Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salutare...la seat 1.6 16v azd ...exista cumva un reglaj la cutia de viteze /timonerie...am vazut ca sunt tije dar sunt fixe fara reglaje ..daca sunt cum se pot face si cum ...imi agata in treapta 2 si a 1 parca intra putin mai greu am schimbat uleiul cu 75w85 il voi schimb cu 75w90 GL4 dar nu stiu ce marca de ulei voi cumpara ...era sa uit am si un zgomot la cutia de viteze cand se incalzeste la 90'c in special se aude ca un zgomot de volant ca la diesel daca apas ambreiajul la podea dispare si apare cand il ridic daca dau 2 -3 talpe de accelerare ar disparea dar reapare si se aude nu se aude se aude si tot asa e problema de cutie viteze? sau rulment presiune? multumesc si scuzati daca am scris asa mult o seara faina ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ulei vezi specificaţia din manual în pdf. Despre marcă nu ştiu, părerile sunt împărţite. Eu unul cel mai mulţumit am fost şi sunt în continuare de OEM. Am avut o experienţă proastă cu LM.

Reglajul conform pdf, vezi că îţi trebuie lera aia T20057, poate găseşti pe eBay, că pe la noi slabe speranţe.

Zgomotul ăla poate fi de la rulmentul de presiune, dar şi un rulment din cutie, nu sunt sigur.

Oricum cert este că la cutie trebuie exact uleiul prescris şi să fie plină (1,7l). În autodata zice că se umple cutia, se merge 2 minute într-o treaptă de viteze şi apoi se verifică şi se completează dacă este cazul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G V, 1.9 TDI BXE 77 kw WVWZZZ1KZ8W056703 ce ulei OEM ii pun ? G 070 726 A2 cumva?  Cutia e 5+1 trepte. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Ati putea sa imi spuneti ce ulei trebuie folosit pentru masina din semnatura, WVWZZZ1JZ5W040654?

Am 173k km, l-am inlocuit o data la 92k km, si a cam sosit momentul schimbului. La primul schimb am mers pe mana magazinului, acum vreau totusi sa fiu atent :D.

 

Multumesc,

Ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G V, 1.9 TDI BXE 77 kw WVWZZZ1KZ8W056703 ce ulei OEM ii pun ? G 070 726 A2 cumva?  Cutia e 5+1 trepte. Multumesc anticipat !

 daca ai cutia de viteze JCR, da acela este uleiul

 

 

Salut,

 

Ati putea sa imi spuneti ce ulei trebuie folosit pentru masina din semnatura, WVWZZZ1JZ5W040654?

Am 173k km, l-am inlocuit o data la 92k km, si a cam sosit momentul schimbului. La primul schimb am mers pe mana magazinului, acum vreau totusi sa fiu atent :D.

 

Multumesc,

Ionut

G 070726A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, au si venit 2 litri, marca OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, pentru un VW Sharan din 2000/2001 TDI 116CP cutie 6 trepte ce ulei imi recomandati si cat litri intra in cutie? Serie sasiu WVWZZZ7MZ1V027729

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Am primit tema de casa sa-l ajut pe un amic cu un Golf 4 mai nepriceput cu masinile,amandoi suntem incepatori deci avem 0 experienta cu orice fel de lucru. Inainte sa plece,tatal lui ne-a spus sa cumparam un filtru de aer de la un magazin de pe langa Icil(cei din oras stiu zona). Nu mai stiu daca magazinul sau numele firmei ce produce filtrul era Azra ,Azta ,ceva asemanator(scuze daca aberez cu denumirile).

 

Pe langa asta trebuie sa luam un simering deoarece cutia pierde ulei. Uleiul pe care vrea sa il punem in cutie este Castrol Sintetic pentru cutie manuala 75w90 dot(sau Gl parca) 4,neaparat 4,nu 5. Zicea daca nu avem destui bani pe moment sa completam peste uleiul ramas deja in cutie si peste o saptamana sa-l aruncam pe tot si pus ulei nou integral. In cutie deja se afla Castrol sintetic si spunea sa nu luam ce ne taie capul,sa luam strict Castrol chiar daca il schimbam integral din prima.

 

Daca imi pot fi recomandate locuri de unde sa fac cumparaturile, sunt mai mult decat deschis la sugestii. Preferam un pret mai ridicat dar sa fie uleiul 100% original decat pret mai bun si sa nu fim siguri de el. Din cate am inteles Real,Kaufland etc. sunt de evitat, nu au marfa intotdeauna.

 

Imi cer scuze pentru putinul offtopic dar inca imi prind urechile in sectiuni !

Modificat de Enthusiast
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei ulei cat mai original incearca cel OEM care sigur e ceea ce trebuie (cel mai probabil e tot castrol dar e special), il gasesti si la reprezentante si poate pe la magazine

 

intr-adevar trebuie sa iei doar GL4 dar nu e sigur ca e ai nimerit vascozitatea, mai citeste acest topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vascozitatea asta o vrea omu',asta o caut. Eu ma refeream sa nu iau fake de Castrol,nu Oem. O sa pun exact ceea ce a zis proprietarul,vreau doar sa stiu surse de ulei original Castrol. Daca era masina mea as fi incercat si ce spuneti voi :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa citesti totusi topicul asta de ulei pentru cutie....  75w-90 s-a dovedit de foarte multe ori nepotrivit pentru cutie de Vw.  

