Jump to content

electrica si electronica auto


niq_ro
 Share

Postare recomandată

Am gasit un site foarte bun cu foarte multe scheme electronice. Nu se refera la forumul asta, dar poate sa fie indirect, cum a fost si pentru mine. Am avut nevoie de o scema pentru casetofonul Kenwood din broscuta mea si aici am gasit scema pentru 3$ sau 3Euro.

http://www.diagram.com.ua/english/

Un alt lucru de ce am dat prin acest site, poti sa-ti deschizi un cont de email de 20MB pe gratis!!

http://www.hotbox.ru/index.php?lng=en&ch_lang=%C4%E0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    55

  • niq_ro

    54

  • tibimakai

    20

  • MishuL

    18

Gaseshti pe neshte pagini ruseshti tot ce vrei , am sute de skeme , fara nici un ban, io nu prea is adeptu sa platesk ...pentru skeme , mi se pare aiurea, mai bine skormon tot netu , si le gasesk , .............................. o sa kat linkurile , si o sa le postez..........ka sa nu mai dea lumea bani pe prostii, ............

Daka itzi mai trebuie skeme , zi si le kata baiatu , si ti le trimete, si nu mai dai bani...........

In viatza mea nu am dat bani pe kartii..................daia exista copiator imprimanta.......etx................. ;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca ai putea gasi si scheme de casetofon de masina model 2001 Kenwood?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi ce model ie , serie indikativ etx, ........ka is destule Kenwood'uri , "skoase" in 2001, ...trebuie sa skrie ceva pe iel......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat asa in general, pentru ca am deja schema de la rusi.

Asa se pare ca am ars ceva IC inauntru cu o caseta adaptor de la un CD player. Asa m-am enervat ca a fost un casetofon foarte scump, cu telecomanda si am comandat o fata speciala de carbon fiber. Cineva mi-a spus ca daca fac rost de o schema mi-o poate repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce simptome are?!?!?! nu prea ai kum sa arzi ic'uri cu k'sete adaptoare, poate doar pre'ul la kapul de redare.........dar asta ar insemna sa poci auzi radio, etx, la kote normale , dar sa nu mai mearga pe functzia de casetofon, ........in kasul asta reparatzia estem la un pretz modik, deoarece cele mai skumpe ic'uri pentru functzia de preu , nu costa mai mult de 10$ in nici unul din kazuri......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radioul merge normal, daca introduc o caseta arata ca merge dar(dupa ce zice tata, ca el a desfacut casul) motorul nu trage banda.

Adevarul ca am vrut sa incerc un cd player portabil care a avut un adaptor. Cind am introdus nu a vrut sa lucreze si nici nu a ejectat caseta si l-am fortat sa iasa.

Ma gindesc ca sa ars un ci care controleaza mecanismul, sau motorul.

Ci principal lucreaza ca doar arata pe afisaj ca merge casul. Am trimis acasa schema si sa vad ce pot face cu ea.

Adevarul este ca am avut planuri mari cu sonorizarea masinii mele.

Am dus acasa doua perechi de difuzoare cu 4 cai Pioneer, doua 12" subwoofere, amplificator Kenwood 4 iesiri, doua difuzoare 5 1/2" pentru panelul plastic pe care il am linga picioare. Dar nu am realizat ca daca dadeam muzica tare, nu mai auzeam motorul. Stiti, eu conduc masini automate aici si nu ma intereseaza motorul. Acasa nu sint obisnuit cu schimbatul si trebuie sa fiu atent ce fac.

Aici in state am o instalatie ca lumea. Cind ascult muzica oglinzile nu le vad clar, asa vibreaza.

Am un Kenwood cu fata motorizata cu telecomanda, un egalizator Kenwood cu afisare digitala, Kenwood 10 CD changer, doua amplificatoare Kenwood, un subwoofer de 12", patru difuzoare Blaupunkt cu membrana albastra transparenta de trei cai. Eu am montat toate astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai Niq, bai Notch.... uite intrebare scurt si la obiect: putetzi sa facetzi un divais care sa transforme un releu ordinar in releu schimbator de faze? Sa egzblicitez. Bobina releului va fi comandata de un montajel, care atunci cand primeshte un impuls electric (+ sau masa, nu prea conteaza) schimba starea alimentarii bobinei releului. Deci, apeshi pe un butonash si schimbi fazele. Aceste relee exista de-a gata, echipeaza brotacii de dupa generatzia cu schimbator de faze la podea, dubitzele, Trabanturile, dar sunt cam scumpe (2-3 sute de mii) si mie imi trebuie 3-4 (releele de Trabi, de 6V, ar merge ele si la 12V, dar sunt proaste rau), asha ca vreau sa le substitui cu ce ziceam mai sus. Desigur, montajul se poate face si pur electromagnetic, cu f'o 2-3 relee care-si schimba automentzinerile, da' parca prea se face mare harabaia.

DECI: PUTETZI?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate , se face , zi pentru ce puteri vrei ? shtiu releu de la notch, asha vroiam si io sa fac, da ma'm chinuit 1 sapt sa il refac pe ala..........orikum trebuie sa fac asha ceva pentru o "frumoasa americana" care are un releu asemanator........

