Jump to content

Budget Build (modificari ieftine) GOLF mk5


Serban87
 Share

Postare recomandată

iti trebuie cel putin update de can.( ca sa nu iti descarce bateria ) pe mine ma ajutat florin la treaba asta... sau daca ai planuri pe viitor sa ii pui senzori parcare, camera marsarier etc. iti va trebui un can gateway cat mai nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 S-a adaugat tempomat, cost maneta aprox 100 ron, manopera " da si tu cat vrei". Inca nu am platit, mai am de montat camera marsarier, pt ca cea care o am pe masina s-a ars. Ramane aceasta operatiune dupa ce scot masina din service. Am o dauna la bara spate si aripa stanga spate pe City. Revin cel mai probabil cu montajul camerei si cu pretul final al manoperei pe miercuri/joi.

Luni  a fost montata si camera iar pretul manoperei pentru montat maneta tempomat si montajul camerei cu releu si tot ce trebuie a fost 70 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a casunat sa schimb nuca de la schimbator, stie cineva daca pot sa pun una de passat cc cu cutie dsg? sau eventual de passat cu 6 trepte, ma intereseaza prinderea, nu ce scrie pe ea, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD-ul 310 de pe Jetta 1B (>2011) se potriveste pe Jetta 2006 1K? Ma refer aici la dimensiuni / compatibilitate..

 

16172969_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste fara probleme in bord, doar ca va trebui sa ii schimbi can-ul, altfel intr-o singura noapte iti va consuma complet bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoane cromate. Preț:350 lei.post-128380-0-80165100-1398715875_thumb.

Pe viitor vreau sa imi cumpar schimbatorul din piele cu, cusatura rosie si frana de mana tot din piele cu, cusatura rosie, la pretul de 250 lei. Pe site-ulmrespectiv scrie ca e pentru schimbator in 5 viteze... Difera cu ceva fata de cel in 6? In afara de capacelul de plastic unde iti arata treptele de viteza? :) atasez o pozapost-128380-0-91003600-1398716133_thumb.

Modificat de iciceu92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista diferenta inafara de placheta care este in 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa schimb si eu RCD 210 cu RCD510. De unde aflu daca trebuie sa schimb CAN-ul? Pot sa aflu o serie a lui cu VCDS? Sau trebuie sa il vizualizez direct? Nici nu stiu unde se afla. Precizez ca am un Golf 5 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds-ul pe canalul 19-can gateway si vezi ce cod are can-ul tau.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds-ul pe canalul 19-can gateway si vezi ce cod are can-ul tau.

Ok, multumesc! Fac treaba asta cand ajung acasa la pranz si postez rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am gasit. Codul este 1k0 907 530 Q. E de bine? De rau? Trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa ai probleme cu bateria si nu trebuie sa schimbi CAN-ul. Si RCD-ul 210 face parte tot din generatia noua de playere si trebuia sa-ti descarce bateria la fel ca un RCD 510 sau un RNS 510, daca nu aveai CAN-ul care trebuie.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff, Rave-ule, vesti bune inainte de culcare! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la modificari buget:

-tempomat in loc de maneta simpla:160 ron +montaj

-volan multifunctional "piele" de passat:350 ron(airbag de pe al meu) + montaj

-deschidere hayon din telecomanda-378 ron(piese oem reprezentanta)-montaj gratis

Urmeaza in curand(anul asta):maxidot(la pretul potrivit intra la modificari buget), rcd 510.. si...si ce imi mai trece prin cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si eu RCD 210 cu RCD510. De unde aflu daca trebuie sa schimb CAN-ul? Pot sa aflu o serie a lui cu VCDS? Sau trebuie sa il vizualizez direct? Nici nu stiu unde se afla. Precizez ca am un Golf 5 2009

Cu siguranta NU trebuie sa schimbi cangateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al, il credeam si pe Rave :p acum cateva ore mi-am facut treaba cu hayonul si telecomanda exact ca in tutorial.merge brici, dar daca trag de manerul de pe dinauntru, nu mai pot sa inchid, oricat de tare as trage.trebuie sa imping cu mana din afara, ceea ce e cam nasol ca ma murdaresc(nu o spal asa des cum as vrea).noroc ca la a mea pot sa deschid si manual de la stema, altfel treceam inapoi la stock :)) acu ma interesez si de 510, sa gasesc un blaupunkt(bosch) la un pret decent. Seara faina!

LE: Heh, am mai incercat acum si merge tras de pe dinauntru. Da tragi de zici ca rupi masina

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi zice cineva cum desfac de pe plafoniera partea ce tine loc de suport de ochelari, ca sa montez un suport? Trag de ea ca animalu sau trebuie sa dau jos plafoniera? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam surubelnita stea, asa ca am reusit cu metoda Becali. Totul e ok, din fericire nu s-a rupt nimic. Ziceau unii(cred ca si pe aici pe forum) ca e foarte mic suportul de ochelari, inutil. Eu am o perche de RB aviator si intra perfect, fara sa se atinga de nimic(asta pt cei care sunt descurajati si nu-si mai pun).cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa imi dau seama din codul oem al unui rcd 510 in ce an e facut? Sau de unde imi dau seama? Exista vreo lista pe net si eu nu o gasesc? Trebuie sa imi ajunga marti unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, vreau sa i cumpar un RCd 510 la golfu meu. intrebarea este daca imi va merge sau tre sa fac si alte modificari? e anul 2005. seara faina tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din 2005 si ai avut stock inainte pe el, probabil ca va trebui schimbat CAN gateway. Dar las pe altii mai avizati sa-si dea cu parerea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva diferentele intre RCD 510 din 2010 blaupunkt si versiunile ce au aparut dupa? Software ma refer, ca hardware sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!