Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu folosesc 0w30 insa am ales Shell pt ca Ravenol n-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Pentru 2.0TFSI BWA cu conversie K04, condusa destul de normal, ocazional sportiv, mi-a fost recomandat Ravenol VST 5w40. Am cautat si are aprobare pentru norma ceruta 502 00. Momentan merg cu Motul Specific 5w40 dar nu cred ca e foarte grozav pentru motorul meu. Acum o sa fac primul schimb de cand am luat-o. Pareri pro-contra VST 5w40? Mentionez ca alta vascozitate nu as vrea sa incerc, mi se pare optim.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Eu am folosit Ravenol VMO pe Alh-ul meu , se comporta bine , acum ca a trecut de 10.000km vad ca deodata mi l-a mancat si urmeaza sa ii fac revizia. Am pus ochii si pe acest ulei.Ce parere aveti de el ?

http://www.autokarma.ro/producatori-piese-auto-volkswagen/piese-auto-universale-ulei-motor/ulei-motor-5w40-5l-g-052-167-m4-volkswagen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul astia e super oferta. Este un ulei foarte bun. Nu mai sta pe ganduri. :)

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu Ravenol VPD in BKD, prima data, inainte am avut Castrol.

Intr-adevar motorul suna altfel, e mai silentios la rece dar si la cald, la turatii mari. Are o tonalitatea diferita, mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ulei proaspat diminueaza zgomotele. Mai vezi dupa 5-6000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei motor Ravenol sa pun in :

Skoda Superb 

2,0 tdi , 125 kw / 170 cp , 4 x 4 , an 2010 , cu DPF

Data fabricatie 21.10.2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai , am intrat si sant 2 modele ; unul mai uzual ( zic eu ) si unul mai altfel . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, andrei_221 said:

orice ulei proaspat diminueaza zgomotele. Mai vezi dupa 5-6000 km

Cu Castrol nu s-a auzit asa nici la inceput, si oricum, Castrolul dat jos chiar avea doar vreo 7000 km (in care am mai si completat peste 1L - imi pierde pe la capac culbutori) deci nu era chiar uzat.

O sa urmaresc insa evolutia in timp.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, sarbul said:

Pai , am intrat si sant 2 modele ; unul mai uzual ( zic eu ) si unul mai altfel . 

Mergi pe  Ravenol VMP 5w30 cu incredere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/9/2017 at 7:05 AM, olteanu82 said:

E foarte simplu. Intri aici : http://www.ravenol.de/oel-finder.html si gasesti !

M-am hotarat sa bag si eu Ravenol la acest schimb. Pana acum am mers cu Motul XClean 5W40 si LM Synthoil High Tech 5W40 si am fost mulțumit,  fara a fi nevoit sa completez între schimburi.

De la Ravenol mi s-a recomandat VST 5W40 dar accesand linkul de pe site-ul lor, nu gasesc acest ulei in lista de uleiuri compatibile. Oare de ce?

Motorul este 2.0 TSI CCZB 155 KW. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e lista completa, eroare umana as tinde sa cred. Daca te uiti la S3 o sa-ti recomande toate uleiurile de GTI plus VST. Asa e si la mine, pentru BWA, in lista de A3 2.0tfsi 2007 nu apare VST, dar pentru S3 2007 apar toate de A3 2.0tfsi si VST. Daca te uiti la VST o sa vezi ca are aprobarea producatorului pentru norma 502.00 deci nu vor fi probleme. Prin afara, pe forumurile dedicate uleiurilor, lumea a foloseste VST in GTI/R/S3 cu rezultate foarte bune la analize.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat este că cei de la AutoA mi-au raspuns ca VST nu are norma VW (desi vad acolo aprobare VW 502/505).

Cam aiurea ca pe site-ul unui producător de uleiuri nu găsești lista completa de uleiuri potrivite pentru un anumit motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de pont.

Cum era si firesc, VST apare in lista de pe acest site, are aprobare VAG. Nu stiu ce producator de uleiuri s-ar risca sa se laude ca are aprobare, fara sa o aiba.

Modificat de Ionescu George
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"RAVENOL RUP Racing Ultra Performance SAE 5W-40 can be used as special oil for car race even under most difficult conditions."

 

 

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,ce ulei imi trebuie la masina din descriere?540000 km la bord,5w-40 sau 5w-30?conteaza si codurile astea vmp sau altele?ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din descriere nu are codul motor trecut, e BKD sau BMM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e vorba de 103 km, nu 103cp, adica vreo 140 cp.... are DPF sau nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKD ,nu are DPF.

On 19.01.2018 at 10:53, Adriannnnn a scris:

Masina din descriere nu are codul motor trecut, e BKD sau BMM ?

BKD

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,s-a modificat greseala.si nu are DPF.

 

Modificat de lupo_bv
Quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/12/2017 at 9:19 PM, andrei_221 said:

un nou ulei de la ravenol, care este si aprobat oficial de VW pentru PD 505.01

http://www.ravenol.de/en/products/usage/d/Product/show/p/ravenol-rup-racing-ultra-performance-sae-5w-40.html

 

 

Bomba uleiul asta :icon_thumright:

Toate numberele blana + tungsten. Nu stiam de noua gama aditivata cu tungsten de la Ravenol, au inclusiv 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RUP asta e de negasit la noi, cel putin eu nu dau de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!