Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Aveti grija ca la grupul VAG nu merge decat API GL 4, nu puneti 5 fiindca e mai aditivat pentru ungerea pinioanelor de otel dar ataca sincroanele din alama (sau tot ceva pe baaza de cupru in orice caz) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci m-am hotarat ,  merg pe motul , sau castrol


tre sa fie 75w-90  api gl-4  ?   nu tre sa mai aiva si alte caracteristici?


tre sa scrie pe bidon si normativa  02M 51 , specifica pentru cutia  de la golf 4  , 85 kvw , cod motor AJM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu puneti voi ulei original, de la reprezentanta? Nu e prea scump si am inteles ca e cea mai buna alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la Original nu e tot Castrol mai @Lucian?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat.

Poate fi Fuchs.

Dar cert e ca este facut strict pe norma vw si nu si pt alte norme.

 

Atat timp cat cele aftermarket respecta doar norma specifica vw e ok, insa eu nu as pune un ulei care sa fie cu spectru larg de utilizare, precum gl4/gl5 smdp pt ca personal cred ca nu sunt la fel de eficiente decat cele doar gl4.

 

Oricum parerile sunt impartite insa, eu unul recomand uleiul oem dar atentie schimbat la max 60.000 km sau 4-5 ani pt ca, din motive tehnice ce tin de cutiile de viteze, aici gandindu-am in special la benzinarele mici aspirate si sdi-uri, uleiul oe actual nu mai este full sintetic ci mineral sau in cel mai bun caz semisintetic. Cel de prima umplere era 100% sintetic fara discutie.

Au adoptat aceasta mutare pt ca asta e reteta care da cel mai bine acestor cutii.

 

La tdi sau motoare mari/turbo pe benzina, cutiile sunt ceva mai bune insa tot oe as pune si in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dan  eu am pus ulei de la Ravenol 75w80  parca,care l am schimbat la fiecare 2 schimburi de distributie si totul a fost ok.Nu am avut probleme cu cutia!

Unii producatori am impresia ca recomanda sa schimbi uleiul la fiecare 120 tkm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are aproape 150k si cand se incalzeste afara parca agata putin dar nu cred sa fie din ulei(nu am verificat nivelul),mai repede ceva din ambreiaj fiindca iarna la frig primele 3-4 debraieri topaie masina daca nu o turez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile sintetice da, alea nu au moarte.

Dar cele semi sau minerale au un iterval de schimb mai redus.

 

Precum am spus cel oe nu mai e full sintetic, insa isi face treaba chipurile f bine.

Dar atat, eu unul recomand sa se schimbe la max 5 ani sau 60.000 km.

 

Cand am efectuat primul schimb de ulei la aprox 120.000, uleiul original de prima umplere era ca nou, cel putin din pct de vedere coloristic.

Cel oe folosit pt schimb, acum la 175.000 era destul de inchis la culoare, semn ca nu mai sunt facute sa reziste asa de multi km.

In schimb, din ce am auzit, nu am o dovada scrisa, acesta oe ar fi gandit sa se preteze mai bine pt o cutie uzata, sa mai ia din jocul cauzat de uzura smdp.

De aceea spun ca se preteaza mai bine decat unul aftermarket sintetic insa cu mentiunea sa se schimbe mai devreme.

Mie logica asta mi-a dictat-o si fara sa spun nimic cand am fost sa cumpar uleiul de la reprezentanta, tot asta a fost si recomandarea lor privind uleiul vw pt cutii de viteze.

 

Si cerandu-le o fisa tehnica, desi nu mi-au dat-o, mi-au spus ca e fabricat de Fuchs.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze daca s-a mai repetat intrebarea asta, dar n-am putut urmari toate posturile anterioare.

 

Pentru golf 4 AZD (WVWZZZ1JZ2U400189) ce cod are uleiul original pt cutie manuala ? Cumva G 060 726 A2 ?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de fedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

pot pune la golf 4 1.4 16v axp din 2001 cutie manuala ulei cu norma API GL4 grosime 80W90? care e diferenta fata de 75W90?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU!

Diferenţe pot fi multe, în primul rând vâscozitatea la rece. Pune de care trebuie dacă nu vrei să ai bătăi de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, si de care trebuie sa pun? unul de grosime 75W90 cu specificatii API GL4 sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok 75W90 API GL4 de un producător bun sau original. Acum este alegerea ta, părerile sunt împărţite dacă OEM sau AM. Mai citeşte pe aici pe topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca are nevoie de 75w si atat, fara 90 in coada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, în autodata aşa dă 75W, iar în elsa la golf nu dă nimic, dar căutând după codul cutiei DUW, la Seat dă aşa: Oil API GL4 SAE 75W (Hypoid), iar la Skoda (motor AXP, cutie DUW) zice că: Gearbox oil G 005 000 SAE 75W 90 (synthetic oil), Gear oil change interval: Filled for life.

