Jump to content

Audi A4-B8 - personal detailing


rotitza

Postare recomandată

Radu_Alecs, multumesc pentru sfaturi. Personal pot spune ca momentan imi place cum arata in actuala configuratie. Daca ma voi plictisi am sa incerc si alte combinatii. Legat de "farmecul este sa ai ceva aparte pe masina , nu sa fii ca ceilalti...", aici da-mi voie sa nu fiu decord cu tine. Un lucru frumos nu este neaparat un lucru diferit. Frumoasul este subiectiv intradevar dar reteta de a fi diferit nu garanteaza sucesul!

Rave, multumesc si tie pentru sfaturi. Deoacamdata sunt incantat de configuratia actuala.

Chiar ma gandeam daca ar fi bine sa deschid un alt topic.

ANdi B., nu.

lucian_90tud, intradevar aceasta cutie este de mult, dar cea de pe B8 este cu 8 trepe - montata doar pe 143cp si nu suporta mai mult de 310 nm (nu 320 cum am scris inainte.scuze)

Deocamdata masina are nr rosii. :)

Link către comentariu

Sa stapanesti sanatos noua bijuterie!

Chiar am avut un mic soc cand am citit primele randuri din postul cu pozele cand se anunta plecarea B6-lui,dar cand am ajuns la ele(the pictures),am inteles intr-un fel de ce s-a produs aceasta ,,extorsiune" :D

Cat mai multi km fara probleme!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Sunt curios ce poti sa faci daca se ard ledurile. Banuesc ca nu se schimba ca un bec normal

Link către comentariu

fata de becurile cu incandescenta (filament), ledurile au durata de viata mult mai mare...100.000 ore inseamna 11 ani (luminat incontinuu)

cel mai comun se ard de la alimentare gresita (curent mai mare) sau supraincalzire la cele de putere,ce au nevoie de radiator.

dar...daca tot s-a deschis subiectul,chiar! farurile au acces prin spate la led-uri sau sunt "turnate" si trebuie schimbat farul/lentila cu led ?

Link către comentariu

Cu siguranta au o viata mult mai mare dar pana acum am vazut vro 4-5 masini audi A5 si A6 cu ledurile arse (la un far mergea la altu nu) la unu chiar am vazut ca erau intrerupte. Cam aiurea ca te obliga sa schimbi farul...

Link către comentariu

Cu placere Rotitza

Din cate stiu sunt turnate si daca se ard se schimba tot farul sau daca te pricepi il desfaci si "reconditionezi"

Link către comentariu

Cu siguranta au o viata mult mai mare dar pana acum am vazut vro 4-5 masini audi A5 si A6 cu ledurile arse (la un far mergea la altu nu) la unu chiar am vazut ca erau intrerupte. Cam aiurea ca te obliga sa schimbi farul...

problema electrica ,nu mergea niciunul din far. daca se ard,nu cred sa se arda toate de-odata.

Link către comentariu

Intradevar, farul se schimba cu totul daca pica ledurile.

Problema cu arsul ledurilor a aparut la masinile fabricate pana 06.2008. Ulterior au remediat problema si farul este mai stabil.

E ca si o gluma, dar in caz ca ti se ard ledurile, codezi US-DRL si mergi linistit pana schimbi farul sau iti faci guraj sa il repari...

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Intradevar, farul se schimba cu totul daca pica ledurile.

Problema cu arsul ledurilor a aparut la masinile fabricate pana 06.2008. Ulterior au remediat problema si farul este mai stabil.

E ca si o gluma, dar in caz ca ti se ard ledurile, codezi US-DRL si mergi linistit pana schimbi farul sau iti faci guraj sa il repari...

oricum ar fi tot bine arata :D

Link către comentariu

Asadar s-a dat start "personalizarii" :D

post-12154-0-67071200-1354690197_thumb.j

Pentru inceput micile accente sunt cele vizate.

Au venit:

- un set de lampi OEM pentru numar cu led - model A1, A6, TT s.a.m.d. fabricate dupa 2011

post-12154-0-96738700-1354690228_thumb.j post-12154-0-60489200-1354690235_thumb.j

- ornamente de tipsuri. Pana am sa ma hotarasc cum sa arate spatele masinii am zis ca nu poate sta asa cu tevile "goale". Cu ornamente ii da un aer mai eleborat, mai detaliat si asta imi pace.

post-12154-0-46939400-1354690243_thumb.j

Nu am rezistat si le-am montat:

post-12154-0-22320100-1354691159_thumb.j

- inele cromate de A5 pentru proiectoarele de ceata. Se incadreaza tot in categorie detaliere. Imi mentin parerea cum ca detaliile fac diferenta.

Ne avand bani sa investesc asa deoadata intr-o bara S_line se va trensforma intr-un "wanna be" pentru cunoscatori si in una S_line pentru cei mai putin cunoscatori. Cred ca acele doua inele cromat au un aport foarte mare in diferenta imaginii de ansablu intre cele doua. Vorbesc de o imagine privita de la departare si nu in detaliu.

post-12154-0-06145300-1354690221_thumb.j

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente, foarte frumoasa masina.

Pentru ledurile de la numar o sa iti trebuiasca rezistenta, eu cel putin n-am gasit codare pentru ele decat cu dongle de la kufatec.

Uite o bara pentru spate la un pret rezonabil : http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/tuning-exterior/bara-spate/bara-spate-audi-s4-avant-b8-10689147.html#poze , dar trebuie sa faci ceva cu evacuarea.

