Jump to content

GOLF 5 - 2.0 TDI - BKD


Doomy

Postare recomandată

Din pacate cam asa sta treaba cu masinile de o varsta...dupa cum expui problema pare sa fie ceva pe la cutie. Bafta la reparatii!

 

Ps: nu este foarte sanatos sa te enervezi pentru un fier. Am trecut prin asta si crede-ma ca asta a fost motivul principal pentru care am dat Jetta. La 2 3 saptamani aparea cate ceva...pur si simplu am zis GATA!. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Multumesc Cristi ,  sa vedem ce o iesi . 

 

Pentru mine e mai mult decat un fier , ca altfel nu aveam ce cauta pe forumul asta :)     Masina cere dar si ofera , asa o vad eu...    Problema este atunci cand cere mai mult decat ofera :)) 

Link către comentariu

Eu cred ca e altceva, nu cutia. Sper sa am dreptate si sa fie un rulment, sau altceva. Ideea e ca tu ai schimbat o serie de piese in ultimul timp (rulment, planetara) care daca sunt uzate sau au joc scot zgomot, astfel ai eliminat niste zgomote vechi. Facand asta, iti apar zgomote noi pe care incepi sa le auzi acum, fiindca le-ai remediat pe celelalte.

Link către comentariu

Am pierdut azi 11 ore prin service-uri , cerut mai multe pareri ...fara sa deschid cutia. Am luat iar la rand toate piesele prin eliminare .  Concluziile adunate de la toti mecanicii sunt : 

 

1) Distributia 

2) Catalizatorul

3) Pompa de ulei din baie. 

 

Pentru ca oricum mai am pana in 10 K km si ajung la termen de schimbat distributia  , am decis sa fac schimbul de distributie maine , sa elimin din lista majoritara acest punct.  

Am comandat distributia pe OEM  + antigel  ( cred ca vine continental cu pompa de apa HEPU) 

 

Am mers pe aceasta varianta ca mi-a fost recomandat sa nu umblu in cutie/motor fara a face acest pas. 

 

 

Inca o noapte alba ....... :tuktuk:


Eu cred ca e altceva, nu cutia. Sper sa am dreptate si sa fie un rulment, sau altceva. Ideea e ca tu ai schimbat o serie de piese in ultimul timp (rulment, planetara) care daca sunt uzate sau au joc scot zgomot, astfel ai eliminat niste zgomote vechi. Facand asta, iti apar zgomote noi pe care incepi sa le auzi acum, fiindca le-ai remediat pe celelalte.

 

deenman In mod normal as fi de acord cu tine dar problema este ca acest zgomot a aparut pur si simplu din senin , in mers la viteza constanta.  Plus ca daca o las pe liber la relanti in mers este mai silentioasa ca niciodata ! 

 

 

 

Daca mai are rost sa zic  , am incaltato si de iarna , in caz ca era ceva de la jante. 

post-59697-0-97415800-1447435794_thumb.j

Link către comentariu

Am schimbat si distributia , pompa de apa si antigelul + reglat avansul dar din pacate zgomotul tot este prezent .

 

Am spalat si degresat toata partea cu distributie a motorului , am dat jos si vasul de antigel si furtunele si le-am curatat cu degresant . m-am speriat ce am gasit pe capacul de la distributie, plin de jeg si praf uleios. 

 

Pompa de apa veche avea putin joc dar nu curgea pe langa iar rola mare tacanea putin dar nimic serios.  Am gasit cu problema(zgomote mici/spre mari  dar nu cel de care vorbim)  rola de la intindere curea alternator si inca un rulment de pe planetara ( intermediarul ) care le-am comandat sa fie schimbate in urmatoarea perioada. 

 

Raman ceilalti 2 suspecti din lista catalizator/pompa de ulei.  

 

Saptamana asta vreau sa fac o programare la Porche pentru constatare sa isi dea si ei cu parerea, apoi in functie de rezultat vad cu ce continui.  Luni abea pot sa sun pentru programare ca nu lucreaza in we  :dry:

 

Timpul meu e limitat saptamana aceasta , cel mai probabil dupa 23 nov pot sa imi mai fac timp sa ma ocup serios de ea.  Si baietii mei din service tot atunci sunt liberi sa se poata apuca de dezasamblat si verificat. 

 

Asa ca am inca o saptamana de stat cu gandul la masina..... :icon_cry:

post-59697-0-47766400-1447569844_thumb.j

post-59697-0-76346100-1447569893_thumb.j

post-59697-0-43913000-1447569919_thumb.j

post-59697-0-30887200-1447569926_thumb.j

Modificat de Doomy
Link către comentariu
nicusor_pintilie

Nu te alarma...pana la urma distributia oricum trebuia sa o faci ... iar daca a cazut una din cele doua variante care le presupui se rezolva si alea , te inteleg perfect...cand sti cati bani ai bagat in ea ai felingul ala....dar se rezolva intrun fel sau altul... ;)

Modificat de nicusor_pintilie
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Rezultatul diagnozei in reprezentanta : Turbina .       Cu  mentiune :  ungere proasta ce a dus la frecare a axului de carcasa .  Principalul suspect a ramas  pompa de ulei .Aparent nu ajunge destul ulei la turbina.   

 

Maine intra la doctor sa ii umblam la rinichi si la ficati :grrrrrr:   :(        sa se termine odata.........

Modificat de Doomy
Link către comentariu

In sfarsit a venit si soarele pe strada mea !   Problema a fost rezolvata fara a schimba turbina sau pompa de ulei !!!!!!!!!!! 