 

Ce motorizare are masina? 

Uite aici indrumatorul de la Castrol pentru uleiul recomandat.

http://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041293&contentId=7074725

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca 75w-90 e recomandat si la mine, cred ca e ceva normal la vw. si eu zic sa puna oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ma inteleg cu germana,nici google translate nu si-a facut treaba. Daca ma uit la cercul 1,am ales bine. Sper sa nu-mi fi prins urechile pe acolo. Inca nu am cumparat uleiul deci sunt deschis la sugestii totusi.

Am dat 1-2 pagini in urma si 75w/90 pare bun :D.

post-132850-0-38385500-1392672112_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu te incadrezi la 3 daca ai cutie manuala....  la 1 este Diferentialul pentru cutia automata, la 2 este uleiul hidraulic pentru cutia automata.

 

puteai sa iti dai seama ca nu ai cum sa ungi o cutie intreaga doar cu 0.75 litri

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Pentru o Skoda Octavia 1.8 t Rs ce recomandati? Ma gandeam sa bag Motul Gear 300 75w90.Vreo parere despre acest ulei? Si cati litri intri 2 l sau 2,25 l ?

Mersi

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutia EHA pe care o ai pe maşină este recomandat G50 (care are vâscozitatea la 100 grade apropiată de ce vrei tu să bagi (G50 are 15,6, Motul Gear 300 75w90 are 15,2) şi ai nevoie de 2l.  Ca o paranteză tot în manual zice că  se poate băga şi G 052726A2, dar care  are vâscozitatea de numai 6,3 prin urmare cred că ăsta ar fi mai potrivit pentru zone foarte reci.

 

Deci este ok, dar de ce vrei să-l schimbi? În manual la rubrica interval de schibare scrie "Filled for life". În cazul în care nu ai probleme cu schimbatul vitezelor, nu agaţă,  nu cârîie, schimbă uşor, verifică dacă este la nivel, apoi scoate cu o seringă, ceva vreo 200-300 ml pe care să-l examinezi dacă are culoarea ok, dacă nu are sclipici în el şi dacă este ok lasă-l aşa. Cel mai important este să verifici periodic să nu ai scurgeri şi dacă este uleiul la nivel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra greu cateodata in viteza (treapta 1) nu mereu . In rest am vazut ca parerile sunt impartite in legatura cu schimbatul uleiului sau nu . Acest ulei din cutie nu isi pierde din proprietati? In rubrica de care zici tu asa o fi ,dar sa fim seriosi ,eu unul nu cred ca nu il schimbi niciodata . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat, dar în necunoştinţă de cauză. Sincer nu cred că era necesar. Avea acelaşi aspect cu cel original (culoare, vâscozitatea nu-mi dau seama), nu avea sclipici sau pilitură la buşon. Intra foarte bine în viteze şi maşina avea vreo 140 k km , nu mai ştiu exact. Uleiu est sintetic şi nefiind supus la temperaturi înalte nu văd de ce şi-ar pierde proprietăţile.

Unui coleg cu lupo tot ca al meu i s-a stricat cutia pe la 400 k km, dar din cauză că a avut pierderi de ulei şi crede-mă că la maşina aia nimănui nu i-a trecut  prin cap să schimbe uleiul la cutie. Continui să cred că uleiul insuficient este cel mai mare duşman al cutiilor (în condiţii de exploatare normală)

 

Acum eu nu-ţi pot da sfaturi ce să faci pentru că nici mecanic nu sunt nici experienţă prea mare nu am cu maşinile, doar ţi-am prezentat ce scrie în manual.

 

Aşa ca idee intratul greu în viteza 1 mai poate avea şi alte cauze (ceva uzuri la timonerie, poate vreun suport motor mai obosit). În afară de asta ştiu persoane cu maşini din grupul VAG cărora de noi le intră mai greu în treapta I. Eventual fii atent şi vezi în ce condiţii intră greu şi scrie aci.

Mai depinde şi câţi km are maşina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

175k . Cutia de viteze a fost schimbata in Germania prin 2011 parca :) . Cand o sa il schimb o sa revin cu impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masina din semnatura cu 226k ..seria WVWZZZ3AZRE203542 ,ce ulei de cutie i-mi recomandati ...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TMBGD46YX23529044 este seria de sasiu a masinii mele din smenatura... M-am uitat in cartea service a masinii si scrie ca suplimentar la 60 000 km se face verificarea nivelului de lichid al servodirectiei, dar ca pentru FABIA nu este valabil.

Ce vrea sa insemne? si ce tip de ulei pentru cutia d eviteze mecanica imi trebuie mie? ce vascozitate si ce norma? ce marci recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5, 6 trepte, stie cineva ce norma si cat intra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa schimbati uleiul din cutie, verificati ca timoneria sa fie ok (eu am avut o bucsa de la timonerie, spre motor, sparta si m-am grabit sa schimb uleiul).  

 

In prezent, am remediat problema si am pus ulei original cumparat de la reprezentanta.

 

Simtome care m-a determinat sa schimb uleiul: In treapta 1, cateodata nu vroia sa intre, a doua si a treia agata. In prezent este torul ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!