Jump to content

GOLF 5 - 2.0 TDI - BKD


Doomy

Postare recomandată

nicusor_pintilie

Frumos traseu si ma bucur pt tn ca a revenit acel sentiment eu de 10 luni nu o mai am pe langa mine si abia astept sa pun mana pe ea :)

Link către comentariu

Imi place ca o scoti la plimbare, la aer, ca fugi de Bucuresti :) 
Spor la km !  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Nicusor stiu ce simti , eu fara a mea  nu as exista , sau cel putin pot sa zic fara masina nu exist  :tuktuk:

 

 

Adriane , bag cat pot de multi km pe afara  in limita timpului si a banilor , nu mai suport orasul asta de cacao numit Bucuresti. 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Te inteleg absolut! La fel si cu Clujul cu ale sale strazi inguste si oameni cu gandire "daca am masina si la WC cu ala ma duc" la propriu si la figurat. In orasele unde castigurile sunt relativ bune fata de restul tarii oamenii iau ca un status sa circule cu masinile...desi cuvantul circulat este redefinit in aceste orase... mai mult statul in ele si taratul de la un semafor la altul. Dar na...boieri suntem, avem cu ce...

Si pe deasupra a aparut o noua specie de soferi(pe bune) care se simt bine exclusiv in ambuteiaje: am o cunostinta....se baga zi de zi in cele mai proaste locuri din circulatia Clujului si sta acolo ca un masochist, cand il intreb de ce nu alege alte rute, trage din umar si imi zice ca pe el nu il deranjeaza, asculta radio etc... cand trebuie sa mearga undeva extraurban: merge cu autobus, tren...sau roaga pe cineva sa-l duca... nu-i place condusul pe afar. Deh..la asta nu mai pot sa zic nimic, Dupa mine din cauza oamenilor cu asa gandire sunt atatea masini in traficul citadin, efectiv lor le place, Daca ii explic ca nu-i face bine la masina, iarasi da din umar si zice oricum se strica...

 

Si eu fac cat de multi km pe afara care se mai poate numi circulat sau condusul unei masini(desi si pe acolo tot mai rea este situatia) 

Link către comentariu

Andrei , ai dreptate , problema cu traficul de la om incepe (foto) . Eu abea astept sa merg cu Metroul , chiar daca si acesta este aglomerat , pentru mine orice drum fara semafoare este relaxant. 

Fac pe cat posibil sa nu merg cu masina dar in zilele cand am naveta pana la Buzau sau Brasov etc....nu am ce face , mai taiem din orele de somn ca sa ajungem fara nervi la destinatie. 

post-59697-0-37477600-1449727268_thumb.j

post-59697-0-47813600-1449727452_thumb.j

Modificat de Doomy
Link către comentariu
nicusor_pintilie

De ceva timp traiesc in Viena , masina fiind in It nu am de ales si folosesc mijloacele de transport in comun , sunt foarte practice dar in acelasi timp ai "norocul" sa intalnesti fel si fel de "personaje" mai mult sau mai putin placute....Sunt inca pe ganduri ...referitor la cum o sa procedez cand o sa aduc masina aici...daca voi mai folosi asa des mijloacele de transport in comun...Oricum avand autostrada la "2 pasi" voi profita din plin sa "curat" turbina cat de des posibil.

Link către comentariu

O mica adaugare pentru comfortul bagajelor : carlige de portbagaj.  M-am saturat sa se amestece bagajele in mers. 

post-59697-0-80351400-1450115575_thumb.j

post-59697-0-77659400-1450115590_thumb.j

post-59697-0-49498100-1450115635_thumb.j

Link către comentariu

Alte bunatati  : Modul DRL pentru faza lunga stil Golf 6 ( foto exemplu atasata )  .  Sa imi fac timp de instalare am de tras cabluri destule , plus ca ii fac switch de dezactivare in interior in caz ca o sa am situatii in care am nevoie de bezna totala  :winter:

post-59697-0-03575300-1450206324_thumb.j

post-59697-0-40356600-1450206327_thumb.j

Link către comentariu

Ce suport pentru extinctor este ala ? :D Vreau si eu , trusa de prim ajutor unde e ? Eu dupa un an de zile , inca nu stiu unde sa le fac loc in portbagaj ..

Link către comentariu

Daniel , extintorul acela este din CORA  (parca) a fost 60 lei cu tot cu suport . Celalalt extintor il tin sub scaunul pasagerului din dreapta .  Trusele medicale (plural)  una este in dreapta (rosu) in poza de mai sus iar una este in plasa portbagajului. 

Link către comentariu

Eu am crezut ca ai cumparat doar suportul :) Atunci trebuie sa asept pana in 2017 pana expira extinctorul ca sa cumpar altul cu suport :)

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. Rar de tot mai vezi pe cineva care sa intretina asa o masina. Am si eu tot 2.0 tdi bkd si turbina imi fluiera putin cand merg linistit la 1800 la 30-40 km/h rpm, dupaia cand rulez mai tare nu se mai aude. Credeti ca se rezolva daca dau jos turbina si o curat ?

