Jump to content

Astept Jetta


beba
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

la TDI este, e stema VW si initialele TDI, la TSI nu stiu daca exista acel capac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Rave

    11

  • beba

    11

  • micuzzu_marius

    9

  • Seth85

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Perfect normal asa!

1.2 TSI nu are capacul mare de plastic care se gasea inainte pe VW-uri. Nu doar Jetta nu il are, ci si Golful si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac rodajul am 3000 km, masina functioneaza excelent am avul doar o mica problema era desprins materialul de la aripa spate dreapta si la denivelari mai mari freca roata, de mentionat e faptul ca am pachetul sport cu jante pe 17' si garda la sol coborata cu 15 mm, dar sa remediat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acest topic are ca subiect detaliile de livrare, timpii de asteptare, optiuni dupa comanda samd

Nu este un topic de impresii, rog ramaneti la subiect

Mersi

Sent from my Galaxy Tab using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. La inceputul lui august mi-am comandat si eu o Jetta 1.6 TDI si m-a cam speriat termenul de livrare. Ultima data cand am discutat cu ei, adica acum vreo 2 saptamani au mentinut termenul dat, adica undeva prin decembrie

. Stiu ca se fabrica in mexic si dureaza dar mi se pare mult. Am luat un tiguan de la ei si termenul initial era de 4 luni dar au livrat-o in 2. Ati avut surprize placute sa va ajunga jetta muult mai devreme decat era asteptata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul de livrare care este dat initial este timpul de productie si transport in acel moment.

Cazurile in care se primeste masina mult mai devreme sunt cazurile in care exista alta masina pe linia(lista) de productie, cu aceleasi dotari, pentru care este anulata comanda.

Mai sunt cazuri in care sunt "furate" masinile cu aceleasi dotari de la alte reprezentante dar sunt rare. Asta se aplica la masini comandate de reprezentante pentru show-room, nu pentru clienti.

Si se intarzie comanda catre reprezentanta respectiva, daca sunt si ei de acord, si iti trimite tie masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Eu mi-am dat comanda la golf 6 la sf lui mai 2011 si am ridicat-o in august 2011 :)

asa ca la jetta fiind fabricata in mexic orice e posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Eu totusi sper sa ajunga undeva prin noiembrie chiar daca am 20 de saptamani ca termen in contract. Golf-ul V vechi mi-a fost livrat cu o luna si jumatate mai devreme si a fost o surpriza super. Sper sa fie la fel si acum.

Stie cineva ceva de motorizarile 1.6 TDI ( 105 CP ). Eu am luat-o cu DSG7 si sunt curios de cutie, de motorizare si de consum. Multumesc.

( Daca am postat aiurea intrebarile de consum si pareri despre motorizari sa imi spuneti va rog ca sa ma mut. Sunt mai nou pe forum )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Achitata pe 5 Septembrie, maine o ridic. :icon_cheesygrin:

Candy White, Trendline cu ceva optionale, motor 1.2 TSI.

Vin de pe un Mondeo 2006 diesel si abia astept sa ma bucur de putina liniste in masina (sper).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Eu totusi sper sa ajunga undeva prin noiembrie chiar daca am 20 de saptamani ca termen in contract. Golf-ul V vechi mi-a fost livrat cu o luna si jumatate mai devreme si a fost o surpriza super. Sper sa fie la fel si acum.

Stie cineva ceva de motorizarile 1.6 TDI ( 105 CP ). Eu am luat-o cu DSG7 si sunt curios de cutie, de motorizare si de consum. Multumesc.

( Daca am postat aiurea intrebarile de consum si pareri despre motorizari sa imi spuneti va rog ca sa ma mut. Sunt mai nou pe forum )

Nu cred ca e vreo sansa sa o primesti mai devreme decat in conditiile expuse mai sus de Rave.

Legat de 1.6 TDI, poti vedea aici ce si cum:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Si eu am dat comanda pentru o Jetta undeva in Septembrie, si conform contract, perioada de livrare 4 luni si 2 saptamani.

Aveam sperante mari ca totusi o sa vina pana in sarbatori, insa dupa ce am citit ce au postat si ceilalti....e clar, in februarie 2013 sunt sanse reale.

E totusi ciudat, am aflat ca fabrica din Pueblo Mexic produce 2500 masini/zi. Atat de mare sa fie cererea??? Mi se pare enorm, insa astept....

Am fost nevoit sa comand pentru ca aveau pe stoc niste configuratii cel putin ciudate (volan de plastic, si daca vroiai de piele cu gaseai in combinatie cu display 510 cu touch screen)

Asteptare placuta celor care au mai comandat! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e ciudata combinatia volan de piele cu rcd510?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seth85@ Jetta e produsa doar la acea fabrica din Mexic. Jetta se vinde mult mai bine in America (A. de sud, USA, Canada). Mai pune la socoteala si timpul mare de transport din Mexic pana in Europa (aprox 1 luna)....iata de ce dureaza atat o comanda la jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego@ probabil m-am exprimat gresit. Atunci cand am vrut sa comand Jetta nu am gasit in stoc nici o masina care sa aiba volan piele si rcd510 (am cautat 1.2 TSI TL si CL). Aveau fie volan piele cu 310 fie 510 cu volan plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma omoara asteptarea, a trecut 1 luna din cele 4 pana cand vine masina.

