Jump to content

consumul real


PassatB7
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Au incercat explicit sa reduca coeficientul aerodinamic la B7-ul cu BMT. N-am date de la B6, dar cred ca B7 sta ceva mai aproape de asfalt, asta in afara de diferentele "estetice" exterioare (masca fata schimbata, scuturi care acopera toata burta masinii) etc tocmai ca sa se reduca coeficientul aerodinamic si implicit, consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

6,5 este si consumul mediu la passatul b6 break 20 140 cp 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Consumul meu mediu dupa ~14000 km este: 486346.png :icon_thumleft:

Asta inseamna aproape 1 litru mai putin decat la B6-ul tau, nu e o diferenta importanta?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut un mic tur al Romaniei si as vrea sa va impartasesc cate ceva legat de consum. Am facut in total aproape 4000km in 3 saptamani cu mai multe opriri in diverse locuri, masina are acum 6000km in mai putin de 2 luni de la achizitionare.

Ruta a fost Arad - Oradea - Cluj - Muntii Rodnei - Circuit Manastiri (destul de multe) - Bicaz (drum destul de rau) - Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Bucuresti - Litoral (cu deplasari destul de multe) - Transalpina - Arad. Consum mediu pt tot traseul 4,8%, la pompa 4,9%.

Pe ruta Arad-Vatra Dornei - consum 4,4% - trafic destul de aglomerat Oradea-Cluj, mers destul de mult in coloana si portiuni mici cu pana in 120 (Arad-Oradea). Inainte de urcare pe Transalpina in Novaci am resetat Trip1, in cel mai inalt punct am avut consumul de 9,7%.

Overall destul de bine, insa explicatia este ca s-a mers destul de mult in coloana unde consumul este destul de mic la mers cu 70-80 in treapta a 4-a. Pe autostrada la 130 cu tempomat tot mi se pare ca e cam mare consumul afisat de BC...in rest numai de bine despre masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe CB2 am consum mediu de 8.2 pe3000km. Circa 70% din km ii fac in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Frankfurt - Stuttgart, 200km, viteza medie 108km/h (din usa in usa, evident) consum 5.5%.

Autostrada relativ goala la intoarcere, am mers pe bucati destul de mari cu tempomatul pe 180. Sunt multumit, in masina 2 adulti + 2 copii + bagaje. Si de saptamana trecuta masina mea e mai grea cu ~20kg, mi-am montat carligul de remorcare ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e unii norocosi, sa mearga numai pe autostrazi :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Geisterfahrer

Tocmai am revenit din concediu, dupa 2 saptamani si aproape 3000km in Croatia. Consumul real este in continuare mic (5.8%), sunt multumit, avand in vedere ca am circulat fie la ore cu temperaturi destul de mari (30-38 grade), cu multe ore petrecute in blocaje (sau pe drumuri laturalnice, ocolind alte blocaje!), fie pe distante scurte (5-10km).

O singura remarca: in Croatia am facut un plin de la OMV, cu motorina MAXX-nu-stiu-cum. De obicei pun motorina normala, de data asta am pus "din aia mai scumpa" avend in vedere ca in Croatia nu prea am incredere in calitatea carburantilor si ca acest MAXX era oricum mult mai ieftin ca motorina normala in Germania. Surpriza: motorul a devenit mai zgomotos (pe frecvente ceva mai inalte decat de obicei), plus ca mi-a consumat cam cu 0.3-0.5% mai mult decat ar fi trebuit....Zgomotul si consumul a revenit la normal dupa ce i-am facut plinul cu motorina normala prin tari mai nordice ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alimentat numai de la INA, super BS parca ii spune. Calitatea mi s-a parut mai mult decat ok. Avand in vedere ca parca toata Germania se mutase in Croatia, poate au adus aia si motorina buna cu ei.

OFFTOPIC

Coincidenta si eu tot ieri m-am intors, tot dupa vreo 2 saptamani de bantuit pe acolo. Pe unde ai fost?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pe Istria, in sudul peninsulei am fost. Am vazut cateva masini cu numere de RO, dar parca nici un passat :D De la INA n-am avut tupeu sa alimentez, de aia am pus de la OMV. Motorinei ii spune EURODIESEL BS MAX.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 5 ori am fost in Croatia, dar asta a fost doar a doua ora in care am stat in Istria (numai 4 zile), insa n-o sa mai ajung degraba pe acolo. Sudul, de la Split in jos, e mult mai interesant. Sper ca ai ajuns si pe acolo.

Scuze tuturor pentru offtopic

De obicei pun motorina normala, de data asta am pus "din aia mai scumpa" avend in vedere ca in Croatia nu prea am incredere in calitatea carburantilor si ca acest MAXX era oricum mult mai ieftin ca motorina normala in Germania.

