Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

salutare,am un  passat cod motor avf si cutia in 6 trepte si vreau sa-i schimb tot uleiul,ce imi recomandati in afara de cel oem care este nesimtit de scump!!!multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu din nou. Vi sa intamplat sa introduceti maneta in marsarier si sa nu se intample apsolut nimic?? deci ca si cum ar fi socasa din viteza?? .O introduc in R si incerc sa plec si nimik , accelerez nimika , doar daca dau in fata 1 metru si apoi o bag iar atunce merge.



Nu am schimbat ulei in cutie nici o data. 160.000 km.O fi o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca nu bagi maneta in viteza pana la capat, de aceea nu cupleaza pinioanele

 

din cate stiu treapta R nu e sincronizata si deasta se mai blocheaza la intrare cateodata in functie de cum se pupa pinioanele, eu o scot si incerc iara sa o introduc, dar cateodata nu vrea nici asa si atunci eliberez si ambreiajul sa nu o fortez in momentu cand e la liber si apoi incerc din nou si trebuie sa mearga fiindca sau mai invartit ceva pinioane prin cutie

 

eu tiam descris un bug comun, un lucru perfect normal la cutiile astea, sper sa nu fie ceva mai mult la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra perfet in R. O scot o bag iar da tot asa face. Se imtampla cam 1 pe zii kesti asta. rar dar se intampla de vre 2 saptamani .

Mentionez ca am bagat de 3 -4 ori consecutiv , si eu credeam ca nu o introduc bine in R.

Pe cine am intrab nu mai auzise de asa ceva. Exact ca si cum ar fi scoada din viteza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbatorul e pe cablu sau timonerie, ai verificat problema de acolo?

 

daca nu e nici aici problema si nici o eroare la introducere in viteza atunci nu iti ramane decat sa dai jos cutia, de aceea zic verifica bine aceste aspecte, nu cred sa fie problema in cutie

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salve care este diferenta intre G070726A2 SI G052171A2  ce norme indeplinesc si ce tip sint minerale sau sintetice Pentru o cutie JCR vad ca se recomanda G070726A2 ce se poate intimpla daca bag G052171A2 si ce diferente de pret sint?? Multumesc

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G070726A2 =55lei

G052171A2 =125lei

La JCR-ul tau merge G070726A2 pt ca este cutie cu 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da  GABI multumesc de info intre timp aflasem preturile totusi eu intrebasem ce norme indeplinesc ,ce tip sint minerale sau sintetice si ce se poate intimpla daca folosesc G052171 ??? ai idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine imi face si mie o recomandare? Vreaus a schimb uleiul din cutie dar nu stiu ce sa bag 75w80 sau 75w90? norma am inteles ca tb sa fie GL4. Specific motor bkd 2.0 tdi si cred k imi tb 2.3 L de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa imi lasi o serie de caroserie sa identific cutia de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cutie GRF G052171A2 lei 125,2.3 litri necesari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Pentru un Golf 5 1.4 MPI cod motor BCA serie WVWZZZ1KZ4W121550 ce uleiuri imi recomandati atat pt motor(as vrea ceva cat mai bun) cat si pentru cutia de viteze si ce cantitati? PS La cutia de viteze la cat timp se schimba uleiul??Multumesc!

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Gabi,

Imi poti spune cati litrii de ulei intra in cutia de viteze la golf 4 tdi axr 101cp WVWZZZ1JZ3W370377 si daca ai idee ce pret are cel original, sau ce altceva mi-ai recomanda?

Multumesc.

Modificat de C-A-S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , am si eu o intrebare pt un golf 4 1,4 16 V serie : wvwzzz1jz1w612661 ce ulei pt cutia de viteze imi puteti recomanda , am citit multe rapsunsuri la acest post , dar sunt putin indecis ..stiu ca 75w90 gl4 este cel mai bun . Original (oem sau celelalte : MOTUL , MOBIL , RED ) si daca original ar fi cel mai recomandat cam de unde as putea gasi !

Nu mha prea pricep la acest capitol dar vreau sa aleg ceva bun pt masina ..cutia de viteze facand figuri in viteze 1 si 3 la caldura , nu stiu exact daca uleiul vechi este original sau alta marca ! Va multumesc si astept un raspuns ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutie DUW,G 052 726 A2 este uleiul original,iti trebuie 2 litri,50 lei litrul,la o reprezentanta sau la un magazin auto.

Iti intra 1.6-1.8 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca agata, cred ca poti merge pe G 052512A2. Parca asta e codul de ulei pentru cutiile care agata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie neaparat sa schimbam si uleiul la cutie sau numai complectare in cazul care curge,se pierde pe undeva?Am depasit o 100km si nu stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare pana la busonul de umplere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce modele e inclinata cutia si nivelul e putin peste busonul de verificare/umplere?

stiu ca e vorba de cutii in care intra 1,9 litri de ulei, parca fabia si pe cale de consecinta banuiesc ca si polo 9n...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un golf 4 1.6, 16v motor AZD, astazi am schimbat uleiul in cutie si am pus Repsol Cartago 75W90 GL-5, pe urma am citit pe forum ca nu este indicat sa pun GL5, Este problema mare daca merg cateva zile cu uleiul asta in cutie pana iau unul original de la reprezentanta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gl 5 nu e bun la cutiile de 6 trepte.....la 5 trepte merge fara probleme.

gl 5 nu e bun la cutiile de 6 trepte.....la 5 trepte merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o legatura nr. de viteze in cutie cu specificatia GL-5, scoate uleiul acela si foloseste original, te ajuta colegul GABIVVX cu cod si pret pentru uleiul OEM.

 

Cateva zile nu sunt o problema cu GL-5, nu are timp sa atace rotile dintate care contin alamuri.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are multi km, agata foarte putin dar agata, am schimbat uleiul din cutie acum 20k km si am vazut ca imi curge zilele astea pe la golire ma rog nu este grav pasta neagra si gata, dar de curiozitate eu am pus cand am schimbat doar 1l, dar cat este recomandat sa pun pentru masina din profil. Eu nu sunt cu tipurile astea de uleiuri si bla blauri eu am pus prima data Aral 75-90 si a mers bine pana s-a scurs :) sau poate am pus putin :) de asta va intreb.

Acum vrau sa-l bag pe asta Mobilube 1 SHC 75W-90.

Multam si seara buna.

Modificat de mvictor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!