Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

imi poti spune te rog si codul uleiului OE pentru GVY ?.....probabil omul de la reprezentanta nu stie........in cele automate intra cumva 2,2 l de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar  atât scrie în manual. Pe BGU de pe Toledo nu s-a pus automată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit si am schimbat uleiul din cutia de viteze.....era cam maro....... acum vitezele se schimba mai usor, mersi pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Ce cantitate de ulei ai folosit?

 

Merci!

 

ct85msi, on 12 Jan 2014 - 15:49, said:snapback.png

La G V, 1.9 TDI BXE 77 kw WVWZZZ1KZ8W056703 ce ulei OEM ii pun ? G 070 726 A2 cumva?  Cutia e 5+1 trepte. Multumesc anticipat !

 daca ai cutia de viteze JCR, da acela este uleiul

Modificat de danny2oo5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Pentru un Golf 5 1.4 MPI cod motor BCA serie WVWZZZ1KZ4W121550 ce uleiuri imi recomandati atat pt motor(as vrea ceva cat mai bun) cat si pentru cutia de viteze si ce cantitati? PS La cutia de viteze la cat timp se schimba uleiul??Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calinkarting100

Care-i cantitatea de ulei care intra intr-o cutie de viteze 5+1 GGV...eu am completat cu ulei pana la buson, dar dupa ce am vazut in ce hal arata uleiul din cutie m-am gandit sa-l schimb... din cutie mi-a iesit aproximativ 1,7-1,8 L de ulei, acuma eu cu cat completez inapoi, in autodata am vazut ca era trecut 2L. ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Ma poateti ajuta si pe mine cu privire la tipul si cantitatea de ulei pentru un

Golf 6 1.6 diesel CAYC 105cp, cutia LHW.

VIN WVWZZZ1KZAM629944

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Salutare tuturor. Imi poate spune cineva daca la cutia de viteze cod ERT care echipeaza motorul AZD fabricatie 2000 exista buson de nivel? ca am controlat-o pe toate partile si nu am gasit decat busonul de golire (se desface cu inbus de 17). Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este in capatul cutiei de viteze, spre roata din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E surub cu cap hexagonal ingropat? Ala e?

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare eu am un Golf 5 din 2004 1,9TDI cutie manauala 5+1 am schimbat ieri uleiul in cutie , mai era doar 700 ml si am observat acum ca mi-au bagat GL 5 , 1.8l. Dupa tot ce am citit pe aici -sunt in dubii acum - sa merg sa schimb din nou sa le cer sa puna GL 4 sau e ok si GL 5?

Mulrumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VALY7777: eu am gasit asa pt masina ta:

 

Specificaţie ulei transmisie manuală:

5 trepte - tip cutie 0A4: G 060 726 A2   Ulei original
6 trepte - tip cutie 02S: G 052 171 A2   Ulei original

 

GL4 ambele.

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adaniel69,

 

Ai vreun soft unde verifici chestiile astea ? Te întreb pentru că și eu am cerut informația asta cu aproape 2 luni în urmă dar tot nu m-am lămurit dacă am nevoie de GL4 sau GL5.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici în funcţie de codul original poţi afla de care GL este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi aia e, lupo, că la precedentele căutări am găsit după codul original și GL4 și GL5. Pe site la Fuchs găsești ceva, pe alte site-uri găsești altceva.

Eu știu că Fuchs sunt producători de lubrifianți pentru grupul VW pe OE dar garantează cineva că informațiile sunt 100% corecte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum uitându-mă peste link-ul ăla am văzut că G50 pe care-l am eu în cutie merge şi cu GL4 şi cu GL5  şi aş fi jurat că este GL4.

Acum câţiva ani am înlocuit din prostie uleiul cu LM GL4+ şi nu mi-a plăcut comportamentul aşa că am trecut înapoi pe OEM chiar dacă G50 este cam scump (nici LM ăla nu a fost prea ieftin), dar nu am dureri de cap din cauza lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , multumesc mult

Pentru linistea mea am mers din nou la Service si desi ei se jurau ca e bun ....fff bun GL 5 ...pt masina mea , am comandat din nou ...API GL 4 ...doua bidoane a 40lei bidonul de 1L si am schimbat GL 5 cu GL 4 .

80 lei nu e mult dar daca GL5 distrugea in timp prin coroziune sincroanele ,cred ca ma costa in 4-6luni  de 10 ori mai mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat si eu uleiul la cutia de viteze,Golf 6 ,motor 1.6 tdi cutie cu 5 trepte cod cutie LHW.Dupa ce ma documentez bine pe forum si  cumpar 2 litri de ulei original VW pentru a evita complicatiile trec la treaba.

Cutia are 2 gauri,una jos de scurgere si alta pe lateralul cutiei inspre radiatoare amandoua se deschid cu hexagon ,cred ca sunt si identice piulitele sau surub......cum sa le spun .

La golirea cutiei a curs putin ulei....am constatat si eu asta ,aproximativ 1 litru estimeaza mecanicul.

Am folosit butonul din lateral pentru umplere si nu am putut introduce mai mult de 1 litru..... de pe forum am aflat  ca trebuie sa intre 1,9 litri ,iar mecanicul (care chiar se pricepe) ma verifica pe programul cu care el lucreaza si spune ca trebuie 1,7 litri.

Eu nu am vreo explicatie,el are una si aceea ca virgula cutia cand este noua poate lua 1,9 litri dar deoarece din turnare in interior poate avea  compartimente ea nu se goleste complet cand sta pe masina si mai poate pastra ulei vechi in ea.

Daca aveti si alte pareri va rog sa va exprimati .....nu vreau sa ajung la PBN .....pentru ca nu vreau, este destul ca am cumparat de la ei uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai pus inapoi tot cat ai scos, e in regula..... 

pentru unele cutii de viteze de la VW, mai este o procedura de umplere, un pic diferita... 

 

Este si cazul cutiei LHW.  Data viitoare sa se uite mecanicul pe ELSA. se mai goleste printr-un punct... si se umple pe la gaura switch-ului de mers inapoi

 

golire.pdf umplere.pdf

 

 

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu schimbat uleiul la cutie, nu a curs mai mult de 1l insa nici la completare nu am reusit sa introduc mai mult ( tind sa cred ca mai putin ), asa m-am ales cu un  bidon sigilat :)

Am mers pe varianta originala G 052 171 A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate andrei_221 asa se face ,ma duc azi la completare de ulei,pot spune ca nu a facut probleme cutia (agatat ,zgomote etc) cu ulei mai putin.....nu o sa completez chiar cu 1 litru ...ma mai gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!