Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

VPD 5w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Conteaza data de fabricatie a uleiului daca bidonul e sigilat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA! din 2015 cu noul stock avem o fisa tehnica si o aditivare mai buna a uleiului Ravenol. Multe din stockurile vechi dateaza din 2013-2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe ambalaj data fabricației? Sau doar data expirării? O poză cu cel mai nou ambalaj are cineva cu vmp sau wiv ? Să nu mă fraierească la magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea sunt multumit de VPD 5W-40, parca il mananca mai repede decat castrolul si suna mai tare motorul.

Am luat 4L+1L, parca cei 4L erau din 2015, si 1L e din 10.14

Scrie data fabricarii pe ei tommy.

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz n-am scris bine :banghead: wiv iii sau vmp ambele 5w30. Mie până acum castrol ul l-a mâncat cel mai repede. In 10k km am completat 3 l jumate.acum la 5k km am Motul si am cumpărat deja un flacon de 1 l din care am pus deja jumătate dar mie iarna mi-a aruncat afară uleiul din cauza dopului din epurator deci nu a fost totul mâncat ce am completat. Am auzit lucruri bune despre ravenol  deci vreau să-l incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un golf cod motor ALH si cer un sfat daca e ok sa bag Ravenol VDL 5W40!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ALH poti baga orice ulei 5w40  de la Ravenol ca toate indeplinesc norma 505.00    Eu as zice ca cel mai ok ar fi sa pui un ulei puternic aditivat de genul Ravenol VSI sau VST. oricum ALH nu e pretentios.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, vreau sa trec pe Ravenol si nu stiu ce sa aleg intre VSI 5w40 sau VST 5w40. Din cate am citit pe forum vad ca se recomanda VST-ul. O recomandare se poate? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si eu la ultimul schimb Ravenol. Fiind PD motorul, am mers pe VPD 5W40. Pana acum am vreo 9.000 km cu el si se comporta la fel ca si celelalte uleiuri folosite anterior, adica nu a papat deloc din el si motorul "toarce" la fel de frumos. Inainte de acest schimb am folosit Q8, care am auzit ulterior ca-i panarama, insa s-a comportat bine, in sensul ca nu a mancat din el. L-am schimbat totusi la 10.000 km, de teama sa nu am surprize neplacute...

Modificat de lupo_bv
sters offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aaaaa, salut! Zilele trecute am făcut al doilea schimb de ulei motor cu Ravenol, însă am trecut de la 5w30 Ravenol la 5w40 Ravenol. Motivul, am descoperit că avea dati km...înapoi,acum am 250k km reali. Schimbul l.am făcut la 10k km interval în care am complectat cu 1l, fața de 2 și ceva cât cerea în perioada Castrol. Am motorizare TDI PD 2.0 cod motor BMM cu DSG, preponderent București, taxi! SIGUR este mai gălăgios motorul de când folosesc RAVENOL, însă de vreo lună alimentez numai MOL și parcă se aud injectoarele mai tare fața de Petrom... Să vedem acum cât de mult îl papă și pe asta. Am colegi care au trecut de la RAVENOL la Liqui Molly sau invers? As vrea ceva impresii ca si funcționare motor, comparații între mărcile mai sus menționate. Și, spun lucrul ăsta deoarece am câțiva colegi ce folosesc Liqui Molly pe Logan, iar motorul toarce frumos la 500k km.

Modificat de lupo_bv
Sters offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce ravenol recomandati la un motor 1.9 tdi cod 1 z, primul motor 1.9 tdi pus pe masini de prin anii 94-96?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40.. norma 505.00 e perfecta pt motorul tau.  Eu as merge pe uleiuri puternic aditivate de genul VST  , poate chiar uleiuri de camion heavy duty Full sapps cu vascozitate 5w40, 5w30 de genul RAVENOL SUPER PERFORMANCE TRUCK 5W-30 .  M-as ferii de uleiuri care respecta norme foarte noi de genul 507.00 .. astea au pachet de aditivi total diferiti de aditivii care se foloseau cand s-a proiectat motorul ala.    Acuma depinde si ce urmaresti de la ulei si ce grad de uzura are motorul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere ai daca pun 505.01? de ex ravenol vpd, vmo cu toate ca au si aprobarea 505.00... 

 

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde as putea gasi RAVENOL SSV Fuel Economy SAE 0W-30 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti conf recomandarii ravenol pt. ALH ul meu e ulei LL   Vollsynth Multi Protect VMP 5W-30 credeti ca merita??? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/7/2016 at 13:33, golf3ale a scris:

stie cineva unde as putea gasi RAVENOL SSV Fuel Economy SAE 0W-30 ?

Este un produs ce a aparut in gama ravenol de foarte putin timp. In Romania, inca nu poate fi gasit, dar incepand cu 2017, se va putea achizitiona de pe www.lubrifiantiauto.com :). Va fi primul magazin online de profil ce il va introduce in gama sa. 

Modificat de Cicurai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 L -am cumparat ca am prins pret bun 180 lei ,ideea e ca masina a venit din fabrica cu OG1 eu am recodat si am folosit 5w40 pe care l schimbam anual pana la 10k ,acum vreau sa-l tin 2 ani si sub 20k pt.ca folosesc masina mai mult la drum lung ca am alta mica de oras.

Am sa revin cu impresii despre VMP 5w 30 LL , e oricum recomandarea pt. masina mea a producatorului Ravenol...

Daca aveti alte argumente contra ,va rog sa explicati.. A si uleiul e fabricat in 2015 luna 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RAVENOL Professional Engine Cleaner A folosit cineva? La masina din semnatura probabil in 500 000+ km s-au acumulat ceva depuneri.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e obligatoriu. Daca motorul a vazut schimburi regulate de ulei si filtre, nu are de ce sa fie depuneri. Nu e nevoie de flush

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
razvan_andrei82

Pana la urma de cand s-au schimbat compozitia si specificatiile uleiurilor Ravenol? Majoritatea au stocuri din 2015. Este ok cel din 2015 sau trebuie din 2016?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Se apropie si la mine revizia pentru un Golf 2014, 1.6TDI, 77KW. La vechea masina, un Ford Mondeo Mk4, am folosit Ravenol si am fost foarte multumit. Prin urmare, vreau sa continui si pe Golf cu aceeasi marca. Pe configuratorul Ravenol, mi se indica drept recomandate VMP 5W30 si WIV III 5W30. Am citit topicul si multi spuneti ca pentru clima din Ro ar fi mai bun un ulei cu o vascozitate ceva mai mare (norma SAE 5W40). Deci, ce ulei ar fi recomandat? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!