Jump to content

electrica si electronica auto


niq_ro
 Share

Postare recomandată

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    55

  • niq_ro

    54

  • tibimakai

    20

  • MishuL

    18

Hai ka akuma am alta idee........ am de gand sa fak un mik kit, kare sa transorme delkoul klasik ku platina, in unu fara platina si ku aprindere electronika (delko pseudo-electronick), deja am vorbit cu cineva sa imi fac neshte adaptoare care se monteaza pe axul la delco, exact akolo unde aktzioneaza platina....

TOt ce o sa ramana de facut o sa fie sa skotzi paltina , pui adaptorul asta , in lok la platina pui un mik senzor, si gata, iara ka aprindere skema lui Niq,.......

Akuma stau in dubii sa fac senzorul in infraroshu , cu diode de emisie receptzie sau ku senzor hall, i infraroshu am pese ka rekuperez din moushii vechi , dar mai simplu estem ku Hall, ka nu mai pui nici adaptorul pe ax,.........?!?dar nu am gasit pe la noi senzori hall, daka shtie cineva unde se gasesk si kam la ce pretz bukata , va rog sa imi spunetzi si mie.............................

Vreau ka tot kitul ssa fie ka pretz sub 15$........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nene :-( , IPRS face de 20 de ani senzori Hall :)

arata ca un BD :ok: da' am un lapsus in a-ti spune exact ce cod are :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shtiu brea ka se gasesk si sunt relativ ieftini, am si io pe aka vre'o doi,....da sunt kam batrani si kam mari..............nu mai shtiu de cine is fakutzi....da sunt ka nishte condensatoare electrolitice...tip butoiash...

Io intrebam unde pot sa komand ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uit acasa si-ti spun... se gasesc si-s ieftine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clubul cititorilor ! :bounce: Bai, vreau sa vad ceva concret, facut de manutzele voastre, sa-mi pun pe masina ! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata bre .......gata io o sa fak kam tot ce am "mankat" pe icisha , ka vine iarna , si ..mai mult in kasa la kaldurika , si fakut tot felu de dracii dastea, bineintzeles sub amenintzarea nevestii ka daka le mai las mult imprashtiate prin toata kasa, mi le arunka la gunoi........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... bineintzeles sub amenintzarea nevestii ka daka le mai las mult imprashtiate prin toata kasa, mi le arunka la gunoi........

De 7 ani de shaiba pe desht, nu i-am tras nici macar un bobarnac nevesti-mii, da' stie f. bine ca daca-mi arunca cea mai mica sarmulitza sau shaiba, ia o bataitza..... mama-mama! :-( O deranjeaza ceva de-al meu? Ia frumushel si pune pe balcon, in debara (sanchi! Parca in debara mai incape ceva mai mare decat o cutie de chibrituri :12: ) sau unde vrea ea, da' in casa, nu la gunoi, pt. ca aruncatu' e forever. Maica-mea a facut de 2-3 ori gresheala asta si m-am dus la ghena si am varsat cazanele si mi-am recuperat ce-mi aruncase si am spalat la baie in chiuveta, asha ca a renuntzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai nu le arunka ka shtie ka nu se mai intzelege ku nebunu , ci mi le aranjeaza in kotii , kotiutze , puse frumos pe rafturi , numa funda nu le pune, ....da partea cea mai proasta estem ka draqu mai gaseshte ceva , trebuie sa kaut in toate kutiile, pe toate rafturile , de innebunesk, ...............ce sa ii zici hai ia spune ......eeee psihologia draqului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata am cumperat un kit de turometru-voltmetru :lol: .. e tare dragfut si desteptut: in mod normal "sta" pe turometru :( , cand vrei sa stii tensiunea apesi pe un botonas si-ti arata pret de 1 secunda (sau ceva pe aproape :12: ) tensiunea de pe baterie.. are cutie, sistem de prindere, geam protectie :ok: si costa .... 750.000 :salut:

http://www.adelaida.ro/kituri/ad-032.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, da' asta-i cu microcontroler PIC :12:

oricum vreau sa-l folosesc pentru reglaje (are precizie buna .. sper) si apoi.. vad eu daca ma ajuta sau nu in mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shtiu ....shtiu, ....dar estem foarte sensibil la parazitzi externi si variatzii de temp si tens.....

Deshti are stabilizator de tenz....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orikum precizia estem buna. foarte buna, dar mai pune'i pe firul de alimentare innaintea lui un cond kat mai mare 5000 -10000uF ,......si karkasa sa fie metalika , si legata la masa..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca l-am desfacut aseara :12: .... are stabilizator integrat 7805 (deci 5V) asa ca nu prea is variatii de tensiune :ok: ... iar daca-i pun condensator asa mare.. nu mai preai variatiile de tensiune rapid :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!