Jump to content

electrica si electronica auto


niq_ro
 Share

Postare recomandată

Am unul de IPEE- f.bun. Shtiu o reprez. unde costa f'o suta jumate. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    55

  • niq_ro

    54

  • tibimakai

    20

  • MishuL

    18

Eu am romanesc, mecanic. De cam 7 ani. N-am a ma plange. Dar, o fi valabil principiul "nu se mai fac lucrurile ca altadata !"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si Bula are unul mecanic din '78 care "merge" excelent :ok: ... 13,7V la relanti si 14,2V in regim de turatie :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq_ro fa unul din asta si ai terminat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi schema :study: si .. io ma apuc de treaba :salut: ..

tahometru, duwell-metru, ungiometru are Sabin cumparat :salut: .... da' vreau sa fac un stroboscop :shock: ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La chestii dastea komplikate , ..estem mai bine sa kumperi unu , ........ka orikum dai pe pese, kotiutze.....bereeeeee,.....kam kat dai pe unu din komertz.................

A da un stroboskop cum ii zici tu merita , sa il faci tu , dar nu vad de ce te inkapatzanezi sa komplici lucrurile ku lampile de "blitz" ku led'uri superbright, estem ok....si simplu, si bagi ledurile si montajelul intr'un pistol de jukarie mai fatzos, pe kare il iei din targ ku 50mii max.....si ai ceea ce vrei..................................

La lamppile stroboskopice pe karre le ai tu , nu prea kred dat fiind marimea lor , si utilizarea lor "primordiala" in foto, (din fabrikatzie is facute sa nu dea lumina in spot), sa reusheshti sa faci in asha fel inkat sa dea o lampa impreuna ku o "oglinda" sau lupa, un spot fokalizat de catziva cm patratzi.....

Ledurile nu se inkalzesk, iar atunci kand lucreaza in impuls merg supravolate lejer, si itzi dau un spot foarte bun,........toata treaba estem ka atuncea kand faci operatziunea sa nu fie soare puternic , sau sa fii in garaj........unde sa fie semiintunerik............"parerea mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noch.. te bat.. da-mi schema.. sculele alea de zisai io sunt intr-un multimetru cu LCD luat cu 1,1 mil.. stroboscopul costa 280 USD si piesle fac max...5-600k.... da-mi schema buna, verificata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Itzi dau o skema simpla ku led petru stroboskop.......romaneaska , pese sub 100 mii ku tot cu bere............

Verificata de mine , facuta, da ka final un tranzistor de medie putere, si 4 leduri super bright.....(io am avut toate pesele......) si mere....fara probleme, pentru "timing'..........

Verifica'ti mailu.................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq_ro, tu glumesti cu cei 280USD? Eu am cumparat ce vezi in pozele de mai sus cu 108.50USD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq_ro si eu sint de parere ca va fi bun cu bright leduri. Aici am vazut lanterne cu un led din asta si te orbeste. Dar poti sa faci ajustarea si in intuneric daca vrei sa fi sigur ca se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-as propune ceva simplu si util. Eu am deja instalat pe masina. Lumina in porbagaj si la motor. La motor am buton ca la alarma, la porbagaj un comutator. La motor am o bucatica de tabla indoita ca sa acopar butonul cind nu vreau sa arda becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-as propune ceva simplu si util. Eu am deja instalat pe masina. Lumina in porbagaj si la motor. La motor am buton ca la alarma, la porbagaj un comutator. La motor am o bucatica de tabla indoita ca sa acopar butonul cind nu vreau sa arda becul.

Am deja la portbagaj(o plafoniera obisnuita, cu comutator, si fire care vin de la aceeasi siguranta ca si iluminarea bordului). La motor am zis ca nu merita efortul.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baietzi! Nu prea am urmarit topicul, dar am o miiiiiiiiiica intrebare (scuze daca a mai fost pusa) Se poate pune la Broasca aprindere electronica de Nova/Solenza, cu adaptari sau fara? si cam cat costa o aprindere, eventual ce aprindere imi recomandatzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parka Solentza estem cu injectzie .......

Vezi ka se gasesk in komertz in jur de 300 mii, (da vezi kata dalea mai mari , facute de SC Malvina Electro-Company srl, typ AE-02 , sunt bune...)

Arata ca o kotiutza cam kat un paket de tzigari , neagra..............

Nu lua dalea kat un paket de kribrituri, ka nu prea is bune......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq_ro fa unul din asta si ai terminat treaba.

da-mi si mie detalii despre firma producatoare, numele exact al sculei sa vad la ce pret ajunge in Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea poti sa folosesti orice fel de aprindere. Nu conteaza daca este pe injectie sau nu. Ce am eu CraneCams de pilda nu se spacifica pentru ce fel de motor este bun. Important este ca inpamintarea sa fie negativ(sint masini cu pozitiv).

Niq_ro, am o intrebare, tu ce ai simtit dupa ce ai instalat aprinderea ta?

A crescut puterea motorului sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A se face distinctie intre optimizoarele de scanteie pe care le intercalam noi acilisea intre bobina si delco si ceea ce ai tu pe masina, aprindere electronica cu inductie magnetica, care inlocuieste definitiv platina si condensatorul...mai mult nu zic ca ma "bate: electronistii de pe forum... :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inductie optica(led+foto led).

Sistemul pe care il am nici nu este asa de scump. Este cel mai ieftin.

Modulul+40000V traf+cabluri 8.5mm=~180USD. Inclus transportul la mine in Los Angeles. Se poate cauta si pe alte siteuri, poate este careva mai ieftin. Cu sistemul asta simtiti o diferenta, credetima ca merita.

Sau poate sistemul Ignitor+traful flamethrower este foarte bun si poate este si mai ieftin.(sint doua sisteme unul la 40000V si altul la 45000V)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq_ro, am o intrebare, tu ce ai simtit dupa ce ai instalat aprinderea ta?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!