Jump to content

poze montaj/demontaj 6N2


barabas leiba
 Share

Postare recomandată

Chiar ma bucur sa facem o echipa si sa ajutam daca putem ... eu in acelasi timp sunt maniac de calculatoare (asta fac de fapt 10 ore pe zi asamblare depanare nu numai cu surubelnita).

Pielea chiar daca nu se pupa 100% stiu ca eu lam montat si a fost gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

BRAVOS, anyway! Orice te freaqa la 6N2 il intrebi pe Barabas, ca ori am facut cu manutza mea niste chestii ori ii intreb pe baietii veseli de la Franta si baietii or sa toarne tot!!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

ce ziceti de psihozatul asta ce a bagat in portbagaj? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la maxim dezmembreaza instant masinuta ;)

Attention: O informatie pentru noi Polo-isti

Pentru Modelul 6n2 1.4i 75CP serie motor AUA codul calculatorului airbag este 1C090960102A

iar pentru ABS codul este 6x0907379b

Poate vreodata are cineva nevoie de ele ca mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help needed!!!

Cand am luat masina am gasit in portbagaj o piesa si nu stiu de unde e sau eu nu am avut Lego cand am fost mic ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

ESTE DIN ZONA VOLANULUI, MAI PRECIS UITAT-TE ACOLO UNDE SE INCHEIE VOLANUL SI AI SA VEZI O GAURA IN CAZUL ASTA, IN MOD NORMAL TREBUIA SA FIE PIESA AIA.

in momentul in care ridici si cobori volanul exista piesa aia, ca un fel de burduf. la golf 4 e din piele sintetica, la noi e din plasticul asta imbecil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Barabas. Poate a fost banal sa intreb de plasticul respectiv dar punerea la loc a necesitat cateva minute. Trebuia desfacut sub volan la aparator 3 suruburi si prima data iese partea de jos apoi partea de sus cu o lamela unde intre acel plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

zaky, you are my man and i like your style. atat am avut de zis :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba
Publicat (modificat)

ne-am gandit sa oferim si niste poze cu schimbarea distributiei la un 1,4 16V, decat sa participam la sedinte isterice. Asadar:

Avem asa: VIL= vilbrochen

DA= servo-directie

AC=aer conditionat

G= rola intinzatoare

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

nu intra toate pozele, va rog sa va uitati atent, ordinea e cam alandala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita retinut pozele lui barabas !!! Sunt pretioase, mai ales pentru mine ca am acelasi masina.

Poate se trezeste cineva dimineata, nu are ce sa faca si zice: Astazi voi schimba ventilatorul de la radiatorul frontal. Acesta se poate intampla doar la oameni ca mine care inventeaza sporturi extreme cum ar fi spalarea masinii in timp ce ploua torential.

Aici sunt pozele:

Schema cum se desface la consola de ventilatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va prezint colectia toamna - vara - iarna (cum ploua la noi acum as zice toamna-toamna-toamna).

Sa intoducem un suflet si o veselie in bijuteria noastra de Polo si in acelasi timp sa reflectam si identitatea noastra pe iel. Eu mai dorm cateva sa vad daca ma bag dar pentru cei cu tuningul in sange este inevitabil.

Sa nu uitam ca se prezinta un gri discret care mi-ar placea mie, dar sa nu uitati ca mai exista nuante. Se poate alege combinatia: accesoriile vopsite portocaliu, neon albastru sub masina, casetofon de la metro si sa sune distorsionat manele. (daca nu este necesar sa nu aplicam)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa demontam capacul la rezervor:

Cam atat pentru incalzire.

Imi scartie ceva la scaunul meu cand conduc. Si cum eu nu suport nici o scama, scaunul va fi demontata in weekend si verificata cu aparatura digitala unde scartie :). Cu aceasta ocazi va fi pozata.

Cum maine am ziua de nastere nu o sa fiu pea prezent asa ca GOOD LUCK pentru toata lumea. Revin Soon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarj capota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o documentatie mai stufoasa, cum se demonteaza cutia de viteza. Merita vazut ca sunt pozate foarte clar.

Este la fel si la Lupo si la Arosa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbare amortizoare Polo/Lupo/Arosa

Masina mica, probleme mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Zorro Classic

Azi am facut cunostinta cu un Clio Symbol care ma lovit in spate la o trecere de pietoni pe Nerva Traian. Stateam linistit sa treaca pietonii, CU PICIORUL PE FRANA, tipul era cu gandul in alta parte si a intrat in mine. Noroc ca l-am vazut venind si m-am proptit in pedala de frana mai tare, ca altfel spulberam o mama cu copil pe trecere. Mi-a impins masina vreo 20-30 de cm.

Pagube: bara spate infundata (nu sparta) si portbagajul putin infundat. El: farurile desprinse, masca infundata, capota indoita. La politie am rezolvat-o in 2 ore (ciudat de putin).

Ce probleme am eu: in urma impactului nu am mai putut deschide portbagajul. M-am bagat in portbagaj si am reusit sa-l deschid si am reglat putin pe la yala de deschidere. Acum nu-l mai pot inchide!!

Stie cineva cum se poate demonta bara spate (de fapt numai aparatoarea de plastic)? Am localizat doua suruburi mai mari si niste suruburi in cruce pe aripa interioara. Mai are si alte locuri unde se prinde?

Broasca sau urechea aceea in care intra "limba" se poate regla? Acum imi loveste capota in ureche de prindere. Banuiesc ca de la impact sa deplasat putin catre fata si in sus.

Multumesc pentru orice sfat!

Vezi solutia de demontare aici: http://polo6n2.ariss.ro/viewtopic.php?t=74

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau de ce ai patit. Nu prea ma pricep la d-astea de caroserie, dar daca vrei cunosc vreo doua locuri (a se citi "ateliere") unde iti poti rezolva problemele.

Unde avea RCA amicul cu Clio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Cu RCA-ul am rezolvat-o. Am un amic care cu asta se ocupa: rezolvari!

Cu atelierele sunt interesat. Tipul are RCA la Alianz, deci e bine :lol: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Stie cineva un service care sa "traga" urgent de niste fiare? Nu se mai inchide portbagajul!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Barabas,

Sunt si eu nu chiar un incepator dar as vrea sa ma ajuti si pe mine cu mai multe poze pt. distributie

POLO 6N2 1.4 TDI AMF (cred ca si tu ai la fel...ma insel???).

A venit timpul sa schimb distributia si te rog daca poti sa ma ajuti...si spune-mi te rog daca e bun un kit distributie LUK german din cate am inteles!!!!

Marita si ea o distributie.... :D

Merci mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal! am un polo din 2001, motor tip AUD si cand merg cu mai putin de 30 km/h se aude ca un scartiit in partea dreapta pasager. stie cineva ce poate si si de la ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca ma poate ajuta cineva cu o problema???

Am si eu un polo 6n2 din 2000 si am nevoie de plasticele alea care culiseaza la geamul din stanga fata ca s-au fisurat si nu stiu de unde le pot lua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!