Până la urmă care este diferenţa între 75W şi 75W90?

@adaniel69 de ce vrei să schimbi uleiul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la seat leon cutie ERT la fel da 75w, care este foarte subtire, dupa lungi discutii, am bagat 75w90 deoarece vara ziceai ca am apa in cutie, schimba greu nu simteam ungere deloc, acum trb sta mult mai bine

Dar nu schimba norma daca nu.i nevoie

Modificat de albulul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv

 

75w e ulei monograd

 

75w90 e ulei multigrad

 

deci e clar ca au alta curba de vascozitate raportat la temperatura, poti introduce si tu pe acest comparator valorile introduse de mine pentru 75w si 75w90 de la Fuchs care banuiesc ca e cel OEM mai ales 75w-ul

 

http://www.widman.biz/English/Calculators/Graph.html

 

eu am introdus valorile gasite in fisele uleiurilor :

PI_TITAN-SINTOFLUID-FE-75W_e.pdf

323-TITAN SINTOPOID SAE 75W-90.pdf

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am si eu o intrebare referitor la ulei, Repsol Cartago Cajas 75w90 este bun pentru masina din semnatura mea? pe undeva am citit ca este GL-4. Multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat motul pt cutie urmeaza sa-l schimb.motylgear 75w90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.vreau sa schimb uleiul din CV si nustiu ce ulei si cat sa pun. cutie de viteze este 6+1 trp. cod FRK(vin-WVWZZZ3BZ2P299624). de la un timp a observat ca dupa ce se incalzeste se aude un huruit(se aude si la rece dar nu asa pronuntat) ,am fost la mai mutlti mecanici si mi sa spus ca ar fi CV(rulmetul conic).problema este ca nustiu sigur daca este din ulei sau din cutie.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aș avea și eu nevoie de informații legate de uleiul pentru cutia de viteze. După ce am căutat în diferite manuale pentru Audi, am găsit următoarele informații legate de specificațiile uleiului: Gear oil G 052 911 A SAE 75 W 90 (synthetic oil). În ETKA scrie G 052 911 A1 și alternativ G 052 911 A2

 

Codul de șasiu este: WAUZZZ8DZSA017255

Cod cutie viteze: CPD (este scos din VIN Decoder iar informația este confirmată și de manuale.

 

Ideea este că am căutat ulei cu specificația respectivă și am găsit GL-4 75-80 și GL-5 75-90. Din câte știu, specificația GL 4 sau 5 este foarte importantă și trebuie respectată, altfel compoziția uleiului îți atacă diferite materiale din cutie și ți-o distruge efectiv.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, majoritatea uleiurilor 75W90 (full sintetice) sunt GL4/GL5 deci ai scapat de o grija :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa contrazic deloc dar eu nu inteleg cum un ulei poate sa aibe si GL4 si GL5, din ce stiu eu au catitati foarte distincte de aditivi pe baza de sulf si fosfor. Poate exista o explicatie logica prin folosirea altor aditivi, pana una alta cutiile noastre de pe motoarele transversale sunt synchromesh si din aceasta cauza cer 100% un ulei GL4, la cutiile de pe motoarele longitudinale mixta situatia in functie de ce a decis producatorul in urma proiectarii, iar diferentialele cer doar GL5.

 

Atasez putina literatura, dar informatii mai exista in acest sens.

 

 

Transaxle_oil.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intampin si eu o "problemuta" cu a mea cutie de viteze si vreau sa-i schimb uleiul numai ca nu gasesc exact cat ulei trebuie pus in ea. Am sunat la reprezentanta, am dat VIN-ul si mi-au spus ca trebuie 2,2 l (preferabil OE 115 lei/ litru).......dupa lungi cautari pe net am aflat si codul cutiei de viteze GVY (motor 1,6 BGU), pe sticker -ul din spate nu scrie codul. In concluzie nu prea stiu ce sa fac, tot pe net am gasit ca se pun 2l de ulei in cutie........poate cineva sa confirme ca trebuie 2,2 l de ulei ?

post-61370-0-71725100-1404761145_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În manual zice că 2l, autodata la fel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!