Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Nu am mentionat in nici un post suma pe care sunt dispus sa o platesc, sunt constient ca o masina din 2012 este ceva mai scumpa de 10k, dar chiar si asa nu am gasit o masina decenta. Nu ma grabesc, mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea nu e facelift, e modelul 357 si m a ajuns in Germania (cu istoric si tinuta cum trebuie) 13.500€ anul trecut. 

La 8-10K € gasesti o multime cu "carte service" (completate pe genunchi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PERSONAL, n-as cumpara-o. Nu ca n-ar merita banii, ci mai degraba ca n-are comenzi pe volan. La o masina de peste 10K, am pretentia ca macar comenzile pe volan sa fie "mandatory" :) Un alt minus, pentru mine, ar fi RCD (as prefera RNS510). Iarasi, din ce stiu, motorul de 1.8 cam papa ... ulei (multisor). Insa colegii cu 1.8 pot spune mai detaliat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

@HexD de ce vrei neaparat sa cumperi benzina, cand esti constient de problema cu acel consum mare de ulei? De ce nu iti convine diesel? Sunt motoare foarte fiabile daca sunt intretinute corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, Danny said:

PERSONAL, n-as cumpara-o. Nu ca n-ar merita banii, ci mai degraba ca n-are comenzi pe volan. La o masina de peste 10K, am pretentia ca macar comenzile pe volan sa fie "mandatory" :) Un alt minus, pentru mine, ar fi RCD (as prefera RNS510). Iarasi, din ce stiu, motorul de 1.8 cam papa ... ulei (multisor). Insa colegii cu 1.8 pot spune mai detaliat...

Nu are RCD ci RNS 315. Mie cel mai mare dezavantaj mi se pare de departe lipsa Xenonului. Asta chiar e un retrofit costistitor.

Oricum, cred ca in afara de senzori de parcare, proiectoare si scaune fata incalzite nu pare sa aiba ceva in plus fata de dotarile de baza (nu prea imi dau seama din poze).

Modificat de Clawoodyou
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donici Cătălin

Salutare,

Sunt nou pe forum si sper sa fie înțelegere și sa avem ce învață unii de la alții.

 

Doresc sa achiziționez și eu un Passat CC FL an +2013.

Doatari esențiale pentru mine:

- motor 2.0 170 sau 177 cp

- cutie automata DSG

- interior piele

- trapa

- navigatie rns 510 și sistem dynaudio

- leduri fata spate

- bi-xenon adaptiv

- suspensie adaptiva

 

In plus dacă ar avea ar fi ideal:

- webasto

- r-line

- camera 

- keyless go / entry

Buget: 15.000 euro 

Mentionez ca am citit absolut tot topicul (91 de pagini) din achiziții și ceva probleme.

Am citit ca rentabil ar fi sa merg in Germania după mașina dar nu am cunoștințe etc pentru a lua o mașina in toate mințile ei.

Din țara optez sa o cumpăr dar cu verificare in reprezentanta.

Ce părere aveți, am șanse? Cunoaște-ți pe vreo cineva care vinde o astfel de mașina? Sau persoane de încredere care aduc la comanda din Germania? 

 

Ce am găsit:

- Volkswagen Passat CC https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GqKli.html

- Volkswagen Passat CC https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gs6Xv.html

- Volkswagen Passat CC https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GpaNT.html

 

Apreciez orice răspuns primit. Știu ca o sa primesc raspunsuri sa merg in Germania dar nu cred ca am șanse. Mulțumesc !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As merge pe A2a ,ca si dotari, insa pretul este cam mic.Ai grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificate, sa nu o iei fara un istoric la reprezentanta. 

Prima, desi stiu ca cele de 170cp vin standard cu suspensie adaptiva, chiar daca zice si in anunt ca are, lipseste butonul, asa ca sa nu fie de 143.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua zic si eu, imi place ca are 4 motion impreuna cu dsg si motorizarea de 170 o sa fie ceva special si da, orice masina ai lua trebuie verificata in reprezentanta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima nu iti recomand...din ce stiu eu masinile sunt aduse lovite si reparate in service-ul propriu...a 2-a pare foarte ieftina tinand cont cont ca este si 4 motion...a 3-a pare ok la dotari dar pretul din nou mi se pare mic(poate nu sunt km aia).

Parerea mea este sa mai cauti...si cel mai important nu te grabi

Modificat de alexutzu7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Donici Cătălin  de asta ce zici?  https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-cc-ID7Gsrsm.html 

Sare de buget....dar se apropie de realitatea unui CC FL.

Ca idee,  cunosc propietarul si recomand masina. Stiu cat de obsesiv a intretinut-o.

Din ce stiu nu are kessy, perdeluta si lane assist.  Cam atat. In rest are mai multe din lista ta chestii bonus. . Rline, webasto, si camera.

Merita sa vezi/discuti.