 

In caz ca sunteti curiosi sa aflati de la ce a fost ( mie unu mi se pare fantastic )  :censur:

Vorbeam mai sus ca am comandat rulmentul de la planetara intermediara ca sa il schimb si pe acela .......acesta se pare ca era ce a cauzat problema . 

 

Rulmentul era sarit din slot si avea loc de miscare(poza)  ,acesta cauza vibratie mare in sarcina,cand am ridicat masina nu se vedea si nu se auzea ca nu era presiune pe roata -->> din cauza vibratiei conducta de ulei de la turbina se misca putin si a ros una din garniturile de la capete ( jumatate de garnitura era pe interior) -->> acest lucru a obstructionat putin uleiul catre turbo (ungere proasta) si de acolo se amplifica si sunetul de turbina (huruit) --->> mai mult decat atat vibratia aceasta amplificata facea furtunul de iesire (parca)  de la turbo sa se atinga de scutul termic dintre sasiu si caseta de directie---->> caseta de directie avea foarte mult pietris intre scut si motoras de aici alta amplificare a sunetului  :screwy:  :screwy:  am gasit mici locuri unde se vedea ca s-a atins  .  Stateam cu mecanicul si ne uitam unul la altul sperand ca asta e raspunsul dar totusi eu nu credeam ca se va rezolva problema. 

Partea cea mai buna este ca am decis sa incepem cu verificarea turbinei (conform constatarii de mai sus)  ca daca incepeam cu pompa de ulei o beleam.... Turbina se prezinta "ca virgina " dupa spusele mecanicului , nu are joc la ax ,a fost si curatata cu ocazia asta , zero fluierat ! 

Am schimbat garniturile de la tuburile de ulei turbo , inca un furtun de pe acolo care a fost recomandat la schimbat ( arata imbatranit rau) + ulei completat  + curatare caeta de directie de pietris , spalat , suflat , tuns si frezat si arata ca noua acum ! 

 

Am montat totul la loc , prinse toate ca la carte si apoi am iesit la o tura. Mi-a cazut fata cand am vazut ca nu se mai aude , lacrimi de fericire , maine trimitem 2 lazi de bere cu dedicatie la colegii din service :)

 

Deja am facut 50 km , mers aiurea centura + bucuresti sa vad ca e rezolvata si pot sa spun intr-adevar ca e ca noua !  nu mai are nici o problema , silentionasa batranica ! 

 

Am avut ocazia si am si dat polish la faruri !! au iesit 99% bine ! sunt multumit . 

 

Nu vreau nici macar sa mai pomenesc de diagnoza "Expertilor" , macar mi-au dat un indiciu unde sa incep.......sunt prea fericit acum. 

 

Gata cu somnul pe pastile !!!!!  :hainoroc:

post-59697-0-84360800-1448480056_thumb.j

post-59697-0-53643600-1448480060_thumb.j

post-59697-0-62230100-1448480066_thumb.j

post-59697-0-48546500-1448480073_thumb.j

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Te-ai stresat ceva cu patania asta, bine ca i-ati de cap. Parerea expertilor din reprezentanta este egala cu 0, din moment ce nu au gasit cauza ci doar unul dintre efecte.

Link către comentariu
nicusor_pintilie

Important e ca nu a cazut nimic costisitor la ea....ma bucur ca ai puso pe picioare din nou si multi km inainte...

Link către comentariu

Multumesc Nicusor si codago ,  am scapat totusi sub 1000 lei (fara sa includ schimbul distributiei)  

Link către comentariu

A primit un set de capace , nu prea OEM dar arata cat de cat :D  OEM , m-am saturat sa imi zica lumea ca arata ca un tractor cu capacele de caddy. 

post-59697-0-58195900-1448561784_thumb.j

post-59697-0-46979500-1448561796_thumb.j

Link către comentariu

chiar ma bucur ca i-ai dat de cap, de obicei lucrurile cele mai simple iti dau bataie de cap, in rest masina arata bine, multi km fara incidente.

 

PS : mi se pare mie sau masina e inaltata ?

Link către comentariu

Multumesc de urare. 

 

Nu ti se pare , chiar e inalta . Are arcuri  PDG de octavia instalate si amortizoare heavy duty  , e descris in topic mai in urma. 

Link către comentariu

Sincer nu am citit toate postarile, mai mult am admirat masina :)

Am o curiozitate totusi legata de problema care ai avut-o, in momentul in care mergeai cu masina sau puneai frana simteai vreo bataie in volan sau in pedala?

Link către comentariu

Am inteles, am zis sa intreb pentru ca eu m-am saturat sa schimb discuri si placute si tot nu scap de bataia din volan

Link către comentariu

Am reusit sa fac o iesire  in acest we prelungit : Brasov->Moeciu -> Bran ->Sat Pestera->Dambovicioara.    Am evitat DN 1 (evident)  , am venit pe Pitesti ->Campulung ->Bran-> Brasov si vreau sa zic ca a fost foarte liber(poze) cel putin la intoarcere pe 1 dec la 11:00 AM a fost aproape pustiu .  

 

Masina merge impecabil , am inceput sa o conduc iar cu placere ( pasionatii stiu bine sentimentul) . 

post-59697-0-91551200-1449043050_thumb.j

post-59697-0-26656600-1449043056_thumb.j

post-59697-0-61261900-1449043061_thumb.j

post-59697-0-14353200-1449043066_thumb.j

post-59697-0-65365700-1449043071_thumb.j

post-59697-0-88485100-1449043077_thumb.j

post-59697-0-74978500-1449043166_thumb.j

post-59697-0-93265000-1449043172_thumb.j

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!