Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

nu am.

la mine e modelul cu un bec care e doar DRL.

ce e in poza la tine e proiector+cornering (becul de pe interior e proector de ceata, iar cel de pe exterior se aprinde doar a cornering si probabil DRL e in far)

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corneringul e intotdeauna pe becul de ceata. 

Deci daca o sa pui faruri de ceata, corneringul o sa fie pe becul de ceata iar DRL pe celalalt bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca e invers decat stiu eu? sa inteleg ca de fapt sunt proiectoare ceata(care fac si cornering) + DRL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi trebuie:

Proiectoarele

Bloc lumini

Cablaj pt ceata

mai trebuie ceva?

Este cineva prin Iasi care face?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala electrica care sa stie de proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca centrala mea sa stie?

 

fa o scanare cu VCDS-ul si pune codul centralei electrice - modulul 09 - sau desfaci sub bord, scoti mufele la BCM si verifici daca ai pinul 25 in mufa T52a si T52c - aflate in extremitatile BCM-ului.

 

daca ai pinii acolo, suporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt informatii.

o sa caut pe cineva cu un vcds.

 

exista posibilitatea sa fac cornering doar cu DRLul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu merge, in varianta originala - cu modificari, se poate face orice... intrebarea este daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e complicat de facut cablajul pt proiectoare? se demonteaza mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot spune ca e complicat - dar e de munca, cere ceva timp - altfel, ai de tras cate un fir la fiecare proiector din BCM, un fir de la comutator lumini la BCM si cate un fir de masa la fiecare proiector.

 

trebuie sa ai cu ce sa sertizezi pinii respectivi... si cam asta e treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dețin un Rns 315, 3c0035279,cu BT, și as dori sa instalez și senzori de parcare sau camera, nu știu ce ar fi mai convenabil?

Ce as avea nevoie și care ar fi prețul pt fiecare?

Va mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr camera-ai nevoie de camera si cablajul ei.Vezi daca Rns-ul tau are intrare ptr camera.Nu toate au.

Ptr senzori-kit senzori si modulul lor,cablaje.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe senzori ca te avertizeaza si optic si acustic, la camera trebuie sa te uiti tu cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Sunt posesorul unui Passat B7 din 2012, si doresc sa ii aduc cateva imbunatatiri necesare din punctul meu de vedere. Precizez ca am tot cautat aceste lucruri, dar nu le-am gasit.

 

1. Exista posibilitatea sa schimb oglinzile stock(heliomate) in unele care se rabateaza automat? Si daca da, pe cineva care se pricepe? Un pret aproximativ.

2. Instalarea TMPS? Costuri si daca se poate. 

3. As dori sa schimb becurile de la proiectoarele de ceata, si cele pentru cornering. Ce becuri sunt? Ce imi recomandati sa nu se arda dupa 2 luni.

 

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Se poate. Ai nevoie de alte oglinzi. Despre rabatarea automata poti citi mai multe aici: http://vwforum.ro/topic/84850-pliere-automata-oglinzi-b7/page-3#entry2574682

2. Depinde de care vrei sa montezi: TPMS indirect (prin intermediul senzorilor ABS) sau TPMS direct (cu senzori TPMS in fiecare roata)

3. Ceata / Cornering H8 sau H11. Nu ai manualul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Sunt posesorul unui Passat B7 din 2012, si doresc sa ii aduc cateva imbunatatiri necesare din punctul meu de vedere. Precizez ca am tot cautat aceste lucruri, dar nu le-am gasit.

 

1. Exista posibilitatea sa schimb oglinzile stock(heliomate) in unele care se rabateaza automat? Si daca da, pe cineva care se pricepe? Un pret aproximativ.

2. Instalarea TMPS? Costuri si daca se poate. 

3. As dori sa schimb becurile de la proiectoarele de ceata, si cele pentru cornering. Ce becuri sunt? Ce imi recomandati sa nu se arda dupa 2 luni.

 

Va multumesc anticipat.

 

1. daca masina nu are oglinzi rabatabile electric - ai nevoie de alte calculatoare pentru usile fata, alte oglinzi laterale plus butonul de reglat oglinzi cu functia de pliere. Dupa montaj si codare, vor functiona.

 

2. TPMS - via ABS (daca suporta pompa ta de ABS - trebuie o scanare cu VCDS-ul) - necesita kit - buton plus cablaj - butonul la tine, vine cu toata consola laterala cu butoane, in functie de optiunile care le ai. Se activeaza, se conecteaza butonul, se trage fir in ABS - si va functiona

 

TPMS premium - cel cu senzori roti - te costa destul de mult.... trebuie senzor presiune in fiecare roata, antena speciala..... si cel mai important este ca modulul confort sa suporte functia.

 

3..... becuri... Osram, Philips, etc.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara , Xenon aftermarket cum se poate monta pe B7 ? Am montat , se vedea superb , insa cand dadeam faza lunga cel din stanga facea ca un flash ... 

 

Imi poate zice cineva cum se poate proceda sa functioneze xenon pe farurile simple cu becuri halogen ? 

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un baiat care activa/dezactiva functii cu VCDS , am dezactivat Load Management care era activ ! In schimb am vrut sa imi activeze anumite lucruri care pe B6-le lui au mers , insa la mine nu toate , am vrut semnalizari USA , sa stea aprinse la intensitate slaba , dar nu merge , mi-a modificat la navigatie sa se aprinda alte culori Sport parca , dar nu functioneaza , am activat optiunea de a tine apasat pe telecomanda si dupa 2 sec sa se lase automat geamurile fara a mai tine apasat incontinuare pe telecomanda , si pt a se ridica la fel fara a mai tine pe buton apasa , asta functioneaza  

Am mai activat si cand bagi in marsarier sa se lase oglinda dreapta in jos sa vezi bordura insa nu functioneaza nici asta ! 

Am incercat sa activez si sa se duca acele in sus si in jos la punerea contactului insa nu merge nici optiunea asta la mine la B7 ! 

 

O seara buna tuturor si la multi ani de ziua NOASTRA pt data de 1 ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , Xenon aftermarket cum se poate monta pe B7 ? Am montat , se vedea superb , insa cand dadeam faza lunga cel din stanga facea ca un flash ... 

 

Imi poate zice cineva cum se poate proceda sa functioneze xenon pe farurile simple cu becuri halogen ? 

 

Multumesc !

NU fa greseala sa pui csenoane AM pe masini de generatie noua, poti arde centrala electrica a masinii. Sfatul meu: monteaza OEM, daca nu-ti permiti, monteaza becuri de calitate buna si cu surplus de lumina.

Am fost la un baiat care activa/dezactiva functii cu VCDS , am dezactivat Load Management care era activ !

Mare prostie ai facut. Scurtezi asa viata bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred , doar ca Load Management imi tura masina la 1000 rot , aleatoriu , cand defapt bateria are 85% viata , are 12,7 curent in ea si incarcarea e 14,7 ... Deci functia doar isi batea jog de nervii mei atat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!