Am citit urmatoarea informatie: din Mexic masina este trimisa pe bucati (componente) in Germania unde este asamblata. (vor sa evite taxe vamale)

Voi stiti ceva legat de treaba asta?

Cu toata nebunia asta, tot consider enorm termenul de 4 luni. Inca mai sper sa ajunga mai repede (poate de Craciun :) )

Si o intrebare putin off topic, poti sa montezi ulterior bi-xenon pe ea?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, dupa cum banuiesc ca stii, la masinile care nu sunt fabricate in Uniunea Europeana se plateste taxa vamala. Asta ar creste pretul masinii cu cat e taxa, 10% sau cat mai e acum...

Da, se poate monta bi-xenon pe ea dar costa foarte mult. Conteaza la ce pret gasesti farurile, ar trebui sa se cam invarta pe la 1.000 de euro ambele, la fel ca cele de Golf, apoi mai ai nevoie de senzori de auto-leveling, centrala electrica, in functie de cum vin farurile cu calculatoare sau nu mai ai nevoie si de acelea, becuri etc. Se invarte pe la 1.500 totalul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jetta e produsa 100% in mexic, nu e asamblata in germania

mi-e mi-a venit cu 5 zile mai tarziu decat mi-au zis, am comandat-o in 16.02.2012 si am luat-o de la pbn in 25.06.2012

se poate pune bixenon ulterior insa cred ca va costa mult mai mult decat din fabrica si nu cred ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seth85 ,daca a trecut doar o luna de cand ai dat comanda, inca mai poti sa mai schimbi configurarea masinii.

In ultima luna preia fabrica efectiv comanda si nu mai poti schimba nimic.

Mie mi-a luat o comanda facuta de dealer pentru stoc , care avea deja peste o luna , mi-a modificat-o cum am vrut eu si nu am asteptat decat 3 luni( in 2008).

Referitor la vama, masinile se fabrica integral in Mexic cu componente aduse din Germania(doar unele plasticuri, mochetele si jantele se fabrica la ei).

De ex. consola centrala, cochilia bordului, aeratoarele , volanul sunt made in Germany., scrie pe ele.

Exista un acord cu Germania ,ca intre aceste tari sa nu se plateasca vama, de aceea masinile ajung in Germania si de aici pleaca spre Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar timp de 1 luna dupa comanda am mai putut modifica ceva la configuratia masinii, dupa 1 luna mi s-a spus ca nu se mai poate

Putine piese folosite la Jetta6 sunt aduse din Germania. Poate la Jetta ta sa fi fost altfel, in 2008 era (poate) alta calitate. Mie asa mi se pare, interiorul, tabla, vopseaua au alta calitate la Jetta 5

Uite, BCM made in Mexico

IMG_1115.JPG

Seth85, uite un brazilian care si-a adaugat ulterior Bi-Xenon:

http://volksurf.blogspot.ro/2012/07/jetta-mk6-bi-xenon-led-headlight_19.html

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri!

florin r.: m-ai lamurit, este plauzibil ca intre Germania si Mexic sa fie un acord vamal.

acum nu mai am bani sa mai adaug pe ea si faruri si speram ca dupa 1 an sa fac aceasta modificare (o sa iau in calcul sfaturile voastre).

dany2012: multmesc pt. filmultul de prezentare

acum ramane doar sa astept, mai sunt doar 3 luni. cred ca este prima data cand astept cu nerabdare iarna :frigbaitata: :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel BCM ul pentru cele facute in europa ca golf, passat etc e facut in Romania, parerea mea ori Romania ori Mexic e tot aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o intelegere intre Mexic si Germania. Exista o lege in UE care spune asa: daca grupul moto-propulsor e fabricat in EU si restul masinii in alta parte nu se platesc taxe vamale, iar in cazul lui Jetta ele (motoarele si cutiile de viteze) se trimit gata asamblate in Mexic.

Asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Cine stie care este termenul legal de livrare a unei masini din configuratorul cu livrare imediata?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi vine greu sa cred ca legiuitorul impune vreun termen de acest gen unei societati comerciale care activeaza in domeniu; mai degraba se specifica in contractul de vanzare/cumparare, iar in cazul in care termenul la care s-a angajat dealerul sa-ti livreze masina nu este respectat, poate fi luata in discutie o incalcare a prevederilor contractuale. Cel mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul legal este cel specificat in contractul pe care il semnezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!