Link către comentariu

Multumesc de apreciere.     Ti-am dat pm , sa nu discutam  de probleme tehnice aici. 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

M-am intors si din scurtul concediu de sfarsit de an , am fost la Paltinis (Sibiu)  sa ma bucur de putina zapada existenta. Culmea este ca am prins destul de liber sus , drumul nici nu era dezapezit .  
 

Vremea a fost super , -10 grade media zilnica:)))))  macar a fost soare puternic. 

 

Drumul dus a fost prin Brasov -> Sibiu   iar la intoarcere am venit pe Valea oltului -> Pitesti .   In ambele drumuri am avut noroc de trafic lejer , asa ca m-am bucurat de masina, am avut parte de relaxare la volan si de un consum la pompa de 5.6% , (pe masina arata tot 5.6% culmea) . 

 

Masina a fost mai jegoasa ca niciodata , am spalat masina chiar daca sunt -10 grade acum afara , in acest moment zace intr-un garajul  unui prieten "la uscat" pana diseara , sa nu am parte de surprize ca ingheata pe undeva. 

 

Am dat toate chederele (inca odata)  cu glicerina siliconata , in speranta ca nu se vor lipi  . 

 

Ca o adaugare , bara din fata a adunat la ciupituri si gaurele la greu , zici ca e ciuruita de "mini gloante"  , vedem, la vara ce masuri vom lua. 

 

As vrea ca in vara sa vopsesc toata masina . 

 

 

post-59697-0-32394400-1451813955_thumb.j

post-59697-0-53976700-1451813990_thumb.j

post-59697-0-40802400-1451814424_thumb.j

post-59697-0-14736700-1451814456_thumb.j

post-59697-0-00026000-1451814461_thumb.j

post-59697-0-14698700-1451814478_thumb.j

post-59697-0-29293100-1451814484_thumb.j

post-59697-0-13398300-1451814577_thumb.j

Link către comentariu

Saptamana asta am adaugat 2 accesorii : Suport de telefon pentru CD si Vcds Bluetooth .   Nu e mare lucru Vcds de Bluetooth dar sunt cateva funcii interesante care le poti vedea real time. 

 

Mai am de lucru la ascunsul cablului de alimentare , vreau sa il scot prin gura de ventilatie. 

post-59697-0-54521000-1452343850_thumb.j

post-59697-0-73993100-1452343863_thumb.j

post-59697-0-47313100-1452343945_thumb.j

Link către comentariu

Salutari!Ai acelasi cod pe masina ca si al meu,eu ce am in plus e 4Motion.E frumoasa masina,chiar imi place,singurul lucru care nu imi place e imensitatea numarului de lumini,dar fiecare cu gustul sau.Keep up with good job!

Link către comentariu

@Daniel , este cel atasat in poza . Se foloseste aplicatia de android Torque .  Sunt 2 versiuni ale acestei piese : (lite si full) eu am versiunea lite care impreuna cu aplicatia Torque Lite (gratuita) afiseaza doar senzorii masinii in parametrii , nu citeste codurile de eroare.  Daca cumperi aplicatia Torque Full atunci citeste si o parte de coduri de eroare , din ce am citit versiunea Full face tot .  

 

 

@Iustin93 , multumesc de apreciere , din lumini mai pot sa sting:) nu trebuie sa stea aprinse tot timpul. 

post-59697-0-37377300-1452351540_thumb.j

Link către comentariu

Am vazut ca ai încercat sa pui puddle light!Eu as vrea sa pun led.Ai idee cum se scot lămpile ca se le înlocuiesc?

Link către comentariu

Folosesti ceva solutii de curatare pentru bord, volan etc ? Ca arata prea bine 

Link către comentariu

@Iustin93  Nu am renuntat inca la ideea cu puddle lights , astept vara sa dau jos oglinzile sa ma apuc de treaba.  De scos lampile nu am idee , inca nu m-am documentat cum se face .

 

@Empire  Folosesc servetele umede de bebelus   :10[1]:  dau peste tot mai putin pe pielea volanului. 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Nu am mai postat de ceva vreme , abea mai am timp , suntem in cautare de "nou loc de parcare" si posibil in 2-3 luni sa schimbam resedinta :D 

Exploratorul a suferit si el niste schimbari :

- Am facut revizia pentru 2016 , impreuna cu claxonul de joase care s-a ars , am curatat motorul cu spray de la CRC si cu Texar spray de frane cu un rezultat foarte ok ! 

- Masina a "suferit" inca o inaltare ! pe baza unor planuri cu model de la colegul Carmisa ( cu mai multe imbunatatiri aduse de mine :) )  am facut la strung din otel inaltatoare pentru arcuri . Rezultatul  este super !  Arcuri PDG + Inaltatoare = LOVE .  

Masina este exact cum mi-am dorit ! Inalta si rigida . Punctul cel mai jos din masina acum este scutul la19 cm iar la praguri am 21cm pe fata si 23 cm pe spate. 

Nu vad nici o diferenta in stabilitate !  am mers si cu peste 130kmh si nu este nimic diferit  si cu anvelopele de vara si cu cele de iarna. 

revizie.JPGDSC_0532.JPGDSC_0533.JPGDSC_0536.JPGDSC_0543.JPGDSC_0540.JPG

before after.JPG

Modificat de Doomy
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!