Motorina a fost mai ieftina si decat cea din Romania, dar asta nu e un indicator de calitate, zic eu. 90% din pret il reprezinta accizele si cursul euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

O, da. pentru mine a fost a patra oara in Croatia, si la aceeasi concluzie am ajuns: cu cat mai in sud, cu atat mai bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

stie careva consumul real al unui Bluemotion 1.6 tdi? sper sa bata F30-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am obtinut un consum de 6.7% pe traseul bucuresti - pitesti -rm valcea-baile govora si retur. Pe autostrada am mers cu viteza legala +10km peste aceasta. Am facut si plinul pe autostrada si dupa ce am parcurs 128km aveam la range 1000km. Merge treaba. Imi place

post-108665-0-91376200-1348648210_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai plans de consum de cateva ori pe forum ca nu ar fi pe masura asteptarilor mele (5.7-5.8 la 130 pe tempomat) si am facut cateva investigatii. Am vorbit cu cineva de la reprezentata VW legat de problema consumului si mesajul a fost urmatorul: masina consuma cat vrea ea, nu au ce sa ii faca, managementul motorului e complet electronic, nu se poate ajusta nimic legat de cantitatea de motorina injectata sau valori de avans al injectiei. Se poate in schimb ajusta MFA-ul sa arate ce consum vreau eu, desigur masina va consuma la fel ca si inainte.

Intamplator mi-am schimbat anvelopele cu care a venit masina (rulate din iulie 14k km), Michelin Primacy (model ravnit de un amic) cu Continental Eco Contact 5 si surpriza maxima: consumul a scazut simtitor la 4.8-4.9 la 130 pe tempomat. Am facut deja 2500 de km in 3 zile cu noile anvelope si consumul mediu pe cei 2500km a fost 4.9, cu un plin mergand 1400km la dus (la intoarcere am mers ceva mai tare). Acum as putea spune ca sunt multumit de consum :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa cred ca diferenta de consum e data de marca (si evident profilul) diferit al anvelopei. Atat Michelin cat si Continental sunt marci premium, unde se pune permanent accent puternic pe reducerea consumului. Daca erau Michelinurile de iarna atunci poate, dar asa nu cred. Poate erau dezumflate, poate au usor alt diametru exterior (lucru care-ti pacaleste BC-ul).

Oricum, de nota zece recomandarea celui de la VW. As fi murit de ras daca nu reflecta din plin modul de gandire (limitat) al unor reprezentanti ai marcii...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina incaltata cu ContiSportContact 3 235/45/17 si la 130km mers pe autostrada, consuma intre 6.1 si 6.3 ceea ce cred ca-i rezonabil pt ditamai motorul de 170caluti. Pana acum dupa aproape o sapt de cand o am, sunt multumit vis a vis de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara-l la pompa...dupa ce faci vreo mie de km. Mi se pare destul de mult 6.1-6.3 pe BC cu 130 pe autostrada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, era vorba despre consumul de pe memoria 2 care cine stie de cand n-o fi fost resetat :icon_redface: La drum lung cu 140km/h am scos 5,4% deci un cosum super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...pentru consumul la 140 nu stiu ce sa zic....daca l-ai facut pe tempomat si pe o bucata de drum drept, as zice ca mergeai usor la deal sau contra vantului. Mie la 140 imi ia 4.8-5.0 cu rotile actuale si 0.1 mai putin cu cele de iarna (ceva mai inguste) ;) Dar nah, se stie ca motorul de 170 cai consuma cam 0.5% mai mult ca cel de 140.

Cat despre consumul de pe memoria 2 pare ok... In Germania masina ta ar consuma in medie 6.64%, dar atentie ca asta e consum real, nu ce afiseaza BC-ul (cel putin 0.5 mai putin decat consumul real deci s-ar potrivi cu cei 6.1 de pe bord): http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/50-Volkswagen/456-Passat.html?fueltype=1&vehicletype=1&constyear_s=2010&constyear_e=2013&power_s=150&power_e=170&gearing=1&powerunit=2

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akaiu07, nu. Nu este in regula consumul.

La viteza aceea trebuie sa ai undeva la 5%, poate ceva peste 5.

Si nu, nu este un ditamai motorul... "si la 130km mers pe autostrada, consuma intre 6.1 si 6.3 ceea ce cred ca-i rezonabil pt ditamai motorul de 170caluti. Pana acum dupa aproape o sapt de cand o am, sunt multumit vis a vis de consum".

Este un 2.0 TDI CR, ca toate celelalte.

A, ca are 170 de cai, tot nu vad unde este ditamai motorul.

PS. Nu spun ca nu este rezonabil consumul, numai ca este mult mai mare dacat ar trebui sa fie.

Adica undeva la un litru peste normal.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stat sa fac consumul la pompa. Probabil am sa incerc si varianta aceasta.

@Theo

Asa acum am mentionat, fara sa-mi dau seama citeam consumul din memoria2. La un drum de 296KM cu 90% extraurban am 5,3% pe bord. Pe A3 am mers constant la 140 iar pe DN1 am fript-o cum mi-a permis drumul cu portiuni de 180. Nu consider ca are consum mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai spus asa. Este ok. atunci.

Eu am inteles ca la 130 constant ai acest consum.

Altele sunt datele problemei acum, normal ca este un consum bun (in aceste conditii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!