 

Bafta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donici Cătălin

Stefan, mulțumesc pentru recomandare dar sare mult peste bugetul meu. Ținând cont ca după ce cumpăr mașina schimb obligatoriu ulei, filtre, distribuție și ulei in cutie și vreau sa le schimb la reprezentanta (Scorpion Focșani) și din ce am mai citit ar cam costa undeva la 1.000 euro deci ajung aproape de 20.000 și este extrem de mult pentru mine.

 

In rest nu prea mai sunt după cerințele mele :unsure:

Am mai găsit așa ceva:

https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-cc-dsg-170-cp-2013-IDaNvdz.html

Ce oraș / târg îmi recomandați sa încerc ?

Pe online sunt nici mai mult nici mai putin de 15 anunțuri cu filtru pus doar pe an +2013, automata, 170 sau 177 cp și maxim 16k euro.

 

Voi ce ziceți merita sa fac un drum pana la Cluj pentru a doua mașina postata mai sus? la 15k (poate mai lasă ceva). Sau in Cluj am șanse sa găsesc prin târguri mașini ? (Poate mai sunt persoane pe forum Care au vizitat acele târguri sau chiar și din Cluj)

 

Scuze pentru mesajele lungi dar vreau sa ma fac înțeles din prima. Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EDIT:  cat despre linkurile de la tine, suspect de ieftine. Mai ales prima.  Daca intradevar verifici masinile.  iei seria VIN de la zero si verifici TOATE intrarile si data cand au fost facute. Urmaresti tiparul intrarilor in service..cand si de ce au fost facute.  Ce iese din tipar...elimini.

Sa te intereseze si daunele lor.  Sunt sanse sa fie masini cu dauna, reparate prin un service obscur. ceea ce nu este deloc OK.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apeleaza la o firma ce se ocupa cu masini aduse din afara, verificate, de la licitatii etc.
Suma ta este decenta pentru o masina simpla, fara prea multe dotari, si cu km destul de multi.

Daca totusi vrei din tara, verific-o bine si la reprezentanta, si la service (al tau nu al vanzatorului) etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donici Cătălin

O sa aleg un alt service (reprezentanta) decât cel propus de vânzător.

Dacă as pleca la Cluj am șanse sa găsesc mașini prin târguri? 

Recomandati-mi o persoana/firma de încredere care se ocupa cu aducerea mașinilor din Germania.

 

Am mai găsit așa ceva dar sunt 2012 ...

- Volkswagen Passat CC https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GnIuw.html

- Volkswagen Passat CC https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GqD8i.html

 

Prima îmi place foarte mult dar am înțeles ca in Brăila e cam grav cu mașinile :-s

 

Multumesc !

Modificat de Donici Cătălin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Donici Cătălin sa nu iei cu suparare, dar am cateva comentarii...unele dintre ele putin acide....deh, asa sunt eu, spun lucrurilor pe nume.

1) Ai un buget bun la 15.000E...dar tintesti cam sus: sa fie 2013+,  dotari aproape full, 177cp,  4x4, DSG, panoramic, Dynaudio (care e destul de rar)....iar in banii astia masina trebuie sa fie corecta, cu carte service, km reali...samd. 

Ghici ce, nimeni nu-ti vinde asa ceva......nici aici...nici in Germania. Undeva trebuie sa faci un compromis...la buget sau la dotari. Nici in Germania nu o sa gasesti combinatia aia de dotari la doar 15mii.  uite un search  >> AICI <<  (o ai pe aia la privat la 16mii...in rest, toate mai sus de 17mii. Si sa nu crezi ca neamtu nu da km inapoi..sau nu umbla cu prostii....mai ales privatii care vand masina la export)

2) Daca masina pe care o cumperi are carte service cu istoric real la VW sau facturi doveditoare/bon fiscal ptr schimb de distributie, ulei, filtre, ulei cutie...samd. La ce trebuie sa le mai schimbi inca odata?

3) Dupa ce ai citit 91 pagini de forum aici, ne ceri sa iti recomandam un targ la Cluj? sau alt targ auto din RO? Pai la targ cu 15 mii in buzunar esti victima sigura a samsarilor.

4) Toate masinile pe care le-ai postat sunt "de samsar". Nu ma crezi, du-te si verifica-le pe toate. Chiar daca au km reali, posibil sa fie daune reparate. Masinile alea nu reflecta realitatea nici daca au fost luate pe firma cu clasica faza a tva-ului. (care nu stiu sigur daca inca se mai poarta)

Clasicele "se accepta test autorizat" sau "orice verificare" sunt un cliseu de incredere al samsarilor care dupa ce au dat KM inapoi la Arad, au fost si ei la reprezentanta sa schimbe un stergator sau bec. Tu de colo cand intrebi la verificare "Nu va suparati, cati km a avut la ultima intrare in Germania?" Baiatu ala ca click pe ultima intrare si zice sictirit..."Aaa 160mii Domnu!" Tu stiind ca are 163 mii zici in sinea ta......Yupi...e pe bune!!  Doar ca la penultima...sau ante-penultima intrare avea vro 400mii....sau ca in 300mii nu a vazut decat un schimb de ulei la DSG.

