi zice si mie cineva unde pot gasii din poza asta de mai jos mufa rosie mai mica care intra in modulul wastfalia. am achizitionat un kit original de pe un touran dar imi lipseste cablul cu mufa rosie care duce sub bordul masini. priza cu 13 pini care duce pana in modul si modulul il am. multumesc.

http://www.ebay.co.uk/itm/Westfalia-Towbar-Electrical-Wiring-Kit-for-Audi-A8-305227300113-/321956941340?hash=item4af6210e1c:g:NNwAAOSwHPlWev1P


Ca sa va dati seama mai pun un link sa vedeti mai bine poza.

http://www.ebay.co.uk/itm/Westfalia-Towbar-Electrics-Kit-for-VW-T5-2010-on-/271920832052?hash=item3f4fbe9e34:g:TS0AAOSwDNdVl1~-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut. Sper ca am scris unde trebuie.

Am un golf 5 2004.Masina nu a avut carlig din fabrica. Am achizitionat unul de la dezmembrari original de pe un golf 5. Am primit carligul si o instalatie electrica de la priza care duce intr un modul. In modulul are 2 mufe. In una intra mufa de la priza si in cealalta presupun ca intra o mufa care trebuie sa vina de la stopuri. Exista un cablaj care face legatura intre cele 2 stopuri si intra in modul? Daca este asa ma poate ajuta cineva sa l identific eventual sa l achizitionez? Va multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se leaga la stopuri ci la centrala electrica a masinii si la baterie si apoi se codeaza masina cu carlig.

Cablajul se face pe masina dupa schema electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt schema. Ma poate ajuta cineva sa gasesc mufa pt priza din poza? este de la modulul pt carligul de remorcare. Va multumesc.

IMG_1489.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut colegii,am luat un carlig cu modul de la westfalia,ma poate ajuta cineva sa imi spuna mai exact unde trebuie conectate firele,am vazut ca 3 fire trebuie in dreapta si alte 3 in stanga la picioare!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se leaga conform instalatiei electrice, la masa, alimentare si can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masa se leaga acolo in portbagaj langa modul,dar celelalte nu stiu exact unde sa le leg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar mare branza nu inteleg din ea,am intrebat in ideea ca cineva a facut si stie exact ce si pe unde trebuie trase fire!multumesc oricum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mergi la un electrician auto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08/01/2016 at 10:27 PM, bogdansv02lah said:

Imi zice si mie cineva unde pot gasii din poza asta de mai jos mufa rosie mai mica care intra in modulul wastfalia. am achizitionat un kit original de pe un touran dar imi lipseste cablul cu mufa rosie care duce sub bordul masini. priza cu 13 pini care duce pana in modul si modulul il am. multumesc.

http://www.ebay.co.uk/itm/Westfalia-Towbar-Electrical-Wiring-Kit-for-Audi-A8-305227300113-/321956941340?hash=item4af6210e1c:g:NNwAAOSwHPlWev1P

 

Ca sa va dati seama mai pun un link sa vedeti mai bine poza.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Westfalia-Towbar-Electrics-Kit-for-VW-T5-2010-on-/271920832052?hash=item3f4fbe9e34:g:TS0AAOSwDNdVl1~-

salut ai montat carligul ? poti sa imi dai si mie schema.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu de montat , dai bara jos si scoti armatura de sub bara si in locul ei pui carligul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare colegii,ma poate ajuta si pe mine cineva cu instructiuni pentru instalatia electrica la modul westfalia,pt passat b8 2008 va rog!??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am si eu o rugăminte mare , mi-am luat un cârlig de golf 5 si vreau să-l pun pe Octavia 2 , si ma interesează si pe mine cum pot să-mi fac legăturile la instalatia electrică , daca este cineva din Mangalia sau constanta si ma poate rezolva si pe mine contra cost bineînțeles, am 3 relee , cred m este completa sau nu... K nu stiu exact ce imi trebuie, mulțumesc anticipat 

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu e instalatie OEM, daca ai relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum pot sa fac instalația sa meargă pe mașina ? 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vin si eu cu o intrebare , ma bate gandul sa merg si eu pe carlig OEM ,  cu modul si cablaj OEM  .  Exista sansa ca centrala electrica instalata pe masina (G5 2004 ) sa nu suporte carlig ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am achizitionat si eu un carlig de remorcare OEM.

Vreau sa il montez pa un Passat B6 Variant din Ianuarie 2008.

Modulul are codul 1k0 907 383 E.

Pot folosi schema postata aici sau nu se potriveste la ce am eu ?

Merci,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut pe toti. Am cumparat si eu un carlig cu modul si instalatia electrica. Carligul am reusit sa il montez. Cu partea electrica am mers la electrician, am desfacut ambele parti in portbagaj dar nu am gasit nimica de a conecta modulul,  desi la montarea carligului s-a vazut clar ca masina avea montat carlig. Pe modul scrie Hella, iar pe carlig Oris A50-X. Nu stiu daca ajuta cu ceva, dar daca este cazul pot sa pun poze, de le telefon nu ma lasa.

Intrebarea mea ar fi, cum pot lega carligul sa functioneze? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee de la ce este eroarea asta?

Address 69: Trailer (J345)

Labels: 1K0-907-383-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 907 383 E HW: 1K0 907 383 E

Component: Anhaenger H07 0050 Revision: 3A002002 Serial number: 00000115584371 Coding: 4100000100000000 Shop #: WSC 05314 000 00000 VCID: 2F750517271DB57AB6BADD1-807A

1 Fault Found: 16355 - Control Module - Watchdog Timer 014 - Defective Freeze Frame: Fault Status: 01101110 Fault Priority: 3 Fault Frequency: 255 Reset counter: 255 Time Indication: 0 Date: 2063.15.31 Time: 16:03:63

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

4 hours ago, Al Bundy said:

LA ce masina ?

 

Imi cer scuze am uitat sa specific.

Vw Touran 2005 1.9 pdtdi BKC.

Multumesc.

Modificat de deng3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!