Iar pentru fata : http://www.pieseauto.ro/bara-fata/audi/a4/bara-fata-audi-a4-b8-1630821569.html

Link către comentariu

sa o conduci fara incidente!

legat de schimb ulei la multitronic, costa pana in 1.000 de lei cu totul. Iar partea cu resoftarea, asa e ... din pacate.

Modificat de lile
Link către comentariu

kadettro, multumesc pentru aprecieri si urari.

de asemenea iti multumesc pentru intentia de a ma ajuta :icon_thumleft:

Bara de spate indicata, intradevar este una de S_line dar nu prea as da bani pe o bara lovita. Oricat ai repara to crapa in acel loc.. Prefer sa mai astept si sa fac un lucru ca la carte.

Bara de fata in schimb este una ca a mea. Din ce vad nici locasuri pentru stropitoare de faruri nu are. Intentionez pe viitor sa o inlocuiesc cu una de S_line care sa aiba si gauri pentru PDC.

Ei, astea sunt ganduri pentru viitor, momentan ma hotarasc pentru care din situatii sa optez.

lile, multumesc pentru urari .

Eu am dat exemplu un pret de reprezentanta. Tu unul de service autorizat. Adevarul este undeva la mijloc. Eu as folosi totusi un ulei original la cutie automata.

Partea cu resoftarea in schimb m-a dat inapoi. La fosta masina am avut soft si fiind si PD iti dai seama ca difereta intre cele doua e mare. Asa ca imi doresc ceva mai mult cuplu si pe actuala. :icon_rambo:

Link către comentariu

eu zic sa nu schimbi deloc bara (arata foarte bine) dar sa colezi cu negru lucios ornamentul cromat de pe grila...ii vei da o aliura mai agresiva (investitia mica, dar de efect). Tipsurile nu sunt orientate prea spre stanga?

Link către comentariu

Felicitari pentru noua achizitie!

Imi placea foarte, foarte mult B6-le dar asta parca e si mai frumoasa. Si cu toate modificarile discrete pe care vad ca ai inceput deja sa le faci o sa devina din ce in ce mai frumoasa.

Spor la modificat si drum bun!

Link către comentariu

Radu_Alecs, oricum bara daca o voi schimba motivul nu va fi doar ca este model S_line ci si pentru niste senzori de parcare. Nu ma incanta sa retrogradez la optiuni, iar din acest punct de vedere la B6 am avut.

Colantarea ramei grilei este o reteta deja probata pe fosta masina doar ca aici apare problema ornamentelor cromate de la geamurile laterale plus ca la avant si traversele de pe plafon sunt tot arginti.... Aici cam ar fi nevoie de o unitate. Ori toate negre ori le las argimtii. Ma mai gandesc...

Multumesc pentru sfaturi.

Ornamentele de toba se alineaza cu taietura tevii de esapament. Deci asa le-a gandit cine le-a gandit sa stea.

ultimu_neuron, multumesc mult pentru aprecieri si urari,

B6-le a fost o masina deosebita! din punctul meu de vedere. B8-ul mai are cale lunga :lol:

Daca ma tin puterile poate si B8-ul se va trensforma intr-o masina pe placul meu... si bineinteles si pe placul vostru. :)

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Doamne ce frumoasa este! Sa te bucuri de ea cat mai mult si km fara numar,oricat ai dat pe ea merita din plin, sa stii un singur lucru:Masinile bune si dotate au pretul pe masura.Felicitari!

Link către comentariu

Multumesc Calin.

Un lucru mi-a fost clar de la bun inceput. Daca imi doresc o masina pe placul meu cu siguranta va avea pretul direct proportional cu cerinta.

Asadar eu am preferat sa dau banii inainte gramada si nu sa ii dau in rate pe la service-uri.

Si o gluma:

In Germania isi cumpara sedan doar cel ce nu are bani de avant!

Rog sa nu se supre nimeni intrcat nu am facut aceasta remarca cu nici o subtilitate, doar ca mi-a placut remarca unui neamt cand a fost intrebat de sedanuri mai dotate. :lol:

Modificat de rotitza
Link către comentariu

Superba , mi se pare mai reusita ca berlina , sa o stapanesti sanatos . O folie ceva ?

Modificat de b97dmt
Link către comentariu

La partea cu ornamentele argintii ai putea folosi plastidip, de cateva zile ma tot documentez despre el si ce poate face, pentru ca vreau sa imi refac ceva elemente interioare. Sa te bucuri de noua achizitie si spor la km cat mai multi fara evenimente neplacute !

Link către comentariu

b97dmt, multumesc pentru apreiere.

Cu siguranta va fi si folia pe geamuri doar ca astept sa treaca iarna.

bullibutton, nu prea merge... nu prinde nici o vopsea pe suprafata cromata. Ba chiar ar trebui sa le slefuiesc si sa le dau cu un primer special.... Iar daca rezultatul iese nemultumitor atunci nu ai decat sa ramai cu paguba... Nu vreau sa risc atat demult!

Intr-un sfarsit, astazi de dimineata, cand am ajuns la serviciu am reusit sa fac si poze la opera cu lipitul inelelor cromate de A5 in jurul proiectoarelor.

Eu zic ca arata chiar bine!

PS: am trecut bineinteles si la rotile de iarna (Brock - 16"- et.35 - 205/60/16) pe care le-am primit bonus de la neamt. Nu au cele mai stralucite anvelope dar am cu ce sa imi fac treaba iarana asta. Interesant este ca sunt jante AM dar nu au avut nevoie de inele de centrare. Gaura centrala este fix de 66.6

post-12154-0-16478500-1355387932_thumb.j

post-12154-0-85130200-1355387942_thumb.j

post-12154-0-43558400-1355387948_thumb.j

post-12154-0-55181500-1355387955_thumb.j

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!