5) NU exista un loc special la Braila. Samsari sunt peste tot in tara asta. Doar trebuie evitati.

Succesc in cautari. Pe bugetul asta ai putea sa te orientezi si spre alta masina VAG sau la modelul NonFacelift, un 2012 bine dotat. Il gasesti lejer in bugetul tau.

 

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donici Cătălin

Ma așteptăm sa primesc și critici etc.

 

Dar nu am specificat ca doresc 4x4.

 

“Doatari esențiale pentru mine:

- cutie automata DSG

Majoritatea sunt automate

- interior piele ( nu contează de care )

Nu este ceva rar deci nu influentează atât de tare pretul 

- trapa

Aici as putea spune ca influentează dar mna

- navigatie rns 510 și sistem dynaudio

Rns 510 la fel 60-70% din cele postate au iar de dynaudio ma pot lipsi iar la

urma urmei pot Adaugă și după RNS 510 dacă nu are

- leduri fata spate și bi-xenon adaptiv

La fel majoritatea au (și cele la 12k)

- suspensie adaptiva

Am înțeles ca vin standard pe motoarele de 170 sau 177

 

Deci eu nu cred ca am cerut ceva imposibil in raport cu banii (15k) nu am specificat cuvântul FULL.

Masinile care le am postat aici sunt cele care au trapa, nu am pus filtru pe 4x4, r-line etc.

Poate te ai uitat la lista a doua la care am specificat dacă au acele opțiuni este un Bonus pentru mine.

Deci sa ne înțelegem eu caut:

- Motor 170 cp, interior piele, trapa și an +2013 restul dotărilor dacă e sa fie pe mașina bine dacă nu nu. Sa fiu eu împăcat ca mașina nu are 300k km sau sa fi avut nu știu ce daune.

Cer mult oare?

Modificat de Donici Cătălin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Eu am cumparat masina anul trecut in august ,este identica cu cea din braila , doar ca este neagra, inclusiv deschiderea la picior bortbagaj,sunt foarte utile dotarile ,toate formeaza un intreg si sunt multumit de masina. Pentru mine au contat dotarile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donici Cătălin

@floryn_80 Salutare,

Cât te-a ajuns masina?

Modificat de Manuel N.
Nu folosi quote. Se sanctioneaza.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Donici Cătălin search'ul de pe mobile.de contine basicul din lista ta de esentiale. Ai spus 2013+, trapa , piele si xenon...din start daca vrei 170cp/177cp ai deja o masina 80% cu dotari highline. DCC e standard, navigatia e standard, pielea standard, putine optiuni ramase, in special cele de assist, webasto sau de confort.

Aia incerc sa iti spun, unele optiuni sunt combo cu altele din fabrica si nu ai cum alege 170cp, fara DCC sau altele de baza care din start ridica pretul sus.

Daca alegi motorizarea de 140CP, acolo ai o varietate mult mai mare in optiuni si sansele sa gasesti ceva OK la buget sunt mult mai mari.

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vei gasi greu ceea ce doresti la banii aia... dar iti urez succes! :) Ca si recomandare, cauta "dincolo" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Modelul din linkul de mai jos nu pare sa aiba senzori de parcare, insa are camera (pt. mers inapoi). Tot timpul am trait cu impresia ca daca are camera, implicit are si senzori. Intreb pentru ca pe mine mai mult ma intereseaza senzorii fata/spate (mai mult spate) decat camera. In descriere nu vad nimic, m am gandit ca unii dintre voi, posesori fiind, imi puteti da un raspuns concret.

A doua nelamurire o am legata de pachetul R-Line: credeam ca pentru DSG include si volan R Line cu paddle shiftrs. Vad ca sunt modele R Line si cu, si fara...

Merci!

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-cc-2-0-tsi-dsg-r-line-rastatt/260202256.html?utm_campaign=socialsharing_parkedvehicle&utm_source=email&utm_medium=directmail&utm_content=desktop

Modificat de ayrton4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai volanul nu mai e cel de R-Line, e schimbat cu unul clasic, de aici si lipsa padelelor.

L.E Practic ii lipseste volanul din pachetul R-Line. Sincer, la Passat CC, nu am vazut sa existe varianta fara volan R-Line, dar la CC e posibil ca am vazut si eu acum cateva clipuri pe YT.

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai multe modele R Line cu volan standard ce avea paddle shifters, de exemplu cel din linkul de mai jos... Tind sa cred ca si echiparea R Line are mai multe niveluri...?

 

Modificat de ayrton4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!