Apeshi o dat se aprinde faza lunga mai apeshi o dat se aprinde scurta , si ciclu se repeta, iar atuncea kand il alimentezi prin boton, se aprinde automat scurta......nu?

Am si relee de putere, sau vrei cu MOSFETURI de putere.............?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci releul va fi, sa zicem, RI 13, si ash prefera ca montajelul sa fie simplu, de preferintza pe tranzistori uzuali (BC-uri, BD-uri, 2N3055 etc), pe care sa-i pot recupera din "gunoi". Repet, vreau doar schema, nu montajul fizic, ca relee si piese am cacalau. Io zic ca un BD tzine curentul luat de bobina lui RI 13. si ash cam tzine neaparat sa fie cu releu, nu vreau sa ma complik sa trec curentu' al' mare de la becuri prin electronica de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baiiiii.........mah innebunitzi :26: cu electrica asta a voastra ........trazistori diode leduri..........mi se incurca ochii cind citesc :shock: ..........si neuroni cind proceseaza datele primite de la ochi. :33: .........mai scrie-ti voi altceva nu numai electrica .........ca va tai venele ca pe o tabla de sah........ :( :geek: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io cred ca-i prima data cand scriu in topicu' asta.... am si io nevoie de ceva, si tu hop repede sa-mi faci sepukku...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai daia scrie electrica si electronica , .....................schemutza aia estem asha de facut , in pat kand te odihneshti...........................................

Acu am gasit alta treaba interesanta , si anume RFID, adikatelea radio indentificare, sunt neshte microcipuri , pe kare le poci baga si in inele daka vrei, kare nu se alimenteaza, si kare is kodate, si poci face alarme la mashini ku iele, la astea nu prea poci falsifica nimica, si trebuie sa te aproprii la 1 inch de senzor receptor........

Gasitzi detalii pe MICROCIP.COM, si de la noi putetzi lua de la COMET.SRL.RO,........................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nooootch! Daca-i de facut in pat :( ....FA-O!!!!!! :33: :33: :33: si trimite-o! Sunt convins ca-i simpla, da' io nu konosc teorie... mie-mi dai schema, letconu', cositoru', piesele si-ti fac si computer, da' atat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Unde pot sa gasesc si io o schema electronica pt o comanda a inchiderii centralizate cu telecomanda (telecomanda + centru de comanda) ? ca nu gasesc nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va dau o sursa pentru kituri de vizare(nu scheme). aici puteti sa gasiti si inchidere centralizata(No kit-0066008-doua usi), cu telecomanda(0066029-doua usi), kituri pt. geamuri electrice (0066004-doua usi).

Si inca foarte multe lucruri. Situl este din Italia. Numele este Speedup.

(espeedup.it) Kiturile astea l-e gasiti in General accessories(geam) and (hi-fi car & security system-pt. usi).

Eu am cumparat kitul pt. geam si lucreaza excelent. :ok:

Situl vinde acesorii pt. toate masinile.(H2O)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishtook , si pay'ul kum se face, kard, plata la primire, cum????ka suna interesant...........................

Da orikum am neshte conoshtintze prin Italia......si le tremit lor banii , daka nu mere altfel..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit cu credit card. Nu stiu ce aveti voi acasa? Visa, Mastercard, Eurocard, aveti asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem.......si visa si master, si euro.........da mi se par nitzel piperate pretzurile la baietzi , si io cel putzin la banii mei , prefer sa dezmembrez tot felu de aparate pentru pese, iar de la fer vechi , mai recuperez de pe mashini, ce se poate............un actuator, un panou de komanda,....etx........(da ce estem deficitar la noi is turometrele, am kautat la ashtia ku pese recuperate, si sa dea draq daka avea vre unu un tur ok............)

Ka daka aveam bani, nu se punea problema sa nu iau "bijuterii" dalea.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tata, culmea e ca tot Lada iti da solutia. Vroiam si eu si mi s-a confirmat ideea inca din iunie anu' trecut, cand am vazut cel putin doi broscari cu turometru de lada 1500 pus in bord in stanga - similar turometru fiat 850 spider!

Si costa doar 430.000 lei nou nout de la magazinele Lada (Atlas Com)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishule daka ai timp intreaba, .....bei io nu prea is adeptu de a lua lucruri de gata, din magazin , daka le pot face , sau le pot lua de prin targ......

Io iau pese din magazin , pentru mot, (simeringuri , segmentzi , si alte alea) adika chestii pe kare nu le poci face, la strung, sau sa le iau de prin targ, ......

Da shmekerii si ghizmo'uri , accesorii, nu prea ma lasa buzunaru sa le iau din magazin..........de banii aia , imi iau o garnitura buna, un olei bun, un filtru..etx, sau bag benzina........

Pentru mine "doar 500 mii" nu prea estem un "doar"......shtiu ka pentru unii suna aiurea, da asta estem , prefer sa bag ce banutzi am , in lucruri strikt necesare,...........asta estem viatza......crezi ka daka imi permiteam mai alergam k nebunu pe la breteni , si kunoshtintze sa intreb..........dadeam banu si , gata, ka is konshtient , ka lucru nou tot lucru nou ie...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!